Analiza techniczna 4 dobrze rokujących spółek z indeksu mWIG40

Omawiane walory: , , , ,

Indeks giełdowych średniaków w końcu doczekał się mocnego odreagowania, a na wykresach wielu popularnych wśród inwestorów misiów pojawiły się obiecujące formacje techniczne. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przyjrzał się bliżej szansom na kontynuację listopadowo-grudniowych wzrostów na kursach akcji Budimeksu, Comarchu, Dino Polska i Banku Millennium.

Powiedzieć, że rok 2018 nie był udany dla indeksu średnich spółek, to nic nie powiedzieć. Od początku stycznia kapitalizacja mWIG-u spadła o 16 proc. Jest więc niemal pewne, że indeks przerwie siedmioletnią wzrostową passę. W 2011 r., czyli poprzednim razem, gdy mWIG40 kończył rok stratą, przecena wynosiła aż 20 proc.

Prawdziwą skalę klęski giełdowych misiów obrazują statystyki poszczególnych spółek. W tym roku na 40 firm sklasyfikowanych w mWIG-u jedynie 9 jest na plusie. Akcje pozostałych 31 przyniosły stratę, z czego dwucyfrową w aż 24 wypadkach. Największym balastem dla indeksu średniaków były papiery Getin Noble Banku (-78 proc.), Forte (-55 proc.), Grupy Azoty (-53 proc.) i Boryszewa (-49 proc.). Po przeciwnej stronie najlepiej wypadł PlayWay, którego akcje dały zarobić ponad 120 proc. Daleko za nim jest 11 bit studios (42 proc.) i Dino Polska (27 proc.).

Na przysłowiowe światełko w tunelu trzeba było czekać do ostatniego kwartału. W październiku i listopadzie indeks średniaków zatrzymał spadki w okolicach 3.760 pkt., a na początku grudnia wyszedł górą z kanału spadkowego.

– Pokonanie trendu spadkowego i wyjście powyżej okrągłego poziomu 4.000 pkt. to duży sukces strony popytowej. Bessa segmentu średnich spółek trwała nieprzerwanie od marca br. Na wybiciu linii bessy pojawił się podwyższony wolumen, co jest oczywiście pozytywnym sygnałem, podobnie jak nowy wyższy szczyt na RSI. Niestety, średnia 30-tygodniowa opada, a TSI pozostaje na ujemnym poziomie. Dlatego bez wybicia okolic 4.200 pkt. (co jednocześnie wiązałoby się z wypłaszczeniem średniej) obecny ruch może się okazać tylko większą korektą wzrostową, a nie sygnałem do zmiany długoterminowego trendu. W krótkim terminie spodziewam się testu oporu na 4.200 pkt i rozstrzygnięcia w kontekście dłuższego terminu. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

mWIG40 wykres tygodniowy

Trudny rok ma za sobą także Budimex. Branżowy gigant – podobnie jak cała branża – boleśnie odczuł skokowy wzrost materiałów budowlanych i kosztów pracy. Pamiętać należy o specyfice kontraktowania i wykonywania projektów przez Budimex. W sporej części są to budowy realizowane przez kilkanaście i nawet więcej miesięcy. Zdarza się, że od wygrania przetargu do zakończenia budowy i rozpoznania całkowitego przychodu mijają 3 lata. W obecnej sytuacji gospodarczej ma to zrozumiałe i proste konsekwencje: spadek marży. Pogorszenie fundamentów naturalnie przekłada się na kurs akcji. Od stycznia kapitalizacja Budimeksu spadła o 30 proc. Po wielu miesiącach spadków na wykresie pojawiła się nadzieja i obiecująca formacja odwrócenia złej passy. >> Zobacz także: Marże do pilnego remontu – omówienie sprawozdania finansowego Budimeksu

– Sytuacja techniczna na notowaniach Budimeksu jest bardzo interesująca. Po ukończeniu formacji odwróconej głowy z ramionami (oRGR) z linią szyi na poziomie 126 zł, kurs akcji przy podwyższonym wolumenie wybił ten opór i dał średnioterminowy sygnał kupna. RSI potwierdza trend wzrostowy a TSI zaczyna zmierzać w kierunku dodatnich poziomów. Problemem dla kupujących może być jednak spora ilość „świeżej podaży” – pochodzącej z fali spadkowej z kwietnia i maja tego roku, aż do okolic 160 zł. Do tego należy pamiętać, że średnia jeszcze opada i dopiero zaczyna zakręcać w przeciwną stronę. Brak trwałego powrotu poniżej 126 zł będzie jednak oznaczać możliwość kontynuacji wybicia, minimum w kierunku 160 zł lub wyżej w okolice psychologicznej i technicznej bariery jaką jest poziom 200 zł. – dodał Wojciech Kręcki.

Budimex (BDX) – wykres tygodniowy

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Porównywalnie do indeksu mWIG40 w tym roku radzi sobie Comarch. Stopa zwrotu od początku stycznia to minus 17 proc. Notowania giganta informatycznego z Krakowa przez większość roku odrabiały straty z marca, gdy spółka opublikowała raport za IV kwartał 2017 r. Niska baza porównawcza oraz duże kontrakty dla Ministerstwa Sprawiedliwości oraz przyspieszenia wysokomarżowych kontraktów w sektorach TMT, handlowym i MŚP sprawiły, że w tym roku Comarch istotnie przyspieszył. Rynkowi eksperci szacują, że spółka zanotuje wzrost przychodów r/r o 23 proc., a EBITDA o 69 proc.

– Lipcowe przebicie oporu na poziomie 153 zł niestety załamało się. Kurs akcji nie potrafił sprostać, ani linii trendu, ani średniej 30-tygodniowej (niebieska). Wcześniej przełamany opór obecnie broni się jako wsparcie. Im dłużej poziom 153 zł będzie działał, tym większe będą szanse na ruch w górę w kierunku 175 zł (kluczowa przeszkoda w powrocie do trwalszych wzrostów). Ewentualne wybicie w/w poziomu oznacza kontynuację ruchu wzrostowego w kierunku 200 zł lub nawet wyżej do poziomu ok. 240 zł. – analizuje Wojciech Kręcki, specjalista analizy technicznej.

Comarch (CMR) – wykres tygodniowy

Rok na plusie zamknie także Dino Polska, czyli jedna z najlepszych spółek ubiegłego roku na GPW. Operator sieci supermarketów praktycznie co kwartał bije rekordy przychodów i zysków. W najnowszym sprawozdaniu finansowych grupa Dino Polska na poziomie sprzedaży po raz pierwszy przekroczyła poziom 1,5 mld zł (w ujęciu kwartalnym), natomiast zysk netto wyniósł ponad 82 mln zł. Spółka nadal jest w stanie rozwijać się w szybkim tempie, co ważne – nie tracąc przy tym na zyskowności. >> Zobacz także: Gdy na rynek wkracza Godzilla – omówienie sprawozdania finansowego Dino Polska

– Fenomenalny roczny rajd na akcjach Dino Polska zakończył się w sierpniu br. Latem kurs akcji za jednym zamachem przełamał linię trendu wzrostowego i kluczowego wsparcia w okolicach 95 zł. Wzrosty z minionych dwóch miesięcy mogły stanowić jedynie odreagowanie, bo już okolice średniej 30-tygodniowej (niebieska) jak i strefa oporu w okolicach 100-102 zł zahamowały zapędy byków. Sytuacja pozostaje w zawieszeniu. Jeśli kupujący będą w stanie wrócić trwale ponad poziom 100 zł, będzie to oznaczało minimum dalszą konsolidację miedzy poziomami 100-112 zł. Gdyby jednak w kolejnych tygodniach spadki przybrały na sile, test wsparcia (lub nawet jego wybicie) w okolicach 75 zł byłby tylko kwestią czasu. – dodał Wojciech Kręcki.

DinoPL (DNP) – wykres tygodniowy

Na tle słabego mWIGu całkiem nieźle wypada Bank Millennium. Rynkowa wycena znajdującego się aktualnie w rękach portugalskiego kapitału banku wzrosła od początku roku o blisko 2,5 proc. Od strony technicznej kurs akcji po spełnieniu kilku warunków ma potencjał do wzrostu o ponad 50 proc.

– Wzrosty notowań w przypadku Millennium trwają od przeszło dwóch lat. Ponowne nieudane podejście pod opór na 9,75 zł i odpadnięcie od niego (przy udziale kilku podażowych cieni – oznaczone na pomarańczowo) i podwyższonego wolumenu stanowi dodatkowy element ryzyka. Mimo to, średnia 30-tygodniowa (niebieska) rośnie, a linia trendu wzrostowego nadal pozostaje niewzruszona. Gdyby sprzedającym udało się przełamać linię trendu, a następnie wsparcie na 8,50 zł byłby to silny sygnał sprzedaży w długim terminie. W obecnej sytuacji jednak należy się spodziewać zgodnie z zasadą zachowania trendu ruchu w kierunku strefy oporu. Jej wybicie i przejście oporu na poziomie 9,75 zł otwiera drogę nawet w kierunku 14,35 zł (szczyt z 2007 roku). – analizuje Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Millennium (MIL) – wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o budimex, comarch, dinopl, Millennium, mWIG40)

 • Rekordowo drogi Budimex i mocne wzrosty spółek spożywczych

  Po kilkudniowej przerwie ponownie zazieleniło się na GPW. Drożejący po wstępnych wynikach BUDIMEX ciągnie w górę indeks MWIG40 i pozostałe spółki z branży budowlanej. Mocno drożeją też zagraniczne spółki spożywcze notowane w Warszawie.

 • WIG20 coraz bliżej 2.100 pkt., w grze Answear, mBank i Alior

  Pierwszy tydzień 2021 roku WIG20 zamknie wzrostami, powoli zmierzając ku poziomowi 2.100 pkt. Można to traktować jako dobrą wróżbę na cały rok, bo ten zapowiada się dobrze dla akcji. Szczególnie dla rynków wschodzących, a zwłaszcza notowanych tam małych i średnich spółek.

 • Sielanka na GPW. Dino bije rekordy, zielono m.in. CCC i Polimeksie

  Wtorkowa, przedostatnia w 2020 roku sesja na GPW, rozpoczęła się od wzrostów. I to najlepsze podsumowanie tego mijającego roku, który pomimo wszystkich pandemicznych zakrętów, był dość udanym dla większości spółek. Szczególnie tych mniejszych. Dla części z nich nawet wybitnie udany. Najsłabiej, obok firm w bezpośredni sposób dotkniętych lockdownami, wypadły duże banki i spółki paliwowe.

 • 5 banków, których akcje warto mieć w portfelu w 2021 r. Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku w raporcie z 17 grudnia przedstawiła perspektywy polskiego rynku bankowego na 2021 r. oraz zaktualizowała rekomendacje dla 8 banków.
 • WIG20 wraca powyżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt, CCC i PZU

  Temat dywidendy podzielił duże spółki na mocno rosnące PZU i taniejące banki. Na szczęście rodzimy ubezpieczycieli nie jest osamotniony. Mocne CCC, odbijający CD Projekt i rekordowo drogie Dino Polska wyciągnęły WIG20 powyżej 2.000 pkt.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR