WIG20 najwyżej od stycznia 2020 r., w grze Allegro i KGHM

Omawiane walory: , ,

Wtorkowa sesja ma dość spokojny przebieg, ale jej wymowa jest mocno optymistyczna. Optymizmem powiało też z Allegro, które najprawdopodobniej okres "oczyszczenia" ma już za sobą. Jeżeli dołączy do niego CD Projekt to tegoroczny maj może być bardzo udany dla indeksu blue chipów.

allegro, kghm, cdprojekt, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem wzrostów warszawskich indeksów. Rosły one od 0,3 proc. do 0,8 proc., co korelowało z podobnym zachowaniem na większości europejskich parkietów. Wymowa samej sesji była jednak dużo bardziej optymistyczna niż mogły na to wskazywać zmiany na indeksach. Oto WIG20 wybił się powyżej maksimów z poprzedniego poniedziałku i testował poziomy najwyższe od stycznia 2020 roku. Jeszcze lepiej to wyglądało na pozostałych indeksach:

  • mWIG40 jest najwyżej od maja 2018 roku
  • WIG od lutego 2018 roku
  • sWIG80 aż od lipca 2007 roku

I to pewnie jeszcze nie koniec rekordów. O tym jednak później.

Allegro i KGHM ciągną GPW do góry

Kliknij, aby powiększyć.

Dzisiejsze wzrosty WIG20, który w południe rósł o 0,75 proc. do 2144,43 pkt., to w głównej mierze zasługa dwóch spółek: Allegro i KGHM-u.

Akcje Allegro, które w ostatni piątek wykonały zdecydowany zwrot z poziomu 50 zł, mocno drożeją drugą kolejną sesję. Dziś ich notowania idą w górę o 4,87 proc. do 58,32 zł, przy najwyższych na giełdzie obrotach. Na gruncie analizy technicznej ostatnie trzy sesje są bardzo brzemienne w skutkach. Kurs nie tylko zawrócił ze wsparcia na poziomie 50 zł, ale też zdecydowanie wybił się powyżej 4-miesięcznej linii trendu spadkowego. To sugeruje, że okres „oczyszczenia” te akcje mają już za sobą. Wyznaczyły średnio, a być może i długoterminowy dołek, i mają otwartą drogę do wzrostów. Pierwszym sprawdzianem siły byków będzie szeroka marcowa luka bessy powyżej 60 zł.

Notowania KGHM-u rosną o 2,06 proc. do 218,50 zł. Pomagają wzrosty cen miedzi, po zakończonej wczoraj spadkowej korekcie na tym rynku. Wsparciem jest też sytuacja na rynku srebra, gdzie od końca marca dominuje tendencja wzrostowa, a dziś ceny tego kruszcu są najwyższe od początku lutego.

Wspomniana wcześniej sytuacja z Allegro od razu nasuwa na myśl CD Projekt. Dziś te akcje drożeją zaledwie o 0,5 proc. do 172,58 zł, ale od kilku dni strona popytowa próbuje przejąć inicjatywę i zakończyć trwającą od grudnia falę spadków. Gdyby te wysiłki oceniać przez pryzmat analizy technicznej, to jest na to szansa. O tym, czy faktycznie tak się stanie, zdecydują jednak dwa inne czynniki. Po pierwsze, wyniki za I kwartał br., które zostaną zaprezentowane 31 maja. Po drugie, to czy inwestorzy grający na krótko uznają, że stosunek potencjalnych zysków do ryzyka nie wygląda już atrakcyjnie, przez co zaczną zamykać posiadane shorty na CD Projekt.

Dobre perspektywy dla polskich akcji

Wspomniałem wcześniej, że to zapewne nie koniec wzrostów na GPW. Zdecydowanie. Rodzimy rynek akcji na przed sobą dobry czas. Polska wychodzi z trzeciej fali pandemii, szczepienia posuwają się przodu, gospodarka się otwiera, a odłożona konsumpcja przybiera na sile. Już za chwilę będziemy świadkami mocnego przyspieszenia gospodarczego, co w przyszłości niewątpliwie znajdzie odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółek.

Pozytywne sygnały napływają również z poszczególnych sektorów, czy spółek. Wczoraj przypomniał o sobie sektor nieruchomości. Energetykę będzie wspierał zapowiedziany proces oczyszczania tego sektora z aktywów węglowych. Dobrze wygląda sektor bankowy. Frankowe strachy przestały już straszyć, a perspektywa przyszłych podwyżek stóp procentowych, nawet pomimo tego że wciąż jeszcze odległych, poprawi zyski.

Dla WIG20 ważne będzie też opisane już zachowanie Allegro i CD Projektu. Jeżeli przyjąć, że właśnie ustanowiły one dołki, to ich wzrosty będą sporym wsparciem dla indeksu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, CDPROJEKT, kghm)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR