WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

Omawiane walory: , , ,

Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

energa,zepak,11bit,studios,indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa obrona Wall Street przed realizacją zysków, co dziś może zaowocować nowymi historycznymi rekordami tamtejszych indeksów, została dostrzeżona na GPW. Początek piątkowego handlu upłynął pod znakiem przewagi strony popytowej.

Po ponad dwóch godzinach notowań indeks WIG20 zyskiwał 0,44 proc. i miał wartość 2.235 pkt., a WIG rósł o 0,24 proc. do 58.764 pkt. W wypadku obu indeksów wzrosty oznaczają wzrostowe odbicie po 4. kolejnych spadkowych sesjach. Po zielonej stronie notowany jest też sWIG80, wspinając się o 0,13 proc. do 11.602 pkt. Na wartości traci natomiast mWIG40 (3.736 pkt.; -0,35 proc.), do czego cegiełkę dokłada 11 bit studios (o tym później).

Te umiarkowane, ale jednak plusy, na większości warszawskich indeksów, podobnie jak wczorajsza obrona Wall Street przed korektą, to w głównej mierze zasługa nowej fali nadziej na szybkie podpisanie umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Inwestorzy na całym świecie jako pretekst do zakupów wykorzystali wypowiedź Larrego Kudlowa, doradcy gospodarczego Białego Domu. Powiedział on, że porozumienie handlowe z Chinami jest coraz bliższe. Oczywiście ciężko stwierdzić, na ile jest to prawda, bo amerykańscy politycy od dawna wypowiadają się w podobnym tonie, a podpisanie umowy się przesuwa. Jednak Wall Street i innym rynkom akcji to nie przeszkadza. Inwestorzy wykorzystują to jako wygodny pretekst do ciągnięcia w górę indeksów. Można nawet zaryzykować tezę, że podpisanie wspomnianej umowy, będzie dla giełd sygnałem do spadków.

Piątkowe wzrosty indeksu WIG20, w którym po dwóch godzinach handlu drożały akcje jedynie połowy spółek, w największym stopniu zawdzięcza próbującemu wrócić po korekcie do wzrostów Orlenowi oraz odreagowaniu na walorach Dino Polska. Akcje petrochemicznej spółki z Płocka drożały o 0,6 proc. do 102,70 zł, po tym jak początek miesiąca upłynął pod znakiem korekty dwumiesięcznych wzrostów, które wywindowały jej notowania z 86,94 zł do 109,05 zł. Kurs Dino Polska idzie w górę o 2,7 proc. do 139,20 zł, odreagowując dwudniową przecenę o odpowiednio 1,8 proc. i 5,9 proc., próbując tym samym powstrzymać całą spadkową sekwencję, jaka nastąpiła po publikacji wyników kwartalnych. 

Raport kwartalny sprawił, że w piątek w centrum uwagi znalazła się Energa. W ostatnim kwartale zysk netto spółki obniżył się o 14,75 proc. w relacji rocznej do 104 mln zł, zysk EBITDA wzrósł o 13,65 proc. do 484 mln zł, a przychody były wyższe o 15 proc. i wyniosły 2,952 mld zł. Akcje Energi, po początkowym spadku drożały o 0,15 proc. do 6,63 zł.

Dużo lepszy kwartał niż przed rokiem ma za sobą ZE PAK, co inwestorzy nagrodzili wzrostem cen akcji o 6,7 proc. do 7,32 zł. W III kwartale zysk netto wyniósł 34,7 mln zł wobec 10,8 mln zł straty rok wcześniej, zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 61,7 mln zł wobec 9 mln zł straty, a przychody wzrosły do 751,1 mln zł z 640,6 mln zł.

Wyniki nie spodobały się natomiast akcjonariuszom 11 bit studios, której akcje tracą dziś 3,5 proc., spadając do 341,50 zł. W III kwartale spółka zarobiła netto 3,61 mln zł (3,6 mln przed rokiem), mając 18,69 mln zł przychodów (13,9 mln zł). W obu wypadkach są to wyniki gorsze od prognoz. Analitycy zakładali 4,7 mln zł zysku netto i 19,5 mln zł przychodów.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja Sfinksa. Akcje spółki tracą 10,4 proc., spadając do 0,55 zł. Spółka poinformowała, że w okresie styczeń-wrzesień br. miała 13,6 mln zł straty, a jej kapitały własne na poziomie jednostkowym spadły do minus 7,6 mln zł.

Raporty kwartalne spółek pozostaną w osi zainteresowania rodzimych inwestorów również w przyszłym tygodniu. Pełne wyniki za ostatni kwartał opublikuje m.in. LPP, Ciech, Idea Bank, Wirtualna Polska (wtorek), Asseco Poland, KGHM, Wielton (środa), CD Projekt, Enea, JSW, PKP Cargo i Bogdanka (czwartek). Jednakże, podobnie jak dotychczas, o ile będą one wpływały na notowania poszczególnych spółek, to już ich wpływ na całą warszawską giełdę będzie raczej ograniczony. Nastroje na GPW w dalszym ciągu będą bowiem kształtowane głównie przez sytuację na rynkach globalnych i zmieniające się nastawienie do ryzyka.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, energa, sfinks, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Słabość WIG20 jest obecnie jego największym atutem, w grze Orlen i Polnord

  Spółki Skarbu Państwa wciąż ciążą warszawskiej giełdzie, ale brak nowych impulsów i atmosfera wyczekiwania na europejskich parkietach, powinny hamować spadki. Szczególnie, że mocne wyprzedanie indeksu WIG20 i bliskość sierpniowego dołka, wręcz sugeruje zmianę nastrojów w ostatnich tygodniach roku.

 • WIG20 najniżej od sierpnia, w grze Orlen, Lotos i Energa

  PKN Orlen ogłaszając wezwanie na Energę odpalił prawdziwą rynkową bombę. W piątek notowania płockiego koncernu spadają momentami o 10 proc., a gdańskiej firmy rosną o ponad 5 proc., przewyższając o kilkanaście gorszy proponowane 7 zł za akcję.

 • Prezes PKN Orlen: Przejęcie Energi to nie ostatnia nasza akwizycja

  Ogłoszone dziś przejęcie grupy ENERGA nie będzie ostatnią akwizycją przeprowadzaną przez PKN Orlen, zapowiedział prezes Daniel Obajtek. Podkreślił także, że akwizycje nie wpłyną na plany koncernu w zakresie wypłacania dywidendy.

 • PKN Orlen chce przejąc Energę za 2,9 mld zł

  Płocki koncern wybiera się na duże zakupy i chce przejąć jedną z największych firm energetycznych w Polsce. Oferta Orlenu to 7 zł za walor, czyli zaledwie 3,2 proc. więcej niż bieżący kurs akcji na GPW.

 • WIG20 próbuje odbijać, w grze BoomBit i 11 bit studios

  W czwartek WIG20 próbuje odbijać w górę po serii 7. kolejnych spadkowych sesji. Duże wyprzedanie sugeruje, że może to się udać. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się spółki Boombit i 11 bit studios.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR