WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

Omawiane walory: , , ,

Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

energa,zepak,11bit,studios,indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa obrona Wall Street przed realizacją zysków, co dziś może zaowocować nowymi historycznymi rekordami tamtejszych indeksów, została dostrzeżona na GPW. Początek piątkowego handlu upłynął pod znakiem przewagi strony popytowej.

Po ponad dwóch godzinach notowań indeks WIG20 zyskiwał 0,44 proc. i miał wartość 2.235 pkt., a WIG rósł o 0,24 proc. do 58.764 pkt. W wypadku obu indeksów wzrosty oznaczają wzrostowe odbicie po 4. kolejnych spadkowych sesjach. Po zielonej stronie notowany jest też sWIG80, wspinając się o 0,13 proc. do 11.602 pkt. Na wartości traci natomiast mWIG40 (3.736 pkt.; -0,35 proc.), do czego cegiełkę dokłada 11 bit studios (o tym później).

Te umiarkowane, ale jednak plusy, na większości warszawskich indeksów, podobnie jak wczorajsza obrona Wall Street przed korektą, to w głównej mierze zasługa nowej fali nadziej na szybkie podpisanie umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Inwestorzy na całym świecie jako pretekst do zakupów wykorzystali wypowiedź Larrego Kudlowa, doradcy gospodarczego Białego Domu. Powiedział on, że porozumienie handlowe z Chinami jest coraz bliższe. Oczywiście ciężko stwierdzić, na ile jest to prawda, bo amerykańscy politycy od dawna wypowiadają się w podobnym tonie, a podpisanie umowy się przesuwa. Jednak Wall Street i innym rynkom akcji to nie przeszkadza. Inwestorzy wykorzystują to jako wygodny pretekst do ciągnięcia w górę indeksów. Można nawet zaryzykować tezę, że podpisanie wspomnianej umowy, będzie dla giełd sygnałem do spadków.

Piątkowe wzrosty indeksu WIG20, w którym po dwóch godzinach handlu drożały akcje jedynie połowy spółek, w największym stopniu zawdzięcza próbującemu wrócić po korekcie do wzrostów Orlenowi oraz odreagowaniu na walorach Dino Polska. Akcje petrochemicznej spółki z Płocka drożały o 0,6 proc. do 102,70 zł, po tym jak początek miesiąca upłynął pod znakiem korekty dwumiesięcznych wzrostów, które wywindowały jej notowania z 86,94 zł do 109,05 zł. Kurs Dino Polska idzie w górę o 2,7 proc. do 139,20 zł, odreagowując dwudniową przecenę o odpowiednio 1,8 proc. i 5,9 proc., próbując tym samym powstrzymać całą spadkową sekwencję, jaka nastąpiła po publikacji wyników kwartalnych. 

Raport kwartalny sprawił, że w piątek w centrum uwagi znalazła się Energa. W ostatnim kwartale zysk netto spółki obniżył się o 14,75 proc. w relacji rocznej do 104 mln zł, zysk EBITDA wzrósł o 13,65 proc. do 484 mln zł, a przychody były wyższe o 15 proc. i wyniosły 2,952 mld zł. Akcje Energi, po początkowym spadku drożały o 0,15 proc. do 6,63 zł.

Dużo lepszy kwartał niż przed rokiem ma za sobą ZE PAK, co inwestorzy nagrodzili wzrostem cen akcji o 6,7 proc. do 7,32 zł. W III kwartale zysk netto wyniósł 34,7 mln zł wobec 10,8 mln zł straty rok wcześniej, zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 61,7 mln zł wobec 9 mln zł straty, a przychody wzrosły do 751,1 mln zł z 640,6 mln zł.

Wyniki nie spodobały się natomiast akcjonariuszom 11 bit studios, której akcje tracą dziś 3,5 proc., spadając do 341,50 zł. W III kwartale spółka zarobiła netto 3,61 mln zł (3,6 mln przed rokiem), mając 18,69 mln zł przychodów (13,9 mln zł). W obu wypadkach są to wyniki gorsze od prognoz. Analitycy zakładali 4,7 mln zł zysku netto i 19,5 mln zł przychodów.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja Sfinksa. Akcje spółki tracą 10,4 proc., spadając do 0,55 zł. Spółka poinformowała, że w okresie styczeń-wrzesień br. miała 13,6 mln zł straty, a jej kapitały własne na poziomie jednostkowym spadły do minus 7,6 mln zł.

Raporty kwartalne spółek pozostaną w osi zainteresowania rodzimych inwestorów również w przyszłym tygodniu. Pełne wyniki za ostatni kwartał opublikuje m.in. LPP, Ciech, Idea Bank, Wirtualna Polska (wtorek), Asseco Poland, KGHM, Wielton (środa), CD Projekt, Enea, JSW, PKP Cargo i Bogdanka (czwartek). Jednakże, podobnie jak dotychczas, o ile będą one wpływały na notowania poszczególnych spółek, to już ich wpływ na całą warszawską giełdę będzie raczej ograniczony. Nastroje na GPW w dalszym ciągu będą bowiem kształtowane głównie przez sytuację na rynkach globalnych i zmieniające się nastawienie do ryzyka.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, energa, sfinks, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Pięciu największych producentów gier wideo na GPW

  Branża gamedev ma coraz mocniejszą pozycję na GPW. Obecnie wśród 30 największych spółek znajdziemy już trzech producentów gier. Do CD Projektu i Ten Square Games dołączył właśnie PlayWay. StockWatch.pl sprawdził, co napędza wzrosty na kursach akcji pięciu największych producentów gier wideo obecnych na warszawskiej giełdzie.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Energa i Enea: Elektrownia Ostrołęka dokonała odpisów na 1.027 mln zł

  Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. - spółka Energi i Enei realizująca projekt budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C - zdecydowała o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w łącznej wysokości 1.027 mln zł. Odpisy obniżą skonsolidowany wynik netto Energi o 443 mln zł, a Enei - o ok. 500,9 mln zł.

 • Grupa ZE PAK planuje zwolnienia grupowe do 237 pracowników

  PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów oraz PAK Górnictwo - spółki zależne od Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - podjęły uchwały o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zwolnienia mają objąć maksymalnie do 237 pracowników.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR