WIG20 powyżej 1.600 pkt. i z apetytem na więcej, mocne wzrosty Enter Air i Rainbow Tours

Omawiane walory: , ,

Wiosennie zrobiło się nie tylko za oknem, ale również na europejskich giełdach. Indeksy kolejny dzień mocno rosną, napędzane wiarą w to, że epidemia wchodzi w fazę schyłkową, a świat najgorsze ma już za sobą.

ccc,dino,enterair,rainbowtours,komentarz,akcje,indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Wtorek przynosi dalszą mocną poprawę nastrojów na rynkach światowych, a wraz z nią mocne wzrosty na giełdach. Podobnie jak wczoraj, humory inwestorom poprawiają statystyki o spadającej dynamice nowych zachorowań i zgonów w części europejskich krajów, a także ujawnione plany częściowego wyjścia z lockdownu. Czechy mogą złagodzić cześć narzuconych w związku z epidemią koronawirusa obostrzeń już w tym tygodniu. Austria, która przedstawiła dość szczegółowy plan wyjścia z lockdownu, zamierza to zrobić począwszy od 14 kwietnia. Dania chce zacząć 15 kwietnia. Niemcy od 19 kwietnia. Włochy, które najmocniej doświadczyły skutków epidemii, planują ruszyć 4 maja.

Nie bez znaczenia były też wczorajsze bardzo silne wzrosty na Wall Street. Dow Jones zamknął dzień zwyżką o 7,73 proc., S&P500 wzrostem o 7,03 proc., a Nasdaq Composite o 7,33 proc.

To wszystko podsyca nadzieje, że jeżeli chodzi o koronawirusa to świat najgorsze ma już za sobą, a giełdy zdyskontowały już scenariusz recesji, więc teraz mogą rosnąć. Nie trzeba być wybitnym epidemiologiem i ekonomistom, żeby wiedzieć jak mocno życzeniowe jest to twierdzenie. Już wkrótce o tym wszyscy się przekonamy. Najpewniej nastąpi to po Wielkanocy, gdy zaczną być publikowane twarde dane pokazujące skalę hamowania poszczególnych gospodarek, a spółki z Wall Street zaczną publikować wyniki finansowe za I kwartał, jednocześnie tnąc prognozy na kwartały kolejne. Póki co jednak optymizm króluje, a indeksy mocno szybują w górę.

O godzinie 11:13 indeks WIG20 rósł o 3,53 proc. do 1.636 pkt., po tym jak wczorajszy dzień zamknął wzrostem o 4,95 proc., ostatecznie domykając lukę bessy z 12 marca. Gdyby kierować się tylko analizą sytuacji technicznej na wykresie tego indeksu, to obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby WIG20 zaatakował lukę bessy z 9 marca na poziomie 1.685-1764 pkt. Tam jednak powinien być kres tego trwającego już trzeci tydzień wzrostowego odbicia.

Równie mocno co WIG20 rosną pozostałe indeksy. Reprezentujący szeroki rynek WIG po ponad dwóch godzinach handlu rósł o 3,28 proc. do 44.942 pkt., a mWIG40 zyskiwał 3,58 proc. i testował poziom 3.106 pkt. Odstawał nieco tylko sWIG80, który rósł jedynie o 1,07 proc. do 10.592 pkt.

Przedpołudniowe wzrosty na GPW wpisują się w średnią europejską. Jest też spora szansa, że przy braku publikowanych dziś ważnych danych makroekonomicznych, a także przy jednoczesnym wsparciu giełd przed taniejącego dolara i drożejącą ropę, te duże wzrosty uda się dowieźć do końca sesji.

To jak bardzo obecne wzrosty pompowane są przez nadzieje na powrót normalności w gospodarce, najlepiej pokazuje zestawienie spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Najmocniej, bo o 8,26 proc. do 35,93 zł, drożeją akcje spółki CCC, dla której krótki lockdown i szybkie przywrócenie handlu w galeria handlowych oznacza zminimalizowanie strat. Po drugiej stronie tabeli jest Dino Polska, którego akcje tanieją o 0,1 proc. do 165,80 zł, a które dotychczas było traktowane jako spółka relatywnie w niewielkim stopniu dotknięta ograniczeniami związanymi ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Na szerokim rynku mocno odbijały akcje linii lotniczych Enter Air (+19,87 proc.) oraz touroperatora Rainbow Tours (+19,35 proc.), co tylko potwierdza tezę, że inwestorzy giełdowi obecnie grają przede wszystkim pod „powrót normalności”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, ENTER, RAINBOW, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • Enter Air miał 85 mln zł zysku netto w 2019 r.

  ENTER Air odnotował 84,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 64,42 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil

  Początek wtorkowej sesji na GPW upłynął pod znakiem szybkiej realizacji porannych zysków, ale nastroje na globalnych rynkach dalej pozostają dobre, przez co wszystkie warszawskie indeksy wciąż mają duże szanse zamknąć dzień na solidnych plusach.

 • Zielony piątek na giełdach, w grze KGHM i 11 bit studios

  Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin i wyższy od prognoz wzrost gospodarczy w Polsce, to wszystko napędza piątkowe wzrosty cen akcji na GPW.

 • Rynki akcji w odwrocie, Neuca i Ronson rosną po wynikach Strach przed nową falą zachorowań na COVID19, tarcia na linii USA-Chiny i szef Fed wykluczający ujemne stopy procentowe - to trzy główne powody przeceny na otwarciu czwartkowej sesji na GPW. Byki jednak nie stoją jeszcze na przegranej pozycji.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR