Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

Omawiane walory: , , ,

Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

CDPROJEKT, ENTER, gameops, PKNOrlen, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Europejskie giełdy rozpoczęły ostatni tydzień maja w dobrych nastrojach. Zielony kolor dominuje na prawie wszystkich parkietach, a przed południem indeksy średnio zyskiwały około 1 proc. Warto dodać, ze nie wszędzie dziś odbywa się sesja. Wall Street pauzuje z uwagi na obchody Dnia Pamięci, a Londyn – Spring Bank Holiday. To odbija się na obrotach. W południe ich wartość na całym warszawskim rynku wynosiła 170 mln zł. To wynik o 1/3 niższy niż w piątek o tej samej porze.

Dobre nastroje to kolejny już raz zasługa nadziei związanych z dalszymi krokami zmierzającymi do odmrożenia europejskich gospodarek. Tym bezpośrednim bodźcem jest otwarcie się w lipcu Hiszpanii na turystów. Pomagają też lepsze od oczekiwań dane z Niemiec. W maju indeks instytutu Ifo wzrósł do 79,5 pkt. z 74,2 pkt. miesiąc wcześniej, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 78,3 pkt.

W to wszystko wpisują się jeszcze dobrze przyjęte doniesienia z europejskich spółek. I tak akcje koncernu Bayer drożeją o ponad 6 proc., a niemiecki DAX rośnie o 1,8 proc. po tym, jak pojawiła się nadzieja na ugodę ws. produkowanego przez niego chwastobójczego preparatu Rundup, który wywołuje raka.

Te wszystkie informacje jednocześnie przesłoniły narastające napięcie na linii USA – Chiny. W tym niedzielne słowa szefa chińskiej dyplomacji, że „pewne siły w Waszyngtonie rozsiewają politycznego wirusa w relacjach USA-Chiny i pchają Amerykę na skraj nowej zimnej wojny”. Inwestorzy ignorują też protesty w Hong Kongu, co dodatkowo zaostrza sytuację na linii Waszyngton-Pekin.

W poniedziałek zielono jest też na giełdzie w Warszawie, gdzie przed południem drożały akcje 50,4 proc. spółek, a 34,9 proc. taniały.

O godzinie 11:31 indeks WIG20 rósł o 0,89 proc. do 1.644 pkt., WIG o 0,92 proc. do 46.336 pkt., mWIG40 o 1,15 proc. do 3.302 pkt., a sWIG80 o 0,3 proc. do 12.187 pkt. Mając na uwadze specyfikę dzisiejszej sesji, gdy z uwagi na dzień wolny zamknięte są parkiety w Londynie i Nowym Jorku, a w kalendarzu brakuje ważnych publikacji makroekonomicznych, do końca dnia układ sił już się nie zmieni. Giełdowe byki w Warszawie, podobnie jak i na pozostałych europejskich giełdach, nie powinny więc mieć najmniejszego problemu z dowiezieniem tych przedpołudniowych wzrostów do końca sesji.

Gwiazdą poniedziałkowej sesji jest CD Projekt. Nie tylko dlatego, że jego akcje drożeją o 2,1 proc. do 401,80 zł, wyznaczając wcześniej nowy historyczny rekord na 403,10 zł. Również dlatego, że w największym stopniu przyczynia się on do zwyżki indeksu dużych spółek.

Wzrosty i nowe rekordy CD Projektu można wiązać zarówno z silnym trendem wzrostowym, jak i z grą pod zaplanowaną na 28 maja publikacją wyników finansowych za I kwartał br.

Swoje małe „pięć groszy” do zwyżki WIG20 dokłada ponadto PKN Orlen, rosnąc o 1,4 proc. do 63,40 zł. W odróżnieniu jednak od producenta „Wiedźmina”, jego akcje od ponad 1,5. miesiąca tkwią w trendzie bocznym, ograniczonym od góry przez opór w okolicach 65 zł. Obecnie brak jest przesłanek mogących sugerować rychłe wybicie.

Skaner „gorących spółek” na stronie StockWatch.pl, wśród rosnących akcji wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek, wyselekcjonował walory następujących firm: Investeko, Herkules, SoftBlue, Mirbud i Biomed Lublin. W gronie spadkowiczów są to: Enter Air, Novavis, MBF Group, Games Operators i Celon Pharma.

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Enter Air, którego akcje jeszcze w piątek testowały najwyższe poziomy od pierwszej połowy marca, znosząc znaczną część lutowo-marcowej przeceny, dziś tanieją o 9,6 proc. do 28,20 zł. Pretekstem do realizacji zysków była publikacja raportu finansowego za cały 2019 rok. Lotnicza spółka poinformowała, że jej zysk netto wzrósł do 84,99 mln zł z 64,42 mln zł rok wcześniej, a przychody do 1,614 mld zł z 1,296 mld zł. To jednak już historia. Teraz inwestorzy z niecierpliwością będą czekać na raport za I kwartał br., który zostanie opublikowany 1 czerwca.

Kurs Games Operators spada o 2,7 proc. do 35,80 zł po tym gdy spółka przyznała, że jej gra „Cyber Ops”, która zadebiutowała 21 maja, spotkała się mieszanym odbiorem graczy, zyskując 60 proc. pozytywnych recenzji na Steamie .

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, ENTER, gameops, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełdy wpatrzone w Fed. PGE spada po wynikach, a Lotos najtańszy od 2017 r.

  Dzisiejsza sesja przywołuje na myśl wakacje. Indeksy na GPW, podobnie jak w całej Europie, pozostają na poziomach z wczoraj. Jest to jednak przysłowiowa cisza przed burzą. Rynki czekają na wieczorne wyniki posiedzenia Fed, co jutro powinno zaowocować większą aktywnością.

 • CD Projekt hamuje WIG20, w grze Mabion i Biomed-Lublin Warszawski parkiet jest dziś jednym z najsłabszych w Europie. Co ciekawe, tym razem spora w tym wina CD Projektu, którego akcje są najtańsze od miesiąca. Jednak największe emocje budzą dziś wahania na kursach akcji spółek covidowych.
 • Wielki przegląd spółek gamingowych [ANALIZA TECHNICZNA]

  Dzieje się na akcjach giełdowych producentów gier wideo. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przygotował przegląd 11 najciekawszych pod kątem technicznym spółek z branży i nakreślił scenariusze bazowe na najbliższe tygodnie.

 • 5 najbardziej oczekiwanych polskich gier według wishlist Steama

  W Polsce co roku powstają setki gier wideo, ale tylko garstka z nich osiąga prawdziwy międzynarodowy sukces. Swoistym papierkiem lakmusowym, czy gra wzbudza zainteresowanie wśród graczy są wishlisty Steam. StockWatch.pl sprawdził, na jakie polskie produkcje czekają gracze z całego świata.

 • PKN Orlen: Nakłady na projekty ograniczające emisję CO2: ponad 25 mld zł do 2030

  PKN Orlen szacuje, że wydatki inwestycyjne na projekty ograniczające emisję CO2 wyniosą ponad 25 mld zł do 2030 roku. Grupa zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną w ciągu 10 lat. PKN Orlen podkreśla, że zamierza objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR