6 wschodzących gwiazd sezonu wyników za IV kwartał

Omawiane walory: , , , , ,

Mimo iż miniony kwartał był trudny, niektóre spółki bardzo dobrze radziły sobie w biznesie. Z analiz ekspertów StockWatch.pl oraz analityków biur maklerskich po wynikach wyłaniają się aktualnie najciekawsze fundamentalnie firmy giełdowe.

W tym tygodniu świetnymi wynikami popisał się Comarch. Informatyczna spółka z małopolski poprawiła w IV kwartale 2015 r. zysk operacyjny o 48 proc. r/r, uzyskując 66 mln zł. Rezultat przeskoczył konsensus rynkowy aż o 73 proc. W nagrodę notowania spółki podskoczyły w dniu publikacji raportu o ponad 10 procent.

Wyższe zyski to m.in. zasługa wzrostu sprzedaży oprogramowania własnego. Comarch pozyskał nowe kontrakty w sektorze telekomunikacyjnym na rynku południowoamerykańskim oraz w sektorze handlowo-usługowym na rynkach Europy Zachodniej. Kolejnym pozytywnym aspektem była poprawa wyników finansowych w segmencie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria). Informatyczna grupa liczy, że w tym roku jeszcze bardziej zwiększy sprzedaż i wypracuje marżę brutto na sprzedaży zbliżoną do tej z 2015 r.

– Mając na uwadze wyraźne spowolnienie w sektorze administracji publicznej oraz dynamiczny wzrost zatrudnienia w 3Q’15, to wyniki Comarchu za 4Q’15 można uznać za rewelacyjne. Oprócz wyraźnego wzrostu przychodów poprawie uległy marże, co kontrastuje z dotychczasowymi wypowiedziami przedstawicieli spółki, którzy jasno dawali do zrozumienia, że powtórzenie wyników z bardzo dobrego dla Comarchu 2014 roku będzie niezwykle trudne. Tymczasem wynik EBITDA w całym 2015 roku okazał się lepszy o 16 proc. r/r, a zysk netto o 14 proc. r/r. Kolejne kwartały mogą przynieść nieco słabszą ścieżkę wynikową wywołana wysoka bazą w segmencie administracji publicznej i telekomunikacji powstałą w 1H’15, jednak 2H’16 powinna skutkować powrotem do dynamicznego wzrostu wyników związanego z coraz większym portfelem zleceń w segmencie handlowo-usługowym. – oceniają analitycy DM BDM.

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Z dobrej strony pokazał się też Wielton. W minionym kwartale producent naczep i przyczep popisał się ponad 14-krotnym wzrostem zysku operacyjnego z 1,6 mln zł do 23 mln zł. Wynik podpompowało zdarzenie jednorazowe – wycena z tytułu nabycia Fruehauf, co na poziomie zysku operacyjnego dodało 17,3 mln zł. Niemniej nawet po wyłączeniu tego elementu EBIT podskoczył o ponad 350 proc. Poprawa wyników to pochodna wzrostu wolumenu sprzedaży na rynku krajowym, przy jednoczesnym wzroście udziału sprzedaży zagranicznej, czemu służyła korzystna relacja EUR/PLN. Według analityków, spółka ma dobre perspektywy na 2016 r. na krajowym rynku. Do tego zagraniczna ekspansja będzie pozytywnie działać na biznes. Dodatkowym wsparciem jest wysoki kurs EUR/PLN.

Skokową poprawę zysków zaprezentowało także Oponeo.pl. EBIT powiększył się o 70 proc. do 7,61 mln zł, natomiast na czysto spółka zarobiła 7,18 mln zł, co dało 95-proc. dynamikę wzrostu. Poprawa wyników Oponeo w IV kwartale wynika przede wszystkim ze wzrostu skali działalności i wyższych marż.

– Trzeba docenić, że spółka poprawiła wynik w relatywnie słabszych warunkach pogodowych, co można wiązać z wyższymi nakładami na promocję i marketing w tym roku. Znakomicie wygląda 3-miesięczny cash flow. Spółka zaraportowała prawie 28 mln gotówki wygenerowanej na działalności operacyjnej, a w całym 2015 r. 20,6 mln zł. Do takiego wyniku mocno przyczynił się oczywiście spadek kapitału obrotowego spółki ze spadkiem stanu magazynu na czele. Proszę zwrócić uwagę, że stan zapasów r/r wzrósł tylko o 10 proc., czyli trzykrotnie mniej niż wyniósł wzrost przychodów. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Cała analiza wyników Oponeo.pl jest tutaj

Źródło: Omówienie wyników za IV kwartał 2015 roku przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Źródło: Omówienie wyników za IV kwartał 2015 roku przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

>> Nasi analitycy na bieżąco śledzą zmiany w sytuacji fundamentalnej spółek giełdowych>> Aktualną listę analiz przygotowanych w oparciu o wyniki za IV kwartał znajdziesz tutaj

Mocną końcówkę roku miał też Quercus TFI. Na trudnym rynku w IV kwartale 2015 r. zysk netto funduszu wzrósł o ponad 80 proc. do 12,1 mln zł. Na koniec grudnia aktywa pod zarządzanie wyniosły 3,5 mld zł, co dało 22-proc. progres r/r. Duża w tym zasługa przyrostu aktywów funduszu Ochrony Kapitału – wzrost o 76 proc. r/r. Opłata stała za zarządzanie wyniosła 21,4 mln zł, co dało 3-proc. dynamikę. W całym 2015 roku spółka zarobiła na czysto 30,5 mln zł i całość jest gotowa przekazać akcjonariuszom w postaci buy-backu albo wypłaty dywidendy.

Quercus ma za sobą trudny rok, w którym jednak radził sobie bardzo dobrze. Pierwszym czynnikiem, któremu to można przypisać jest udana obrona aktywów poprzez sprzedaż funduszu gotówkowego „Quercus Ochrony Kapitału”. Drugim czynnikiem sukcesu było wypracowanie w 1 kwartale 2015 bardzo dobrych wyników zarządzania i związanych z tym dodatkowych przychodów. Aby jednak pojawiły się one w rachunku wyników, musiały zostać „dowiezione” do końca IV kwartału, co spółce się udało. Jak na razie branża TFI uniknęła podatku „bankowego”, możliwe jednak, że ten temat powróci za jakiś czas. Jest to jeden z czynników ryzyka, które utrzymują relatywnie niskie notowania giełdowych TFI. Wydaje się jednak, że skala dochodów możliwych do uzyskania z TFI jest niewielka w stosunku do banków i ubezpieczycieli. Być może pozwoli to branży funduszy ostatecznie uniknąć tego podatku. – komentuje Dariusz Grupa, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj więcej

Źródło: Omówienie wyników za IV kwartał 2015 roku przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Źródło: Omówienie wyników za IV kwartał 2015 roku przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Na fali jest też LiveChat. W IV kwartale 2015 roku zysk operacyjny giełdowego dostawcy rozwiązań czatów na żywo powiększył się o 42 proc., do blisko 10 mln zł. Wyniki finansowe buduje zdolność spółki do regularnego powiększania bazy abonenckiej. Spółka mocno poprawiła też cash flow operacyjny. W ujęciu rocznym wzrósł on o 80 proc. do 21,8 mln zł, a w minionym kwartale o 120 proc. Dzięki temu na koniec grudnia wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w posiadaniu spółki wyniosła 16,75 mln zł.

– Biznes prowadzony przez spółkę jest naprawdę mocno rentowny. O marżach na poziomie zysku ze sprzedaży przekraczających 60 proc., a czasem nawet 80 proc. może pomarzyć większość firm na świecie. LiveChat jest po prostu kurą znoszącą złote jajka. Choć część użytkowników martwiła się o niższą dynamikę zysków niż przychodów, to warto zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z bardzo wysoką bazą porównawczą. W IV kwartale zeszłego roku spółka zanotowała pik, natomiast obecny wynik jest bliski 70 proc. średniej. Ale znów trzeba pamiętać, że osiągnięty w ostatnim kwartale wynik jest w znacznym stopniu pochodną wysokiego w tym roku kursu dolara. Dynamika przyrostu zysku ze sprzedaży wyniosła 41 proc. w porównaniu do 67-proc. dynamiki sprzedaży. Niestety analiza danych i marż pokazuje, że LiveChat w zasadzie nie ma efektu dźwigni operacyjnej i przy skalowaniu biznesu w górę marża operacyjna nie rośnie. Dynamika EBIT w tym kwartale wyniosła 41 proc., co ma związek ze znikomym wpływem linii pozostałej działalności. – wskazuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj więcej

Źródło: Omówienie wyników za IV kwartał 2015 roku przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Źródło: Omówienie wyników za IV kwartał 2015 roku przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Pochwały za wyniki zebrał też Wasko. Informatyczna spółka wypracowała w IV kwartale 13-proc. dynamikę przychodów, co przełożyło się na 43-proc. wzrost zysku brutto ze sprzedaży do 27,4 mln zł. Analitycy DM BDM zakładali 18,8 mln zł na tym poziomie. Na poprawę wyników wpływ miała finalizacja dużych projektów światłowodowych, co wsparło cash flow operacyjny zamykający się saldem 60 mln zł gotówki netto.

Kolejne kwartały mogą przynieść niższe przychody z racji mniejszej liczby przetargów publicznych, jednak silna pozycja Wasko w segmencie przemysłowym powinna skutkować utrzymaniem marż na poziomie zbliżonym do obecnego. Oczekujemy również pozytywnego wpływu na wyniki spółki informatyzacji szpitali związanej z wprowadzaniem elektronicznej dokumentacji medycznej. – prognozuje DM BDM.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT comarch, Livechat, oponeo.pl, quercus, wasko, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR