13 lokomotyw hossy wśród spółek z sWIG80

Inwestorzy na wyścigi kupują akcje małych spółek. Winduje to ich kursy i zarazem zwiększa oczekiwania dalszej poprawy wyników finansowych. Z pomocą ekspertów z biur maklerskich sprawdziliśmy, kto najlepiej rokuje w mocno rozpędzonym indeksie giełdowych maluchów w przededniu sezonu wyników.

Trwa wyśmienita passa sWIG80. W tym roku giełdowe maluchy popisały się już ponad 30-proc. wzrostem, a indeks dotarł do poziomów nienotowanych od kwietnia 2008 roku. Hossa w tym segmencie spółek nie jest przypadkowa. Spora w tym zasługa funduszy inwestycyjnych. Jak podają Analizy Online, we wrześniu fundusze detaliczne pozyskały ponad 525 mln zł netto, z czego 273 mln zł to środki wpłacone do funduszy akcji małych i średnich spółek. Już pojawiły się głosy ekspertów, że pierwszy od prawie sześciu lat stabilny napływ do funduszy akcji może zapowiadać powrót uczestników na rynek akcji. Na łowy ruszyły także fundusze emerytalne zmuszone do agresywniejszej gry po zapowiedzi reformy OFE. We wrześniu udział akcji w portfelach Otwartych Funduszy Emerytalnych wzrósł w ujęciu m/m do 119,269 mld zł.

Imponująco prezentuje się także tegoroczna zwyżka poszczególnych przedstawicieli indeksu małych spółek. Ponad 400 proc. dały już zarobić akcje Monnari. Pokrzepieniem dla kursu jest mocna poprawa wyników i oczekiwania kontynuacji tego trendu w III i IV kwartale 2013 roku. W gronie liderów jest Eko Export, którego kurs zyskał 211 proc. Spółka odzyskała wigor po powrocie na ścieżkę poprawy wyników. Wysokim notowaniom nie przeszkodziła nawet planowana nowa emisja akcji, które będą sprzedawane poniżej obecnej wyceny giełdowej. >> Zobacz także ciekawy wywiad z przedstawicielem spółki.

Eksperci z biur maklerskich są przekonani, że indeks małych spółek ma powody by kontynuować marsz w górę. Ważnym argumentem są tzw. silne ręce, które kupują akcje maluchów.

Dobre zachowanie spółek z indeksu sWIG80 to efekt zakupów ze strony funduszy. Z racji zapowiadanej reformy sytemu emerytalnego, OFE muszą się wykazywać, aby zatrzymać swoich klientów. Natomiast w TFI obserwujemy napływ środków do funduszy akcyjnych. Inwestorzy szukają spółek, które są w stanie poprawiać wyniki i mają stabilny bilans. Zakładałbym, że hossa na małych spółkach będzie trwała nadal. Sprzyjać temu powinno ożywienie gospodarcze, które w pierwszej kolejności powinno przekładać się na poprawę wyników mniejszych spółek. W naszej ocenie pozytywnie z sWIG80 wyróżniają się Hygienika, Neuca i Vistula. – ocenia Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS.

>> Wszystkie spółki z indeksu sWIG80 znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych maluchów.

Akcje pierwszej z wymienionych spółek zyskały w tym roku już 100 proc. Biuro pozytywnie odnosi się do wyników spółki oraz możliwych planów akwizycyjnych, w tym m.in. przejęcia pozostałych 50 proc. udziałów w Dayli, którą zamierza zamknąć do końca roku. W planach jest również zmiana funkcjonowania spółki i większa ekspozycja na sektor handlowy kosztem produkcyjnego. Niewykluczone, że część produkcyjna zostanie sprzedana, a pieniądze spółka przeznaczyłaby na dalsze inwestycje oraz dywidendę. Ponad 150-proc. wzrost kursu ma za sobą także Neuca. Tu orężem jest stały wzrost zysków i oczekiwania kontynuacji tego trendu. Natomiast Vistula to hit inwestycyjny ostatnich miesięcy. W niespełna cztery miesiące kurs zyskał 140-proc., a podłożem wybicia jest poprawa wyników połączona z udaną restrukturyzacją zadłużenia. Niedawno spółka dostała rekomendację kupuj z wysoką wyceną na poziomie 2,25 zł za akcję. Autorem raportu jest biuro ING.

Optymistą jest również ekspert z Millennium DM. Marcin Materna wierzy w utrzymanie popytu na giełdowe maluchy i radzi zwracać uwagę przede wszystkim na spółki o solidnych fundamentach.

– O hossie na małych spółkach decydują fundusze emerytalne oraz inwestycyjne. Inwestorzy ci kupują akcje emitentów o dobrych fundamentach i grają na odbicie gospodarcze. Nasze biuro ma pozytywne rekomendacje dla kilku spółek z indeksu sWIG80. Są to Impexmetal, PKM Duda, Lentex czy Zetkama. Wszystkie mają szansę na dalszą poprawę wyników. – mówi Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

>> Zapowiedzi dużych transakcji z udziałem kilku giełdowych spółek podgrzały atmosferę na warszawskim parkiecie. >> 9 spółek granych pod wejście inwestora strategicznego.

Z wymienionej czwórki najmocniej w tym roku zyskał kurs Zetkamy (+93 proc.). Akcje PKM Dudy pokazują ponad 80-proc. stopę zwrotu, a Lenteksu przeszło 40-proc. Słaby początek roku spowodował, że na minusie są jeszcze notowania Impexmetalu. Jednak przemysłowa spółka ma za sobą dobre wyniki zaprezentowane w dwóch ostatnich kwartałach i oczekiwania dalszej poprawy w kolejnych okresach sprawozdawczych.

Jeszcze innych bohaterów kreuje wtorkowa sesja. Jednym z nich jest Trakcja. Kursowi pomogły dzisiaj informacje o zwiększeniu zaangażowania przez fundusze emerytalne. W akcjonariacie spółki ujawnił się właśnie OFE PZU. Na solidnym plusie zakończyły sesję także akcje ACE. Tu zwyżka zbiegła się z rekomendacją kupuj wydaną przez Erste. Biuro podwyższyło cenę docelową jednej akcji ACE do 13 zł z 8 zł. Jak podaje PAP, autorzy raportu zakładają lekką poprawę sytuacji w branży motoryzacyjnej w 2014 roku i liczą na silny wzrost wyników ACE po uruchomieniu nowych mocy produkcyjnych w Czechach. Erste oczekuje mocnego wzrostu wolnych przepływów pieniężnych począwszy od 2014 r. W najbliższych latach analitycy przewidują niższy CAPEX na skutek zakończenia procesów inwestycyjnych w zakładach produkcyjnych w Hiszpanii i Czechach. W ich opinii, ACE ma niskie zadłużenie, co przy poprawie wyników powinno umożliwić spółce kontynuację skupu akcji własnych i wypłatę dywidendy lub akwizycje. Erste prognozuje, że spółka wypracuje w tym roku 8,7 mln euro EBITDA przy przychodach na poziomie 101,5 mln euro. W 2014 roku EBITDA może wzrosnąć do 10,8 mln euro, a przychody do 111,6 mln euro. >> Wskaźnik C/WK spółki to 1,43 przy średniej dla sektora 2,38.

We wtorek apetyt na wzrosty miał także Comarch. Niedawno zarząd spółki wypowiedział się na temat przyszłych wyników. Informatyczna grupa w raporcie za III kwartał spodziewa się podobnych wyników jak przed rokiem. Progres zysków ma nastąpić dopiero w IV kwartale. Zarząd obiecał także utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendowej. Wtorkowa sesja przynosi także kilkuprocentowe wzrosty na akcjach Ursusa. Pod koniec zeszłego miesiąca na zdołowanym kursie producenta maszyn i urządzeń rolniczych doszło do silnego odreagowania. Pretekstem do wybicia okazała się informacja o zawarciu kontraktu na 90 mln USD w Etiopii. Wcześniej Ursus rozczarowywał słabymi kwartałami.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, comarch, duda, ekoexport, hygienika, impexmet, lentex, MONNARI, NEUCA, trakcja, ursus, vistula, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus znów może stracić ochronę przed wierzycielami

  Nadzorca sądowy złożył w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, V Wydział Gospodarczy wniosek o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego wobec URSUSa. Jako uzasadnienie złożonego wniosku nadzorca wskazał rosnące opóźnienia w regulowaniu przez spółkę bieżących zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, co może prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli oraz niewykonania układu.

 • Akcjonariusze Ursusa zdecydują 27 sierpnia o dalszym istnieniu spółki

  Akcjonariusze URSUSa w restrukturyzacji zdecydują podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 27 sierpnia m.in. o dalszym istnieniu spółki oraz o pokryciu straty netto za 2019 r., w wysokości 74,61 mln zł, z zysków z lat przyszłych.

 • Ursus miał wstępnie 5,65 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  URSUS w restrukturyzacji miał 5,65 mln zł skonsolidowanej straty netto w I kw. br., wobec 8,84 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach netto na poziomie 10,62 mln zł, wobec 48,29 mln zł rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

 • Ursus wciąż generuje straty. Audytor odmówił wydania opinii z badania raportu za 2019 r.

  Producent maszyn rolniczych odnotował 86,24 mln zł skonsolidowanej straty netto z działalności kontynuowanej w 2019 r. wobec 151,35 mln zł straty rok wcześniej. Do samego raportu jest też szereg uwag. Biegły rewident badający sprawozdanie roczne odmówił wydania opinii.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, NEUCA oraz PKN Orlen.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR