WIG20 pogłębia spadki, potężne wzrosty na ML System i Sfinksie

Omawiane walory: , , ,

Z każdą godziną notowań WIG20 pogłębia spadki, ściągany w dół przez KGHM, CD Projekt, banki i giełdy europejskie. Dużo lepiej radzi sobie mWIG40 i sWIG80. Prawdziwą gwiazdą sesji jest spółka ML System.

MLSystem, sfinks, BRASTER, allegro, akcje, indeksy, komentarz,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Gdyby inwestorzy z ulicy Książęcej kierowali się czynnikami fundamentalnymi, to w piątek na warszawskiej giełdzie powinny dominować wzrosty. To byłaby prosta konsekwencja opublikowanych rano przez GUS danych o polskim PKB za ostatni kwartał 2020 roku. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, PKB w tym okresie wprawdzie spadł o 2,8 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2019 roku, ale był to wynik lepszy od rynkowych prognoz (-3 proc. r/r) i jedna z najpłytszych recesji w Unii Europejskiej. Dane są też kolejnym potwierdzeniem, że pomimo pandemicznych ograniczeń, rodzima gospodarka relatywnie dobrze sobie poradziła. To zaś każe oczekiwać mocnego przyspieszenia gospodarczego zaraz po tym, jak uda się w Polsce pandemię COVID-19 opanować. Jeżeli zestawić to z informacjami o styczniowym, najwyższym od 8 lat, napływie środków do funduszy inwestycyjnych, to przyszłość dla GPW rysuje się w jasnych barwach.

Dziś jednak inwestorzy skupili się nie na fundamentach i przyszłości, ale na teraźniejszości. Szczególnie ci handlującymi akacjami dużych spółek. Indeks WIG20 od początku notowań systematycznie pogłębia spadki, ciągnięty w dół przez gorsze nastroje w Europie oraz słabe zachowanie reagującego na spadki cen miedzi KGHM-u (190,25 zł; -2,08 proc.), wracającego w kierunku wsparcia na poziomi 250 zł CD Projektu (263,50 zł; -2,59 proc.) i taniejących akcji państwowych banków PKO BP (27,90 zł; -1,17 proc.) i Pekao (64,64 zł; -2,21 proc.). Te spadki tylko w niewielkim stopniu amortyzuje Allegro, które dziś kontynuuje zapoczątkowaną wczoraj wzrostową korektę, rosnąc o 1,9 proc. do 69,80 zł.

O godzinie 11:55 WIG20 tracił 1,05 proc. i miał wartość 1.934 pkt. To plasowało go w piątce najgorzej radzących sobie indeksów w Europie. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że w dalszym ciągu pozostaje on 3-tygodniowym trendzie bocznym, krążąc wokół 1.950 pkt. Zła wiadomość jest taka, że teraz już z każdym dniem rośnie ryzyko wybicia z niego dołem.

W piątek dużo lepiej niż WIG20 radziły sobie indeksy mWIG40 i sWIG80 pozostając blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Dużo więcej też działo się na mniejszych spółkach. Przede wszystkim na ML System.

W południe akcje ML System drożały o 27,14 proc. do 133,50 zł, przy trzecich najwyższych na GPW obrotach. Rano były jeszcze droższe, bo dzień rozpoczęły od skoku do 150 zł, wyznaczając tym samym nowy historyczny rekord. Ten skok zainteresowania spółką to efekt informacji o uzyskaniu przez spółkę pozytywnej opinii dotyczącej przeprowadzenia badania urządzenia do bezinwazyjnego wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Informacji, którą dodatkowo nagłośnił prezydent Andrzej Duda podczas wczorajszej wizyty w siedzibie spółki.

Inną gorącą spółką jest Sfinks. Jego akcje poszybowały w górę o 49,49 proc. do 0,74 zł, po wczorajszym skoku notowań o 30,26 proc. W tym przypadku pomogła decyzja zgromadzenia wierzycieli Sfinksa o przyjęciu układu, który umożliwia skonwertowanie części wierzytelności na akcje.

Braster drożeje o 16,67 proc. do 2,695 zł po wczorajszych informacjach o podpisaniu umowy ws. dystrybucji i sprzedaży swoich urządzeń w Korei Południowej, a także Macedonii Północnej i Austrii.

Takich gorących spółek jest jeszcze więcej. Skaner na stronie Stockwatch.pl każe zwrócić uwagę m.in. na Kino Polska (+13,57 zł), Madkom (+13,04 proc.), Labocanna (-29,03 proc.), czy Elkop (-11,76 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, BRASTER, Mlsystem, sfinks)

 • mWIG40 najwyżej od 3 lat, w grze Ryvu Therapeutics i CD Projekt

  Wzrosty 33 z 40 średnich spółek wywindowały mWIG40 powyżej 4.500 pkt. Ostatni raz był on tam widziany w 2018 roku. Z kolei mocna przecena akcji Ryvu Therapeutics ciąży indeksowi sWIG80

 • ML System miał 10 mln zł zysku netto w 2020 r.

  ML System wypracował w 2020 r. 127,3 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 10,2 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36,3 proc. oraz 191 proc.

 • WIG20 koryguje wzrosty, CCC i LPP w defensywie

  Indeks dużych spółek koryguje wczorajsze mocne wzrosty, wciąż jednak utrzymując się powyżej 2.000 pkt. Wydłużenie o ponad tydzień lockodownu w Polsce nie wpłynęło na pogorszenie nastrojów. To dobry znak. Już czas zacząć uwzględniać scenariusz zakładający wiosenną zwyżkę WIG20 do 2.200 pkt. 

 • Widmo lockdownu zbiera żniwo na GPW, spadki na CCC, LPP i Allegro

  Po południu tylko jedna spółka w całym WIG20 opiera się przecenie. Ponad 5-proc. spadki notują CCC, ALLEGRO, Lotos, Orlen i LPP. Ucieczka kapitału z rynku to efekt obaw o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu w całej Polsce.

 • Bloomberg: Akcjonariusze Allegro sprzedają do 76,5 mln akcji w ABB

  Jak informuje agencja Bloomberg, akcjonariusze ALLEGRO w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) wystawili na sprzedaż 76,5 mln akcji, czyli 7,5 proc. kapitału zakładowego. Rynkowa wartość pakietu to blisko 4,87 mld zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR