Wysyp wyników spółek, w grze PGE, Tauron i ING Bank Śląski

Wyniki kwartalne spółek całkowicie zdominowały pierwszą część czwartkowej sesji na GPW, spychając na dalszy plan zarówno temat lockdownu w Polsce, jak i wyborów prezydenckich w USA, czy pandemii. W centrum uwagi jest sektor energetyczny i bankowy, plus tradycyjnie CD Projekt, Allegro i Mercator, ale też kontynuujące korektę CCC i LPP.

tauronpe, pge, ingbsk, pekao, RAINBOW, benefit, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Koncerny energetyczne i banki windują mocno w górę indeksy WIG20 i mWIG40. W obu przypadkach stoją za tym wyniki kwartalne. Temu pierwszemu dodatkowo pomaga mocne zachowanie CD Projektu, a drugiemu prawie dwucyfrowy wzrost akcji spółki Mercator Medical. Perspektywa lockdownu nie zgasiła też wiary w spółki LPP i CCC, które od kilku dni odreagowują wcześniejsze spadki.

Przed południem kurs Tauronu poszybował w górę o 6,7 proc. do 1,983 zł, a PGE o 4,1 proc. do 5,37 zł. To reakcja na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. W III kwartale Tauron wypracował zysk EBITDA na poziomie 1,006 mld zł, a zysk netto na poziomie 377 mln zł. Opublikowane przez spółkę szacunki okazały się lepsze od rynkowych prognoz. I to znacznie. EBITDA przekroczyła je o 12 proc., a zysk netto aż o 47 proc. Finalny raport za III kwartał Tauron opublikuje 18 listopada.

PGE szacuje, że po trzech kwartałach 2020 roku wypracowało zysk EBITDA na poziomie 4,351 mld zł. To wynik o 4,8 proc. lepszych od oczekiwań analityków. Publikacja pełnego raport za III kwartał zaplanowana jest na 17 listopada.

Jeżeli ten obraz uzupełnić o trzyprocentowe wzrosty akcji CD Projektu (393 zł; +3,1 proc.) i Allegro (89,20 zł; +3 proc.), które tym samym w największym stopniu wspierają indeks blue chipów, a także o kontynuujące wzrostowe odbicie akcje LPP (6355 zł; +6 proc.) i CCC (44,25 zł; +5,9 proc.), to wzrost indeksu WIG20 1,84 proc. do 1.671 pkt. jest w pełni zrozumiały. Indeks ten rośnie dziś 4. kolejną sesję i jest najwyżej od 3 tygodni. Co ważniejsze, ten obserwowany od początku tygodnia rajd w górę, zabetonował możliwość przyszłego spadku indeksu poniżej 1.500 pkt. I to nawet, jeżeli za tydzień rząd Mateusza Morawieckiego wprowadzi pełny lockdown w Polsce, co będzie musiało się odbić na wynikach spółek, a jednocześnie na świecie pogorszą się nastroje.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jeszcze mocniej w górę dziś idzie mWIG40. O godzinie 11:42 indeks ten rósł o 2,84 proc. do 34.771 pkt. Wzrosty napędzały przede wszystkim drożejące akcje ING Banku Śląskiego (123,60 zł; +6,9 proc.) i Mercator Medical (580 zł; +10,7 proc.), przy wydatnej pomocy Kęt (426,50 zł; +4 proc.) i Kruka (136,80 zł; +4,5 proc.).

Grupa ING Bank Śląski poprawiła wyniki w III kwartale br. i pochwaliła się wzrostem zysku netto o 6,1 proc. w relacji rocznej do 440,2 mln zł. Zysk był więc aż o 39 proc. wyższy od rynkowego konsensusu i o 21,4 proc. lepszy niż najwyższa prognoza analityków.

Pozostając jeszcze przy bankach, to równie dobrego okresu nie ma za sobą Pekao SA. W III kwartale zysk netto banku spadł o 43,5 proc. w relacji rocznej do 370,9 mln zł. Aczkolwiek również w tym przypadku był to wynik powyżej prognoz. Przekroczył je o 4 proc. Akcje Pekao, które rozpoczęły dzień od wzrostów, w południe taniały o 1,1 proc. do 43,95 zł.

Rok 2020 jest bardzo ciężki dla Rainbow Tours. Widać to w wynikach. W pierwszych trzech kwartałach turystyczna spółka zanotowała, jak wynika z opublikowanych wstępnych szacunków, 14,26 mln zł straty netto. Rok wcześniej było to 48,56 mln zł zysku netto. Przychody spadły natomiast w raportowanym okresie o 71,7 proc. rok do roku do 418,36 mln zł. Akcje Rainbow Tours po prawie 3 godzinach handlu drożeją o 2,1 proc. do 12,30 zł, ale niskie obroty na nich sprawiają, że zmiany te trzeba traktować jako przypadkowe.

Nie jest to również najlepszy czas dla spółki Benefit Systems, co widać w wynikach. W III kwartale zysk EBITDA spadł o 19,4 proc. rok do roku do 84,8 mln zł, a przychody i 16,6 proc. do 861 mln zł. W obu jednak przypadkach wyniki okazały się powyżej konsensusu. Odpowiednio o 14,8 proc. i o 5,3 proc. Te pozytywne niespodzianki dostrzegli inwestorzy. I to pomimo, że perspektywy dla spółki nie są teraz najlepsze. Kurs rośnie o 6,5 proc. do 610 zł.

Wyniki za III kwartał pokazują, że podobnie jak dla całej gospodarki, był to relatywnie dobry okres i gdyby nie 2 fala pandemii koronawirusa, to giełdowe wyceny bardzo wielu spółek powinny być znacząco wyższe. Pandemia jednak jest faktem. Tak samo jak lockdowny. Dlatego trudno traktować zwrot WIG20 z okolic 1.500 pkt. w tym tygodniu jako początek mocniejszego rajdu w górę. Na to trzeba będzie jeszcze zaczekać. Szczególnie, że na horyzoncie czai się jeszcze kilka istotnych ryzyk.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, benefit, ccc, CDPROJEKT, ingbsk, lpp, Pekao, PGE, RAINBOW, TAURONPE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR