Tygodniowy raport z rynku Catalyst 05-11.VIII.2013 r.

Obligatariusze Ganta i Rodan Systems nie zaliczą ubiegłego tygodnia do udanych. Wrocławski deweloper przesunął termin emisji konsolidacyjnej o dwa miesiące, a Rodan Systems nie wykupił obligacji o wartości nominalnej 3 mln zł.

(Fot. stockwatch.pl)

Gant wciąż nie porozumiał się z inwestorami instytucjonalnymi w kwestii rolowania długu. Stawką jest niebagatelna suma 195 mln zł. Negocjacje w tej sprawie trwają już od kilku miesięcy, a ostateczny termin przedkładano już kilka razy.

Deweloper w piątkowym komunikacie poinformował, że wszyscy obligatariusze serii BE zgodzili się na przesunięcie terminu wykupu papierów wartych 29,2 mln zł. Nowy termin to 30 września 2013 r.

– Informacja o przesunięciu emisji obligacji konsolidacyjnych spółki jest zdecydowanie negatywna. Świadczy to bowiem o braku porozumienia z inwestorami instytucjonalnymi. Emisja jest ustalana już od kilku miesięcy. Wcześniej przesuwano jej finalizację o kilkanaście dni, dlatego odłożenie terminu o dwa miesiące jest sporą niespodzianką. Wypadałoby, aby zarząd spółki poinformował na jakim etapie znajduje się cały proces. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

>> Rentowność poszczególnych papierów dłużnych Gant Development możesz bardzo szybko i łatwo sprawdzić w serwisie. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

Przypomnijmy, że Gant zalega z wykupem papierów dłużnych z 6 i 26 maja o łącznej wartości nominalnej 11,1 mln zł oraz wypłatą odsetek od papierów GNT0814. Ponadto nie wykupił 19 czerwca obligacji notowanych pod symbolem GNT0613 o wartości nominalnej 21 mln zł plus odsetki. Łącza wartość niespłaconych zobowiązań to blisko 60 mln zł. Kolejna seria papierów dłużnych Ganta notowana na Catalyst zapada 19 sierpnia – GNT0813 o wartości nominalnej 10 mln zł. Spółka w komunikacie poinformowała, że kolejny termin na dopięcie emisji konsolidacyjnej wyznaczono na 30 września.

Negatywne wieści napłynęły też ze spółki Rodan Systems. Spółka planowała wykupić papiery notowane pod symbolem ROD0813 o wartości nominalnej 3 mln zł. W komentarzu dotyczącym rynku Catalyst w ubiegłym tygodniu wskazywaliśmy na niskie prawdopodobieństwo powodzenia transakcji, ze względu na trudną sytuację finansową firmy.

>> Odwiedź najpopularniejsze w Polsce forum dedykowane rynkowi Catalyst. >> Zajrzyj na forum obligacji w portalu StockWatch.pl

Spółka ma do spłaty kredyt bankowy, zalega z publikacją raportu rocznego, a na dodatek przegrała w sądzie sprawę o prawie 0,5 mln zł plus odsetki za kilka lat. 3 lipca Giełda zawiesiła 27 emitentów, którzy nie dopilnowali obowiązków informacyjnych. Zarząd spółki tłumaczył, że powodem jest poślizg w zamknięciu badania sprawozdania finansowego. Jednak z pisma biegłego rewidenta wynika, że wcześniejsze przygotowanie raportu nie było możliwe. Spółka dopiero pod koniec czerwca przekazała nowe dokumenty dotyczące stanu finansowego oraz procesu naprawczego, który uruchomiono po tym jak BRE Bank wypowiedział umowy kredytowe na początku ubiegłego miesiąca. Według komunikatu, raport za 2012 rok ukaże się po 26 lipca – dokładny termin nie jest znany.

Zarząd Rodan Systems 2 sierpnia poinformował, że nie wykupi papierów i nie wypłaci odsetek.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

– W związku z trudną sytuacją finansową spółki nie będzie możliwy terminowy wykup 30.000 sztuk obligacji zwykłych na okaziciela serii A o wartości nominalnej 100 zł każda. (…) Wypłata odsetek z obligacji serii A oznaczonych kodem PLNRDNST00035 w dniu 5 sierpnia 2013 r. również nie jest możliwa. Zarząd podejmuje starania mające na celu spełnienie obowiązków emitenta obligacji. O terminie wypłaty w/w tytułów spółka poinformuje obligatariuszy oddzielnym komunikatem. – czytamy w komunikacie spółki.

W nadchodzącym tygodniu nie są planowane żadne wykupy obligacji. Ciekawszych wydarzeń na rynku Catalyst należy upatrywać w połowie sierpnia, kiedy to spółki równolegle notowane na NewConnect będą publikować wyniki za pierwsze półrocze.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR