WIG20 zalicza szybką korektę, tanieją akcje Orlenu i banków

Omawiane walory: , , , , , ,

Przecena Orlenu i banków, pomimo dobrego zachowania koncernów energetycznych, ściąga WIG20 poniżej 2.300 pkt. Perspektywy na grudzień wciąż pozostają dobre. Na szerokim rynku gorąco jest na Ursusie i Feerum.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Piątkowe przedpołudnie upłynęło na warszawskiej giełdzie pod znakiem spadków. Wpisywało się to w nastroje dominujące na innych europejskich parkietach. Jak również we wczorajsze nastroje na Wall Street, gdzie inwestorzy postanowili zrealizować duże zyski ze środy. Dziś przede wszystkim dominuje wśród inwestorów ostrożność przed spotkaniem prezydentów USA i Chin w kuluarach szczytu G20 w Argentynie, gdzie będą rozmawiali ws. porozumienia handlowego. Wiara, że spotkanie to będzie pierwszym krokiem w kierunku przyszłego porozumienia handlowego nieco zelżała.

O godzinie 13:00 indeks WIG20 tracił 1,2 proc. i cofał się poniżej pokonanego wczoraj poziomu 2.300 pkt. WIG spadał o 0,9 proc. do 57.894,44 pkt., a mWIG40 o 0,5 proc. do 3.924,12 pkt. Jedynym wyjątkiem był sWIG80, który rósł o 0,22 proc. do 10.962,21 pkt.

notowania

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Indeksowi WIG20 oczywiście ciążą gorsze nastroje na globalnych rynkach akcji, a jednocześnie nie wspierają go opublikowane rano szczegółowe dane nt. dynamiki polskiego PKB za III kwartał, które ujawniły mocny skok inwestycji. Winnych spadków można jednak dość konkretnie wskazać. To tracący Orlen i słabe zachowanie banków.

Akcje PKN Orlen tanieją o 1,8 proc. do 110,85 zł. Spadek ten ma typowo korekcyjny charakter. To zwykła realizacja zysków po trzech dniach mocnych wzrostów, które wczoraj wywindowały kurs na roczne minima. Najbliższym wsparciem jest poziom 106,50 zł, czyli wrześniowe maksimum. Dopóki kurs znajduje się powyżej tego wsparcia, strona popytowa kontroluje sytuację, a akcje mają szanse podrożeć nawet do 130 zł.

Drugim źródłem spadków jest słaba postawa banków i PZU. Akcje PKO BP tanieją o 2,4 proc., Pekao o 2,3 proc., Santander Bank Polska o 2,1 proc., mBanku o 2,2 proc., a PZU o 2,2 proc. Po przeciwnej stronie są dobrze zachowujące się koncerny energetyczne. Kurs Tauronu idzie w górę o 3,7 proc., PGE o 2,6 proc., a Energi o 1,9 proc.

Na szerokim rynku atmosfera jest niemniej gorąca. Tu jednakże pierwszoplanową rolę odgrywają wyniki. Już po raz ostatni, bo sezon publikacji wyników za III kwartał właśnie się kończy. I dobrze, bo było sporo rozczarowań.

W III kwartale Ursus miał 24 mln zł straty netto wobec 3,74 mln zł zysku przed rokiem. Nie jest to zaskoczeniem, że spółka kilka dni wcześniej poinformowała o tym. Ursus zanotował też spadek przychodów. Obniżyły się one do 67,2 mln zł z 90,3 mln zł. Notowania producenta ciągników tanieją o 8 proc. do 1,03 zł.

Po wynikach tanieją również akacje Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Za jedną trzeba zapłacić 1,11 zł, czyli o 6,7 proc. mniej niż wczoraj. Spółka poinformowała, że w III kwartale jej zysk netto spadł do 7,4 mln zł 13,3 mln zł rok wcześniej, a przychody skurczyły się do 290,3 mln zł z 388 mln zł.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Są jednak i pozytywne wyjątki. Notowania Feerum po wynikach wystrzeliły w górę o 22,1 proc. do 7,62 zł. Spółka poprawiła w pierwszych trzech kwartałach roku zysk netto o 28,6 proc. r/r do 7,82 mln zł, a przychody wzrosły o 49 proc. do 100,66 mln zł. Poinformowała również, że pracuje nad kolejnymi kontraktami na Ukrainie.

Losy dzisiejszej sesji wydają się być już przesądzone. Szczególnie jeżeli chodzi o duże spółki. Niemniej jednak pomimo cofnięcia WIG20 poniżej 2.300 pkt., perspektywy na grudzień pozostają korzystne. I to zarówno, jeżeli ocenimy je przez pryzmat analizy technicznej wykresu indeksu. Jak i gdy spojrzymy na nie przez pryzmat możliwej trwalszej poprawy nastrojów na Wall Street, a także statystycznie dobrego grudnia na polskim rynku akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, Feerum, kania, PGE, PKNOrlen, TAURONPE, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Ursus miał wstępnie 87 mln zł straty netto w 2019 roku

  URSUS w restrukturyzacji miał 87,2 mln zł skonsolidowanej straty netto w 2019 roku, o 42 proc. mniejszą niż rok wcześniej, przy przychodach netto na poziomie 95,6 mln zł, o 55 proc. niższych niż rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

 • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR