Wyniki kwartalne w centrum uwagi, w grze Asbis, MCI i Alior Bank

Omawiane walory: , , , , ,

W czwartek warszawskie indeksy trzymają się blisko poziomów odniesień, a uwaga inwestorów koncentruje się na sporej porcji wyników za III kwartał. Autorami lwiej części raportów są reprezentanci silnego w tym roku segmentu małych i średnich spółek.

Środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE oraz komunikat RPP o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie przeszły praktycznie bez echa na warszawskim parkiecie. Sędziowie Trybunału uznali, że przekazanie części zgromadzonych składek z OFE do ZUS było zgodne z prawem. Jedyną zakwestionowaną sprawą był zakaz reklamy funduszy emerytalnych, co z punktu widzenia inwestorów nie ma żadnego znaczenia.

Znacznie większe emocje towarzyszyły wieczornemu wystąpieniu Janet Yellen. Szefowa Rezerwy Federalnej przyznała, że podwyżka stóp procentowych w grudniu jest możliwa, ale ostateczna decyzja będzie uzależniona od najbliższych odczytów makroekonomicznych. Jeśli gospodarka USA będzie rosła zgodnie z prognozami FED-u, wówczas jeszcze w tym roku będziemy świadkami pierwszego od 2006 roku zacieśniania polityki monetarnej. Reakcja inwestorów była zdecydowana, dolar umocnił się m.in. do euro i złotego, co teoretycznie powinno sprzyjać nastrojom na europejskich rynkach.

Czwartkową sesję europejskie parkiety rozpoczęły w mieszanych nastrojach. Niewielkie wzrosty widać m.in. na DAX i CAC40. Brak wyraźnego kierunku doskwiera także warszawskiemu parkietowi. Przed południem główne indeksy GPW oddalają się od poziomów odniesień o zaledwie 0,3 proc.

Wśród spółek, które rano podzieliły się wynikami kwartalnymi warto zwrócić uwagę na Alumetal (+1 proc.), Benefit Systems (+1,2 proc.), Ronson (-0,8 proc.), PKM Duda (-2,3 proc.), Alior Bank (+0,4 proc.), MCI Management (-3,1 proc.), Asbis (+17,8 proc.), Netię (-0,4 proc.), Global Cosmed (-9,9 proc.), Qumak (-5,9 proc.) czy Otmuchów (-2,3 proc.).>> Wszystkie raporty spółek znajdziesz tutaj

Producent stopów aluminiowych w III kwartale 2015 r. zwiększył przychody o 20 proc. w ujęciu r/r, a zyski o blisko 100 proc. Rezultat operacyjny oraz netto były też wyższe od konsensusu o około 10 proc. W czwartek inwestorzy niemrawo zareagowali na wyniki Alumetalu.>> Czytaj więcej

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

O ponad 1 proc. przy symbolicznym obrocie rośnie Benefit Systems. Spółka w III kwartale zwiększyła przychody o 29 proc. r/r. Zysk netto poprawił się o 5,7 proc., a wynik operacyjny o blisko 5 proc.

O wzrosty walczy dzisiaj też kurs akcji Alior Banku. W trzecim kwartale grupa wypracowała 386,8 mln zł wyniku odsetkowego, 89,1 mln zł wyniku prowizyjnego, -173,1 mln zł salda rezerw oraz 91 mln zł zysku netto dla akcjonariuszy. Wynik netto był o 2,3 proc. wyższy od konsensusu rynkowego, natomiast na minus wypadł o 5,5 proc. słabszy od oczekiwań wynik prowizyjny.

W indeksie mWIG40 zmiennością ponownie wyróżnia się Hawe (-9,7 proc.). W środę giełdowa grupa zawarła porozumienie dotyczące uzgodnienia wstępnych warunków umowy inwestycyjnej z Central Fund of Immovables (CFI), której celem jest zapewnienie refinansowania obligacji Hawe i Hawe Telekom. Informacja pokrzepiła kurs akcji telekomu, który zwyżkował wczoraj o ok. 10 proc. W czwartek notowania Hawe powracają jednak do spadków.

O ponad 1 proc. rośnie dzisiaj kurs akcji ING Banku Śląskiego, który wczoraj podzielił się raportem za III kwartał. Co ważne, spółka wzorem konkurentów z branży pobiła oczekiwania rynkowe. Ekspert od techniki zwraca uwagę, że na wykresie ING BSK rysuje się ciekawa formacja. Notowania akcji banku czwarty miesiąc z rzędu kreślą coraz niżej uplasowane szczyty i coraz wyżej uplasowane dołki, zamykając się w ten sposób w ramionach symetrycznego trójkąta.>> Zobacz także: Ślonzok z Amsterdamu – analiza techniczna ING BSK

W segmencie małych spółek najsłabszym walorem jest MCI Management (-3,1 proc.). W minionym okresie spółka wypracowała 5,5 mln zł zysku z inwestycji, 2,8 mln zł zysku netto. Po trzech kwartałach NAV na akcję wynosi 18,15 zł. Prognoza na cały 2015 r. zakłada 19,75 zł NAV na walor.

– Ponieważ MCI Management jest spółką assetową, dla której są typowe wahania wartości wyników z RZiS w trakcie roku obrotowego, dlatego pod względem inwestycyjnym uważamy za bardziej miarodajne monitorowania NAV-u na akcję. – mówi Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Liderem wzrostów wśród parkietowych maluchów jest Asbis, którego walory drożeją o ponad 17 proc. Spółka w raporcie za III kwartał pochwaliła się zyskami. Na poziomie netto Asbis zarobił ok. 153 tys. USD, co daje mocną poprawę względem II kwartału, gdzie strata sięgnęła aż 6,9 mln USD.

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, asbis, benefit, hawe, ingbsk, mci, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Indeksy drepczą w miejscu, Comarch, Asbis i Nextbike drożeją po wynikach

  Brak nowych wieści nt. negocjacji handlowych sprawił, że handel na blue chipach jest nieco ospały. Dużo ciekawiej jest natomiast na mniejszych spółkach. W poniedziałek mocno drożeją akcje Comarchu, ASBISu i Nextbike Polska.

 • Asbis podniósł prognozę zysku netto na 2019 o 40 proc.

  ASBIS podwyższył prognozę zysku netto na 2019 r. do 13-14 mln dolarów, tj. o 40 proc. wobec poziomu zakładanego w pierwotnej prognozie z marca br. Co istotne, przychody ze sprzedaży pozostają na niezmienionym poziomie, czyli 1,7-1,9 mld dolarów. Kurs akcji spółki zareagował wzrostem o blisko 7 proc.

 • WIG20 wymiękł na finiszu, największe spadki na JSW i Orlenie

  Mimo niespodziewanie dobrego odczytu indeksu ZEW dla Niemiec oraz rekordów na Wall Street, WIG20 zakończył sesję na minusie. O ujemnym wyniku rzutem na taśmę przesądziła ponad 3-proc. przecena na akcjach JSW i Orlenu.

 • Benefit Systems popracował nad formą finansową

  Najnowsze wyniki finansowe dostawcy rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych z zakresu sportu i rekreacji okazały się znacznie lepsze od oczekiwań rynku. We wtorek rano kurs akcji BENEFIT Systems rośnie o 8 proc. i jest w ciekawym momencie technicznym.

 • WIG20 łapie oddech, w grze Enea, Pekao i Asbis

  WIG20 łapie oddech po szaleńczym zrywie z początku tygodnia, który wywindował go na 3-miesięczne maksima. W grze są przede wszystkim spółki publikujące wyniki finansowe za III kwartał, z Eneą i Pekao na czele.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR