Maluchy przejmą pałeczkę?

Omawiane walory:

Końcówka roku przynosi nieoczekiwaną zmianę sytuacji na najważniejszych indeksach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczególną uwagę skupiają najmniejsze spółki zgrupowane w indeksie sWIG80.

Jeszcze niedawno spółki z tego segmentu wykazywały porażającą słabość, co było wynikiem pogarszających się sytuacji finansowej większości podmiotów. Powodem były rosnące koszty pracy, droższe surowce wykorzystywane w procesie produkcji oraz niekorzystne warunki walutowe z silnym złotym na czele.

Obecnie pozycja „maluchów” wygląda znacznie korzystniej, ze względu na poprawiające się perspektywy polskiej gospodarki. Wzrost napływu nowych środków pieniężnych z Unii Europejskiej oraz odbicie inwestycji sugerują lepsze perspektywy dla mniejszych spółek.

>> Co dalej z głównymi indeksami GPW – analiza techniczna [FORUM]

Zatem nowy rok to prawdopodobnie lepszy okres dla małych spółek, co w konsekwencji powinno skutkować wzrostami notowań indeksu sWIG80. Perspektywa solidnych wzrostów znajduje uzasadnienie w niskiej wycenie wskaźnikowej na poziomie C/Z w porównaniu do blue chipów.

Źródło: BM ING Banku Śląskiego

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT sWIG80, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Co dalej z hossą na głównych indeksach GPW – analiza techniczna

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy zachodzą w głowę, czy poniedziałkowa przecena to tylko chwilowa korekta, czy też może sygnał zakończenia czteromiesięcznej hossy. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Co dalej z indeksami WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 – analiza techniczna

  Spadające indeksy warszawskiej giełdy przebiły ważne wsparcia, a cały rynek jest w kolejnym trudnym momencie. Trwa solidny odwrót od akcji - w ciągu dwóch sesji tego tygodnia z rynku wyparowało aż 23 mld zł. Uciekać czy łapać dołki z nadzieją na szybki zysk? Z pomocą eksperta z SGH sprawdziliśmy, co mówi analiza techniczna o perspektywach czterech głównych indeksów GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR