5 najciekawszych propozycji dywidendowych na czerwiec

Omawiane walory: , , , ,

Czerwiec będzie kolejnym miesiącem dywidendowych żniw. StockWatch.pl przygotował listę spółek, które wypłacą akcjonariuszom od 6 do 14 proc. aktualnej wartości akcji. Sprawdź, jakich dat trzeba pilnować, aby nie przegapić takich okazji.

Czerwiec zapowiada się interesująco dla łowców dywidend. W przyszłym miesiącu poznamy rozstrzygnięcia dotyczące wypłat m.in. u dwóch potentatów w tym zakresie – PKO BP i KGHM. W sumie zadeklarowały one na ten cel 3,85 mld zł. Wielkości te mogą jeszcze ulec zmianie, bo głosu w tej sprawie nie zabrali akcjonariusze. Walne KGHM zaplanowano na 19 czerwca, a wstępna propozycja to 8 zł. Proponowany dzień dywidendy to 12 lipca, natomiast wypłata miałaby nastąpić w dwóch równych ratach po 4 zł (pierwsza 14 sierpnia oraz druga 14 listopada). Dzień po walnym miedziowej spółki odbędzie się zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP. Tu rekomendacja zarządu to 1,80 zł. Proponowany dzień dywidendy to 19 września, a wypłaty 4 października.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

W najbliższym miesiącu nie zabraknie spółek, które będą ustalały prawo do dywidendy. Łącznie aż 17 emitentów zaplanowało dzień dywidendy. StockWatch.pl sprawdził, które spółki z tego grona okażą się najhojniejsze.

Do miana czerwcowego lidera pretenduje Fortuna. Spółka chce wypłacić 0,67 euro na akcję, co daje ponad 14-proc. stopę. Proponowanym dniem dywidendy jest 11 czerwca, a dniem jej wypłaty 26 czerwca lub 30 lipca. Walne w tej sprawie odbędzie się 28 maja. Spółka jest największą w Europie Środkowej i Wschodniej grupą prowadzącą zakłady bukmacherskie (pod względem obrotów w kolekturach). Z przedsiębiorstwa działającego od 1990 roku w Czechach, Fortuna przekształciła się w międzynarodową grupę obecną na rynkach Polski, Czech i na Słowacji. Na GPW zadebiutowała w październiku 2010 r. Obecnie przez internetową platformę oferuje zakłady wzajemne i gry losowe także na Węgrzech.

Okazale zapowiada się także propozycja Dom Development. Niedawno walne dewelopera zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 3,68 zł (stopa blisko 9 proc.). W zeszłym roku spółka płaciła 1,50 zł na walor. Dniem dywidendy jest 12 czerwca, a 26 czerwca będzie miała miejsce wypłata. Spółka ma za sobą bardzo dobry kwartał. Na czysto zarobiła 26,3 mln zł, co okazało się rezultatem o 80 proc. lepszym w ujęciu r/r i 5,2 proc. powyżej konsensusu. EBIT wyniósł do 33 mln zł, co oznacza wzrost odpowiednio o 78 proc. i 5,4 proc.). Dom Development zasygnalizował jednak, że wyniki II i III kwartału będą słabsze, bliskie zeru.

W tym roku również nie zabraknie ciekawych propozycji dywidendowych. (fot. stockwatch.pl)

O wysokoą pozycję w czerwcowym rankingu dywidend powalczy także Elektrotim. Tu stopa sięga 6,9 proc. W tym tygodniu odbyło się walne, które przeznaczyło na wypłatę 0,60 zł na każdy walor. Prawo do dywidendy będzie przysługiwało inwestorom posiadającym akcje 7 czerwca zgodnie z zasadą KDPW D+3, a ich konta zostaną zasilone 28 czerwca. Kilka dni temu zarząd dał do zrozumienia, że tegoroczne wyniki grupy mogą być zbliżone do zeszłorocznych. W 2012 roku grupa Elektrotim miała 6,6 mln zł zysku netto, 9,4 mln zł zysku operacyjnego i 211,4 mln zł przychodów. Po pierwszym kwartale 2013 roku miała 0,66 mln zł skonsolidowanej straty netto, 0,6 mln zł straty operacyjnej i 34,8 mln zł przychodów. >> Elektrotim co roku dzieli się dywidendą – zobacz wysokość stóp z poprzednich lat.

Ponadprzeciętna wypłata szykuje się także w AC Autogaz. W maju akcjonariusze przegłosowali dywidendę w wysokości 2,10 zł na akcję (stopa 6,4 proc.). Na 17 czerwca ustalono dzień dywidendy, a wypłaty na 2 lipca. Spółka wykazała się w I kwartale dobrymi wynikami – przychody wzrosły w ujęciu r/r z 39,2 mln zł do 42,6 mln zł, a zysk netto z 5,5 mln zł do 6,6 mln zł. Niedawno analityk DI BRE Banku na łamach StockWatch.pl prognozował, że spółka jest w stanie utrzymać dobrą formę w II kwartale.

W gronie spółek z najwyższą stopą, które w najbliższym miesiącu będą rozdzielały dywidendy jest także Telekomunikacja Polska. Po dwukrotnym cięciu ostatecznie do akcjonariuszy ma trafić 0,50 zł na akcję, co daje ponad 6,5-proc. stopę. Dniem dywidendy jest 27 czerwca. W ostatnim czasie podejście analityków do telekomu uległo diametralnej zmianie. Przecena akcji wywołana słabymi wynikami, kiepskimi prognozami i okrojeniem dywidendy sprowadziła kurs na wieloletnie minima i sprawiła, że zaczęły pojawiać się pozytywne rekomendacje. Zalecenia kupuj wydały biura Wood & Company i ING Securities. Pojawiły się taż dobre oceny pomysłu TPSA na niskokosztową markę NJU. Ich zdaniem może to zagrozić pozycji konkurencyjnej głównego rywala spółki, czyli P4.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,78 przy średniej dla sektora 0,88. >> Analizę wskaźnikową TPSA uwzględniającą wyniki za I kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, domdev, elektrotim, fortuna, tpsa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR