Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

Omawiane walory: , , ,

Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

CDPROJEKT, ENTER, gameops, PKNOrlen, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Europejskie giełdy rozpoczęły ostatni tydzień maja w dobrych nastrojach. Zielony kolor dominuje na prawie wszystkich parkietach, a przed południem indeksy średnio zyskiwały około 1 proc. Warto dodać, ze nie wszędzie dziś odbywa się sesja. Wall Street pauzuje z uwagi na obchody Dnia Pamięci, a Londyn – Spring Bank Holiday. To odbija się na obrotach. W południe ich wartość na całym warszawskim rynku wynosiła 170 mln zł. To wynik o 1/3 niższy niż w piątek o tej samej porze.

Dobre nastroje to kolejny już raz zasługa nadziei związanych z dalszymi krokami zmierzającymi do odmrożenia europejskich gospodarek. Tym bezpośrednim bodźcem jest otwarcie się w lipcu Hiszpanii na turystów. Pomagają też lepsze od oczekiwań dane z Niemiec. W maju indeks instytutu Ifo wzrósł do 79,5 pkt. z 74,2 pkt. miesiąc wcześniej, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 78,3 pkt.

W to wszystko wpisują się jeszcze dobrze przyjęte doniesienia z europejskich spółek. I tak akcje koncernu Bayer drożeją o ponad 6 proc., a niemiecki DAX rośnie o 1,8 proc. po tym, jak pojawiła się nadzieja na ugodę ws. produkowanego przez niego chwastobójczego preparatu Rundup, który wywołuje raka.

Te wszystkie informacje jednocześnie przesłoniły narastające napięcie na linii USA – Chiny. W tym niedzielne słowa szefa chińskiej dyplomacji, że „pewne siły w Waszyngtonie rozsiewają politycznego wirusa w relacjach USA-Chiny i pchają Amerykę na skraj nowej zimnej wojny”. Inwestorzy ignorują też protesty w Hong Kongu, co dodatkowo zaostrza sytuację na linii Waszyngton-Pekin.

W poniedziałek zielono jest też na giełdzie w Warszawie, gdzie przed południem drożały akcje 50,4 proc. spółek, a 34,9 proc. taniały.

O godzinie 11:31 indeks WIG20 rósł o 0,89 proc. do 1.644 pkt., WIG o 0,92 proc. do 46.336 pkt., mWIG40 o 1,15 proc. do 3.302 pkt., a sWIG80 o 0,3 proc. do 12.187 pkt. Mając na uwadze specyfikę dzisiejszej sesji, gdy z uwagi na dzień wolny zamknięte są parkiety w Londynie i Nowym Jorku, a w kalendarzu brakuje ważnych publikacji makroekonomicznych, do końca dnia układ sił już się nie zmieni. Giełdowe byki w Warszawie, podobnie jak i na pozostałych europejskich giełdach, nie powinny więc mieć najmniejszego problemu z dowiezieniem tych przedpołudniowych wzrostów do końca sesji.

Gwiazdą poniedziałkowej sesji jest CD Projekt. Nie tylko dlatego, że jego akcje drożeją o 2,1 proc. do 401,80 zł, wyznaczając wcześniej nowy historyczny rekord na 403,10 zł. Również dlatego, że w największym stopniu przyczynia się on do zwyżki indeksu dużych spółek.

Wzrosty i nowe rekordy CD Projektu można wiązać zarówno z silnym trendem wzrostowym, jak i z grą pod zaplanowaną na 28 maja publikacją wyników finansowych za I kwartał br.

Swoje małe „pięć groszy” do zwyżki WIG20 dokłada ponadto PKN Orlen, rosnąc o 1,4 proc. do 63,40 zł. W odróżnieniu jednak od producenta „Wiedźmina”, jego akcje od ponad 1,5. miesiąca tkwią w trendzie bocznym, ograniczonym od góry przez opór w okolicach 65 zł. Obecnie brak jest przesłanek mogących sugerować rychłe wybicie.

Skaner „gorących spółek” na stronie StockWatch.pl, wśród rosnących akcji wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek, wyselekcjonował walory następujących firm: Investeko, Herkules, SoftBlue, Mirbud i Biomed Lublin. W gronie spadkowiczów są to: Enter Air, Novavis, MBF Group, Games Operators i Celon Pharma.

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Enter Air, którego akcje jeszcze w piątek testowały najwyższe poziomy od pierwszej połowy marca, znosząc znaczną część lutowo-marcowej przeceny, dziś tanieją o 9,6 proc. do 28,20 zł. Pretekstem do realizacji zysków była publikacja raportu finansowego za cały 2019 rok. Lotnicza spółka poinformowała, że jej zysk netto wzrósł do 84,99 mln zł z 64,42 mln zł rok wcześniej, a przychody do 1,614 mld zł z 1,296 mld zł. To jednak już historia. Teraz inwestorzy z niecierpliwością będą czekać na raport za I kwartał br., który zostanie opublikowany 1 czerwca.

Kurs Games Operators spada o 2,7 proc. do 35,80 zł po tym gdy spółka przyznała, że jej gra „Cyber Ops”, która zadebiutowała 21 maja, spotkała się mieszanym odbiorem graczy, zyskując 60 proc. pozytywnych recenzji na Steamie .

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, ENTER, gameops, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR