16 spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

Tylko w lipcu prawo do zysku rozdysponuje ponad 50 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet kilkunastu procent.


Lipcową listę otwierają 4 spółki. W poniedziałek bez dywidendy notowane były już akcje Oponeo.pl, Ekopolu, Toya oraz Master Pharmy. We wszystkich czterech wypadkach dzień dywidendy wypada 3 lipca, czyli zgodnie z zasadą T+2, prawo do zysku nabyli inwestorzy wg stanu na koniec sesji 29 czerwca.

W pierwszym tygodniu lipca zyski podzieli 11 kolejnych spółek. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Sanok, Pekao i Lentex (dzień dywidendy – 6 lipca). Wszystkie trzy spółki w poprzednich latach nie żałowały grosza akcjonariuszom. Producent wyrobów gumowych płaci w tym roku 3 zł na akcję (stopa 8 proc.), a wicelider sektora bankowego 7,90 zł na walor (stopa 6,9 proc.). W obu wypadkach stawki są niższe niż przed rokiem (odpowiednio 3,60 zł i 8,68 zł), a dodatkowo akcje od początku roku są na kilkunastoprocentowych minusach. Warto odnotować, że Pekao wypłaci łącznie ponad 2 mld zł dywidendy, co daje jedną z najwyższych kwot na całym rynku.

Bank Pekao oferuje największą pod każdym względem dywidendę w sektorze bankowym. Źródło: Opracowanie własne

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Na tle Sanoka i Pekao ciekawie wypada Lentex, który w tym roku płaci 0,55 zł na akcję (stopa 6,84 proc.). Producent wykładzin podłogowych oraz włóknin technicznych od 2013 roku regularnie zwiększa kwoty przeznaczane na dywidendę, a dodatkowo jego kurs póki co przechodzi suchą stopą przez rynkową zawieruchę (stopa zwrotu +0,75 proc. vs WIG -13 proc.). W sumie Lentex podzieli między akcjonariuszy 26,87 mln zł. Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 23 lipca.

W przyszłym tygodniu po kilkuletniej przerwie dywidendą podzieli się Famur. Producent maszyn górniczych płaci 0,44 zł na akcję (stopa 8,63 proc.). Na dywidendę przeznaczono zysk netto za 2017 r., w wysokości 41,13 mln zł, oraz zyski z lat ubiegłych w wysokości 211,77 mln zł, czyli łącznie 252,9 mln zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 9 lipca, a wypłaty na 17 lipca. Poprzednim razem Famur dzielił się zyskiem w 2014 r. Wówczas akcjonariusze otrzymali po 0,84 zł na akcję (stopa 16,9 proc.).

Stan portfeli swoich akcjonariuszy dywidendą podreperuje Private Equity Managers. Stawka 2,93 zł na akcję daje okazałą stopę 8 proc. Jednak w tym miejscu należy dodać, że akcje funduszu kierowanego przez Tomasza Czechowicza tylko w tym roku potaniały o ponad 17 proc., a od debiutu z 2015 r. aż o 68 proc. Model biznesowy PEM jest mocno uzależniony od sytuacji giełdowej. Pogorszenie koniunktury odbija się na wycenie zarządzanego portfela, wynikach spółki oraz poziomie wypłacanej dywidendy. Jeszcze w 2015 i 2016 r. – zgodnie z zapowiedziami z IPO – fundusz hojnie wynagradzał inwestorów i płacił po kilkanaście złotych na akcję. Na tym tle ubiegłoroczne i tegoroczne 2,93 zł nie wyglądają już tak okazale.

Tego samego dnia co PEM prawo do zysku ustali Ergis. Spółka przemysłowa płaci 0,20 zł dywidendy na akcję (stopa 5,35 proc.). Ergis od kilku lat dzieli się z zyskiem akcjonariuszami poprzez wypłatę dywidend oraz skup akcji. W ubiegłym roku spółka wypłaciła identyczną stawkę, ale wówczas stopa dywidendy była od 2 p.p. niższa. Niestety, tu również wzrost stopy to efekt silnej przeceny akcji. Na przestrzeni roku notowania Ergisu spadły aż o 40 proc. >> Zobacz także: Plastic isn’t fantastic – omówienie sprawozdania finansowego grupy Ergis

11 lipca wypada dzień dywidendy w Delko. Giełdowy operator hurtowni z chemią gospodarczą i kosmetykami płaci 0,40 zł na walor (stopa 4,9 proc.). Tegoroczna wypłata będzie czwartą z rzędu i jednocześnie najwyższą w historii spółki. Poważnym mankamentem przy ewentualnej inwestycji jest nikła płynność akcji. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, na przestrzeni miesiąca średnio na jednej sesji zawierano 4 transakcje, przy obrocie na poziomie nieco ponad 4 tys. zł. Problem płynności występuje także w wypadku notowanego na NewConnect XPlusa. Spółka informatyczna 15 lipca ustali prawo do 3 groszy dywidendy na akcję. Aktualna stopa dywidendy to aż 12 proc.

W drugiej połowie lipca hojne dywidendy zaoferuje kolejnych kilkanaście spółek. Ciekawie zapowiada się wypłata z samej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Operator warszawskiego parkietu oferuje 2,20 zł na akcję (stopa 5,9 proc.). Dzień dywidendy ustalono na 19 lipca, a wypłaty na 2 sierpnia. GPW nieprzerwanie od debiutu (listopad 2010 r.) dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Tegoroczna wypłata będzie więc ósmą z rzędu.

Dywidendę o dwucyfrowej stopie wypłaci w tym roku Elektrobudowa. Spółka budowlana oferuje rekordowe 10,50 zł na akcję (stopa blisko 15 proc.). Dzień dywidendy ustalono na 20 lipca, a wypłaty na 3 sierpnia. Elektrobudowa, w której akcjonariacie karty rozdają fundusze emerytalne i inwestycyjne, ma jedną z najdłuższych historii dywidendowych w sektorze budowlanym, ale jej kurs w ostatnim czasie jest pod presją podaży. Roczna stopa zwrotu jest na ponad 35-proc. minusie.

W lipcowym zestawieniu wysokie miejsce zajmuje reprezentant gorącej w ostatnich latach branży deweloperskiej. LC Corp 23 lipca ustali prawo do 0,24 zł dywidendy na akcję (stopa 9,6 proc.). Mimo iż deweloper mieszkaniowy na giełdzie notowany jest już od ponad dekady, zyskiem z akcjonariuszami dzieli się dopiero od dwóch lat. W ubiegłym roku LC Corp wypłacił 0,07 zł na akcję, a dwa lata temu 0,18 zł.

Tego samego dnia co LC Corp dywidendą podzieli się Mangata Holding (d. Zetkama). Spółka przemysłowa wypłaci 9 zł na akcję (stopa 9 proc.). Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 6 sierpnia. W ubiegłym roku Mangata wypłaciła 5,20 zł na walor. Wcześniej spółka dzieliła się zyskiem dopiero w 2012 r.

>> Aktualne kalendarium dywidendowe spółek notowanych na GPW znajdziesz w StockWatch.pl >>> SPRAWDŹ

W lipcu pierwszą w swojej historii dywidendę wypłaci Trans Polonia. Firma transportowa oferuje 0,21 zł na akcję (stopa 5,8 proc.). Dzień dywidendy wyznaczono na 24 lipca, a wypłaty 2 sierpnia. Na dywidendę trafi jednostkowy zysk netto za 2017 rok w wysokości 674,5 tys. zł oraz 4,1 mln zł z kapitału zapasowego.

W końcówce miesiąca warto odnotować jeszcze trzy spółki oferujące dywidendy o ponad 5-proc. stopie. 27 lipca prawo do zysku ustali Forbuild, notowany na NewConnect pod nazwą Betomax. Spółka oferuje 0,12 zł dywidendy na akcję (stopa 7,2 proc.). Z kolei 1 sierpnia dzień dywidendy wypada w ZE PAK-u oraz A.P.N. Promise. Zgodnie z zasadą T+2 w dywidendzie będą uczestniczyć inwestorzy posiadający akcje na koniec sesji 30 lipca. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wypłaci 1,20 zł dywidendy na akcję (stopa 11,8 proc.). Stawka jest niższa o 9 groszy od ubiegłorocznej, gdy stopa dywidendy wyniosła 7,17 proc. W tym miejscu należy dodać, że na przestrzeni 6 miesięcy akcje spółki Zygmunta Solorza potaniały o 31 proc. W styczniu br. elektrownia w Adamowie została wyłączona, a to oznacza, że grupa zanotuje spadek zdolności produkcyjnych. Licząc z wolumenu wyprodukowanej energii w trakcie ubiegłego roku będzie to ubytek rzędu 16 proc.

Podobnie sytuacja wygląda w notowanym na NewConnect (i niepłynnym) A.P.N. Promise. Spółka wypłaci 0,23 zł dywidendy na akcję (stopa 7,2 proc.). To o niemal połowę mniej niż przed rokiem, a mimo to stopa dywidendy będzie o zaledwie 1 p.p. niższa. W ciągu roku kurs akcji Promise spadł o 35 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Betomax, delko, elbudowa, ergis, Famur, gpw, lccorp, lentex, Mangata, Pekao, PEMANAGER, promise, sanok, transpol, xplus, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR