WIG20 traci ważny bastion, mocne spadki na KGHM i Briju

Omawiane walory: , , , , ,

Korekta na GPW wróciła ze zdwojoną siłą. WIG20 traci ponad 1,6 proc. i z impetem spada poniżej arcyważnej zapory 2.200 pkt. Na szerokim rynku tematem numer jeden są spekulacje dotyczące przyczyn dramatycznej wyprzedaży akcji Briju.

Czwartkowa sesja na zachodnioeuropejskich parkietach przebiega pod znakiem umiarkowanych spadków. W południe niemiecki DAX i francuski CAC 40 tracą po ok. 0,3 proc. Skalą przeceny wyróżnia się giełda w Warszawie. WIG20 w południe spada o 1,65 proc. do 2.176 pkt. Tym samym notowania warszawskich blue chipów tracą ważne wsparcie. Zamknięcie sesji znacznie poniżej poziomu 2.200 pkt. będzie miało wyjątkowo negatywny wydźwięk.

Sytuacja wśród giełdowych misiów także nie napawa do optymizmem. Indeks sWIG80 spada trzecią sesję z rzędu i traci wsparcie na okrągłym poziomie 16.000 pkt. Z kolei mWIG40 zniżkuje o 0,6 proc. (piąta spadkowa sesja z rzędu). O 12:30 obroty na całym rynku wynoszą 460 mln zł i są o 1/5 niższe niż wczoraj o tej samej porze.

W indeksie mocno przecenionych blue chipów pozytywnie wyróżniają się jedynie akcje Alior Banku. W pierwszych minutach handlu kurs rósł nawet o 3,7 proc. Przed południem zwyżka stopniała do 1,3 proc. Wyniki finansowe banku za IV kwartał 2016 roku okazały się lepsze od prognoz analityków. Zysk netto wyniósł 369,50 mln zł (+832 proc. r/r), a wynik odsetkowy podskoczył o 52 proc. r/r i osiągnął wartość 598,90 mln zł. Należy dodać, że rezultaty za IV kwartał są zaburzone konsolidacją Banku BPH.

Sytuacja na wykresie akcji KGHM-u zmienia się jak w kalejdoskopie. W środę akcje lubińskiego giganta drożały nawet o 3 proc. i były lokomotywą całego indeksu, a dziś notowania tracą 3,6 proc. Cena miedzi na giełdzie metali w Londynie spada o ponad 1,5 proc. Według najnowszych danych, zapasy czerwonego metalu monitorowane przez londyńską LME wzrosły do najwyższego poziomu od stycznia br. >> Zobacz także: Nadzieje na wznowienie produkcji miedzi w kopalni Escondida

Gorącym tematem są akcje Briju, które pogłębiają dołek o blisko 20 proc. Nad spółką jubilerską gęstnieją czarne chmury. Na rynku huczy od spekulacji, że sprzedaż akcji przez głównych akcjonariuszy tuż przed tąpnięciem kursu, to coś więcej niż tylko zbieg okoliczności. Według najnowszych doniesień, kwestię potencjalnego manipulowania kursem akcji oraz wykorzystania informacji poufnej, w tym wykonywania samych obowiązków informacyjnych, zbada Komisja Nadzoru Finansowego. >> Na temat przyczyn spadków na kursie Briju dyskutujemy tutaj

– Inwestorzy dyskontują w tej chwili załamanie obrotu kruszcami i istotne ryzyko upadłości spółki. Dodatkowo dramatyczny spadek obrotów w styczniu zbiega się w czasie z wejściem w życie pakietu ustaw mających utrudnić wyłudzenia VAT. Korelacja tych zjawisk sugeruje potencjalne problemy z fiskusem, które mogą powodować realne kłopoty z zachowaniem płynności finansowej. – komentuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

O ponad 3,2 proc. rosną walory Benefit Systems. Spółka pochwaliła się dobrymi wynikami finansowymi za 2016 rok. Zysk netto wyniósł 83 mln zł (+69 proc. r/r) i przebił rynkowy konsensus o 24 proc. Zysk EBIT również odnotował wysoką roczną dynamikę i osiągnął wartość 95 mln zł.

Z kolei na szerokim rynku rosną o 3,5 proc. walory P.A. Nova. Spółka budowlana zbuduje za 29,40 mln zł dworzec autobusowy oraz centrum handlowe w Białymstoku wraz z niezbędną infrastrukturą. Termin realizacji przewidziany jest do dnia 12.01.2018 roku. Analitycy podkreślają wagę kontraktu, gdyż stanowi on równowartość 17 proc. prognozowanych przychodów grupy w br.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, benefit, Briju, bzwbk, kghm, panova, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR