Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

WIG20 liderem w Europie, euforia na Play i Orange Polska

Opublikowano: 2019-06-06 12:19:11

Omawiane walory: , , ,

Mocne wzrosty Play, Orange i Cyfrowego Polsatu, przy wydatnym wsparciu PKO BP, ciągną w górę warszawską giełdę. WIG20 jest najsilniejszym indeksem w Europie. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach finansowych. Nie przeszkadza natomiast ryzyko dalszej eskalacji wojen handlowych. 

Źródło: ATTrader.pl

W czwartek warszawski WIG20 jest najsilniejszym indeksem w Europie. O godzinie 11:25 zyskiwał on 1,53 proc., wspinając się do 2.257,25 pkt. W pierwszych godzinach notowań kroku próbował mu dotrzymywać jeszcze rosyjski RTS i włoski FTSE MIB, ale ostatecznie zostały one w tyle, rosnąc przed południem po 1 proc. Indeks blue chipów mocno windują rosnące telekomy, przy wydatnym wsparciu PKO BP. To pozytywnie wpływa też na reprezentujący szeroki rynek WIG, który przed południem zyskiwał 1,23 proc., rosnąc do 58.309,18 pkt. Nieco słabiej radził sobie mWIG40, zyskując jedynie 0,6 proc. i mając wartość 3.967,76 pkt. Grupujący małe spółki sWIG80 natomiast tracił na wartości, osuwając się o 0,11 proc. do 11.539,19 pkt., co może sugerować powrót do trendu spadkowego, po niedawnej czterodniowej wzrostowej korekcie.

W czwartek przy ulicy Książęcej pierwszoplanową rolę odgrywają przede wszystkim akcje telekomów. Notowania Play rosną o 9,4 proc. do 30,64 zł, testując najwyższe poziomy od stycznia 2018 roku i kontynuując mocny impuls wzrostowy zainicjowany przed tygodniem. Notowania Orange poszybowały w górę o 14,2 proc. do 5,805 zł, atakując styczniowe maksimum (5,80 zł). W obu wypadkach za zwyżkami stoją podwyżki taryf moblinych. Play dopiero ogłosił ich wprowadzenie, natomiast Orange zrobił to już w maju.

Na tej samej fali drożeją akcje Cyfrowego Polsatu, który jest właścicielem telekomunikacyjnego Polkomtela. Kurs wystrzelił o 5,45 proc. do 27,88 zł, przełamując lokalne szczyty z marca i kwietnia br. Obecnie akcje te są najdroższe od sierpnia 2017 roku, gdy za jedną trzeba było zapłacić 28 zł. To też najbliższy cel dla giełdowych byków. Układ sił na wykresie dziennym sugeruje jednak, że giełdowe byki tam się nie zatrzymają.

Spółki telekomunikacyjne tworzą pozytywną atmosferę na GPW, ale w największym stopniu do zwyżki indeksu WIG20 przyczynia się PKO BP, którego akcje rosną o 2,9 proc. do 40,65 zł, co oznacza atak na znajdujący się na tym samym poziomie szczyt z kwietnia. Kolejny opór znajduje się na poziomie 41,95 zł i tworzy go maksimum ze stycznia br.

Inwestorzy w całej Europie ignorują ryzyko dalszej eskalacji wojen handlowych. Prezydent Trump zagroził dziś, że może podwyższyć cła na chińskie towary o wartości 300 mld dolarów, jeżeli to będzie konieczne. To zignorowanie wojen handlowych przez giełdy nie do końca jest pozbawione logiki. Nie dlatego, że inwestorzy nie wierzą, iż nowe cła zostaną nałożone. Tylko dlatego, że bardziej wierzą w banki centralne i w to, że m.in. Fed zdecyduje się obniżyć koszt pieniądza, żeby zminimalizować ryzyko spowolnienia gospodarczego wywołanego wojnami handlowymi.

Obserwowana w Europie poprawa nastrojów, poza reakcją na wczorajsze wzrosty na Wall Street, jest również związana z oczekiwaniem na dzisiejsze gołębie sygnały z Europejskiego Banku Centralnego. Być może sygnały, po których rynek nabierze pewności, że jeszcze w tym roku ECB obniży stopy procentowe w strefie euro.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CYFRPLSAT, orangepl, pkobp, play)

 • sWIG80 najwyżej od maja, w grze PGNiG i Pfleiderer Group

  Blisko 30-proc. skok notowań akcji Pfleiderer Group pomógł wywindować indeks sWIG80 do najwyższych poziomów od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Dziś gorąco jest też na akcjach PGNiG, Orange Polska i Vivid Games.

 • Idea Bank i Getin Holding mocno w górę. O losach giełd przesądzą słowa szefa FED-u

  Informacja o zainteresowaniu funduszu private equity Idea Bankiem zelektryzowała inwestorów. Akcje banku rosną o 14 proc., a Getin Holdingu o 8,5 proc. Losy środowej sesji na rynkach akcji rozstrzygną się po godzinie 16:00. To właśnie wtedy rozpocznie się przemówienie J. Powella w Izbie Reprezentantów.

 • Zygmunt Solorz-Żak uzupełnił swoje imperium o firmę windykacyjną

  Cyfrowy Polsat nabył w czerwcu większościowy pakiet akcji Vindixu. Według Pulsu Biznesu, spółka ma zajmować się ściąganiem zaległych długów od klientów firm Zygmunta Solorza.

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNiG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

 • Telekomy dźwignęły polski rynek akcji w II kwartale

  Warszawski rynek akcji zakończył II kwartał na plusie, MSCI Poland zyskał w tym czasie 3,1 proc. Jednak jak wynika z najnowszego IRR Quarterly, Polska wciąż jest omijana przez dużych inwestorów zagranicznych i przegrywa z modnymi ostatnio Indiami, a w regionie EMEA - także z Rosją i Arabią Saudyjską.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku