10 nowych spółek na karuzeli wysokich dywidend

Na początku kwietnia kolejna grupa spółek zasygnalizowała chęć wynagrodzenia swoich akcjonariuszy żywą gotówką. StockWatch.pl wybrał z najnowszych deklaracji dziesięć najciekawszych propozycji, z których najwyższe oferują ponad 8-proc. stopę dywidendy.

Lista dywidendowych propozycji rośnie z tygodnia na tydzień. Tylko w ostatnich dniach na rynek trafiło kilkanaście nowych deklaracji, w tym ze spółek, które na giełdzie są nowicjuszami. Pierwszą dywidendę od debiutu na GPW zamierza w tym roku wypłacić PCC Rokita. Do podziału miałby trafić niemal cały ubiegłoroczny zysk netto tj. 69,29 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję daje to 3,49 zł dywidendy i stopę ok. 8,4 proc. Pozostała kwota ubiegłorocznego zysku netto, czyli 0,12 mln zł, zasili kapitał zapasowy. Zarząd proponuje wyznaczyć dzień prawa do dywidendy na 13 maja, a termin jej wypłaty na 28 maja. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zeszłorocznego zysku podejmie walne zgromadzenie. W 2014 roku akcjonariusze PCC Rokita zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę całości zysku za 2013 roku, czyli 68,7 mln zł. Dzielenie się zyskami z akcjonariuszami nie przeszkadza spółce inwestować. W tym roku nakłady mają wynieść około 130 mln zł wobec około 150 mln zł rok wcześniej. Chemiczna spółka chce w tym roku przeprowadzić co najmniej jedną emisję obligacji.

W wysoką dywidendę celuje także K2 Internet. Spółka specjalizująca się w usługach e-marketingu wraca do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. W tym roku rekomenduje wypłatę w wysokości 1 zł na walor – stopa 8,8 proc. Proponowany dzień dywidendy to 7 lipca, a dzień jej wypłaty 21 lipca 2015 roku. Dywidenda miałaby pochodzić z części kapitału zapasowego spółki utworzonego z zysku lat ubiegłych. Jednocześnie zarząd proponuje pokrycie strat za rok 2014 i za lata ubiegłe także z kapitału zapasowego. Równolegle spółka zaprezentowała politykę dywidendową na kolejne lata. Zakłada ona od 2016 roku coroczną wypłatę dywidendy w wysokości min. 50 proc. skonsolidowanego zysku netto z działalności operacyjnej za rok poprzedni, przy uwzględnieniu potrzeb inwestycyjnych oraz przy założeniu, że struktura grupy K2 Internet pozostanie bez zmian.

We wtorek poznaliśmy też rekomendację dywidendową spółki z Grupy Azoty. Zarząd Zakładów Azotowych Puławy chce na ten cel przeznaczyć z zysku za rok obrotowy 2013/14 sumę 134,38 mln zł. To oznaczałoby w przeliczeniu na jedną akcję 7,03 zł i w rezultacie dało stopę bliską 4,7 proc. >> Sprawdź, jak spółka poradziła sobie w IV kwartale 2014 roku

Spółki przedstawiły już wyniki za ubiegły rok, teraz przyszedł czas na decyzje, co zamierzają zrobić z wypracowanymi zyskami. (Fot. Daniel Paćkowski)

Spółki przedstawiły już wyniki za ubiegły rok, teraz przyszedł czas na decyzje, co zamierzają zrobić z wypracowanymi zyskami. (Fot. Daniel Paćkowski)

Dywidendową spółką chcą zostać też Makarony Polskie. Firma spożywcza ma w planach wypłacić pierwszą w historii dywidendę. Spółka chce przeznaczyć na ten cel 1,57 mln zł, co dawałoby 0,17 zł brutto na akcję i stopę w wysokości 2,6 proc. Pozostałą część zysku w kwocie 2,4 mln zł rekomenduje na kapitał zapasowy. Przy okazji padła też deklaracja, że w kolejnych latach zarząd również będzie starał się o wypłatę dywidendy. Niemniej każdorazowo możliwość wypłaty uzależniana będzie od wysokości osiągniętego zysku, bieżących celów inwestycyjnych i sytuacji spółki.

Podobną stopę dywidendy zaproponował zarząd OT Logistics. Spółka rekomenduje wypłatę 7 zł na akcję, czyli łącznie prawie 10 mln zł, z zysku za 2014 r. Pozostała część zysku, w kwocie ok. 16 mln zł, miałaby zostać przeznaczona na kapitał zapasowy spółki. Z zysku za 2013 r. OT Logistics wypłaciło także 7 zł dywidendy na akcję. W zeszłym roku przychody grupy podskoczyły w ujęciu r/r o 70 proc. do 831,8 mln zł. Jednocześnie zysk netto sięgnął 32,9 mln zł, a więc o 16 proc. więcej w skali roku. Spółka dokonała ważnych akwizycji. W styczniu 2014 roku sfinalizowała przejęcie Grupy C.Hartwig Gdynia, a w lipcu w skład grupy wszedł Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia.

Śnieżka rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2014 r. w wysokości 2,50 zł. Taka kwota daje stopę 5,5 proc. Spółka także w poprzednich dwóch latach przeznaczała na dywidendy po 2,50 zł. Producent farb i lakierów, mimo znaczącej ekspozycji na objęte kryzysem rynki wschodnie, pokazała całkiem niezłe wyniki za 2014 r. Zawirowania we wschodnich gospodarkach oraz mocne osłabienie lokalnych walut Śnieżce udało się w dużej części zamortyzować cięciem kosztów na Ukrainie oraz dobrym wynikiem w Polsce (najwyższa dynamika przychodów od 2008 roku).

Ponad 4-proc. dywidendę proponuje zarząd CDRL. Rekomendacja wynosi 0,75 zł dywidendy na akcję. W 2014 roku skonsolidowany zysk netto grupy wyniósł 11,39 mln zł. To wynik o 4,8 proc. lepszy od założonego w prognozie finansowej i o ponad 275 proc. wyższy od osiągniętego przed rokiem. Na koniec ubiegłego sieć handlowa CDRL w Polsce miała 214 placówek (własnych i franczyzowych) i zwiększyła się o 27 sklepów. Na całym świecie spółka ma 362 sklepy w różnych formatach. Sklepy Coccodrillo są obecne na czterech kontynentach, w tym m.in. w Arabii Saudyjskiej, Chinach oraz Brazylii. Natomiast wszystkie projekty dla kolekcji Coccodrillo powstają w Polsce.

Z kolei zarząd ATM Grupy rekomenduje przeznaczenie na dywidendę 12,6 mln zł, czyli 0,15 zł na akcję. Przy takiej kwocie stopa wynosi 3,7 proc. W zeszłym roku skonsolidowane przychody spółki wzrosły o 26 proc. do ponad 153 mln zł. Zysk netto wyniósł blisko 18 mln zł, co oznacza prawie trzykrotny wzrost. Głównym obszarem działalności ATM Grupy jest produkcja telewizyjna. W ubiegłym roku polskie stacje wyemitowały dwanaście seriali grupy. Dało to ponad 252 tysiące godzin produkcji premierowych oraz 11,7 tys. powtórek. W 2014 r. spółki rozpoczęły produkcję nowych seriali – serial obyczajowy Powiedz tak dla Telewizji Polsat, serial kryminalny Prokurator dla TVP2 oraz Strażacy dla TVP1.

Nie wiadomo jeszcze jaką dywidendę wypłacą Kęty. Właśnie okazało się, że Aviva OFE złożył propozycję przeznaczenia na ten cel 136,1 mln zł, z czego 97,6 mln zł z zysku za 2014 r., a 38,5 mln zł z kapitału zakładowego spółki. Wcześniej zarząd rekomendował 101,1 mln zł (97,6 mln zł z zysku za 2014 r. oraz 3,5 mln zł z kapitału zapasowego). Według propozycji funduszu, dywidenda ma być wypłacona w dwóch transzach: 5 sierpnia 101,1 mln zł, a 4 grudnia 35 mln zł. Propozycja funduszu to około 14,50 zł na akcję i stopa w wysokości 4,8 proc. >> Historię dywidendową Kęt sprawdzisz tutaj 

Z dużych spółek poznaliśmy też ostatnio plany dywidendowe Eurocashu. Spółka handlowa chce wypłacić z zysku za 2014 rok dywidendę w wysokości 0,79 zł na akcję (2,3 proc. stopa). Proponowanym dniem dywidendy jest 19 maja. Dywidenda ma być płatna do 10 czerwca 2015 roku. Z zysku za 2013 rok spółka wypłaciła też 0,79 zł na akcję.

>> Serwis StockWatch.pl śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziesięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziesięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atmgrupa, cdrl, eurocash, k2internt, kety, makaronpl, otlog, PCCRokita, Pulawy, SNIEZKA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • FFiL Śnieżka wstępnie zadowolona z sytuacji w II kwartale; kontynuuje inwestycje

  Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka odnotowała wzrost sprzedaży r/r na wszystkich czterech kluczowych rynkach grupy (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) w I kw. 2020 r. i również w II kw. jest "zadowolona z sytuacji", poinformował prezes Piotr Mikrut. Zarząd spodziewa się, że także inwestycje spółki będą kontynuowane i podtrzymał, że mogą zamknąć się w 2020 r. kwotą nieco mniejszą niż 95 mln zł.

 • ZA Puławy miały 112 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  Zakłady Azotowe Puławy odnotowały 111,71 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 168,16 mln zł zysku rok wcześniej.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Główny akcjonariusz PCC Rokity przeforsował wypłatę dywidendy

  PCC SE, czyli główny akcjonariusz dolnobrzeskiej spółki chemicznej, wbrew rekomendacji zarządu przegłosował wypłatę 67,7 mln zł dywidendy z zysku za 2019 r. Stawka 3,41 zł na akcję przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 7,7 proc.

 • Śnieżka rekomenduje 2,60 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 rok

  Producent farb i lakierów nie zamierza przerywać jednej z najdłuższych na GPW serii dywidend. Na tegoroczną wypłatę spółka chce przeznaczyć 32,8 mln zł, co oznacza stawkę 2,60 zł na akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR