7 spółek na inwestorskie wakacje bez nerwów

Omawiane walory: , , , , , ,

Rynek stoi na rozdrożu, stąd wyjazd na wakacje bez komputera i notowań jest grą w ciemno. Jeśli ktoś nie może żyć bez akcji w obawie przed stratą ewentualnej okazji, do rozważenia są spółki w dobrej sytuacji technicznej. StockWatch.pl sprawdził, jakie papiery proponują eksperci do nieprzemakalnego portfela na wakacje.

Kalendarzowe lato już w pełni, a do rozpoczęcia wakacji pozostało tylko kilka dni. Inwestorzy z pewnością zadają sobie pytanie, co robić z akcjami w sezonie wakacyjnym. Wątpliwości potęgują ostatnie sesje, gdzie jeszcze niedawno można było mieć nadzieję, że na giełdzie rodzi się coś więcej niż tylko krótkoterminowe odbicie. Tymczasem gdy tylko pojawił się pretekst, rynek ponownie zaczął spadać. Winowajcą tym razem okazał się FED, który nie zdecydował się na kolejny dodruk dolarów. Dodatkowym katalizatorem spadków okazały się słabe dane z największych gospodarek świata. To wszystko w czasie, gdy odżyły problemy strefy euro. Z taką sytuacją mamy do czynienia już od równo roku i prędzej czy później przyjdzie odbicie – ale do tego potrzebny jest spokój.

>> Sytuacja na giełdzie załamała się jak pogoda. >> Rynki zwiesiły nos na kwintę, bo Stany na razie nie dodrukują dolarów.

W tej sytuacji lepiej mieć się na baczności, a ubiegłoroczne wakacje są doskonałym przykładem drastycznych zmian na rynku. Wówczas mieliśmy do czynienia z tąpnięciem – WIG20 spadł z 2820 pkt. w okolice 2250 pkt. Jednak zdaniem specjalistów od analizy technicznej, ten rok zapowiada się spokojniej.

Wakacje powinny stać pod znakiem kontynuacji trendu bocznego. Nie spodziewam się żadnego wybicia. WIG20 powinien dalej tkwić w przedziale 2019-2445 pkt. lub nieco węższym 2091-2402 pkt. Taktyka powinna być taka, że jeśli spadnie do wsparć, to kupować i jak wzrośnie około 10-15 proc., to sprzedawać. – podkreśla Krzysztof Borowski z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Czerwcowa sielanka nagle się skończyła. >> Jesteśmy w kilkuprocentowej korekcie czerwcowych wzrostów.

StockWatch.pl przypomina, że inwestycje w akcje – nie tylko podczas wakacji – należy zabezpieczać stop lossami. Nawet jeśli zostaniemy wyrzuceni z rynku na skutek znacznej zmienności, chronimy kapitał. Należy się przygotowywać na huśtawkę, bo nie brakuje głosów, że wysoka temperatura polityczna może podgrzewać atmosferę na rynku akcji i prowadzić do nerwowych ruchów. Dlatego pojawiają się zwolennicy spółek defensywnych na okres wakacji.

– Rynek pozostaje pod wpływem czynników politycznych i raczej oczekuję słabych wakacji. Dlatego moim zdaniem, dobrą strategią byłoby poszukanie spółek defensywnych, by przeczekać kolejny niepewny okres. Na parkiecie można znaleźć spółki bezpieczne, które mogą w okresie wakacyjnym pozytywnie zaskoczyć notowaniami. – mówi Maciej Kabat, analityk DM AmerBrokers.

Ekspert tego biura wymienia dwie takie spółki – Eurocash i Netię. Obie uważa za bezpieczne przystanie, a dodatkowo ich kursy mają potencjał do wzrostów.

– Poszukując spółek defensywnych zwróciłbym uwagę na Eurocash. Jej kurs zachowuje się znacznie lepiej niż rynek i jest odporny na występujące okresowo zawirowania. Atrakcyjnie wygląda sytuacja fundamentalna spółki, która regularnie poprawia wyniki finansowe. W dużym stopniu jest to związane z mocną pozycją Eurocash w sektorze w którym działa, a który dodatkowo charakteryzuje się wysokimi barierami wejścia. Na dodatek pozycja lidera w branży jest umacniana przez spółkę poprzez prowadzenie aktywnej polityki konsolidacji rynku polskiego. Ważne dla kursu jest też wejście walorów w skład prestiżowego, międzynarodowego indeksu MSCI Poland. Drugą ciekawą spółką o charakterze defensywnym jest Netia. Kursowi spółki mogą sprzyjać działania akwizycyjne. Z jednej strony cały czas słychać pogłoski, że spółka może stać się obiektem przejęcia ze strony dużego funduszu PE. Jednocześnie sama Netia może próbować konsolidować, aby w ten sposób zwiększać swoją wartość. Czynnikiem stabilizującym notowania jest rozpoczęty skup akcji własnych, na który Netia przeznaczyła 75 mln zł. Spółka może skupić akcje w celu umorzenia stanowiące do 3,5 proc. kapitału. – uważa Maciej Kabat.

Swoich w miarę bezpiecznych faworytów mają także inni technicy. Krzysztof Borowski wskazał 3 spółki, których kursy dobrze znoszą rynkowe turbulencje i są w stanie dalej kontynuować trend wzrostowy. Jedną z nich jest LPP, której stopa zwrotu z ostatnich sześciu miesięcy to 43 proc. >> Zobacz analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki.

– Kurs LPP konsoliduje się poniżej 3300 zł. Papier znajduje się w klasycznym trendzie wzrostowym, a wskaźniki w miarę dobrze się układają. Najbliższe opory, które można wyznaczyć zasięgiem Fibonacciego, mieszczą się na 3650 zł oraz 4250 zł. Natomiast ważne wsparcia mieszczą się na 3030 zł i 2654 zł. – mówi ekspert katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> LPP korzysta na wzmożonej konsumpcji kibiców. >> 4 spółki, dla których EURO 2012 miało być spoko.

Wrażenie robi także zachowanie kursu cukierniczego Wawelu. Notowania tej spółki systematycznie od wielu lat pną się na nowe szczyty. Obecnie kurs znajduje się w korekcie, ale zdaniem eksperta, wyjdzie z niej obronną ręką. >> Zobacz szczegółowe omówienie raportu kwartalnego spółki.

– Kurs Wawelu jest teraz w okresie korekty i po niej powinien zakręcić w górę. Spółka od 10 lat jest w trendzie wzrostowym. To podobnie jak LPP jeden z ulubieńców funduszy, co sprawia, że jest dość odporny na giełdowe zawirowania. Najbliższy opór dla notowań znajduje się na 584 zł, a kolejny na 600 zł. Najbliższe ważne wsparcia położone są na 535 zł i 520 zł. – dodaje Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny producenta słodyczy po wynikach w serwisie StockWatch.pl

Od dłuższego czasu dobrze radzi sobie Zetkama. Statystyki mówią same za siebie – sześciomiesięczna stopa zwrotu to 27 proc., roczna to już 65 proc., a dwuletnia aż 183 proc. Zasługą są m.in. dobre wyniki. >> W serwisie jest dostępna analiza raportu kwartalnego Zetkamy.

– Kurs Zetkamy znajduje się w delikatnej korekcie trendu wzrostowego. Nadal można powiedzieć, że to silny papier. Niemniej spadek poniżej 31,50 zł miałby pesymistyczną wymowę. Natomiast przełamanie poziomu 35,50 zł stanowiłoby sygnał do kolejnej fali wzrostowej. – zaznacza Krzysztof Borowski z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz aktualne dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Zetkamy po wynikach w serwisie StockWatch.pl

Wśród ekspertów są także wakacyjni optymiści – ich zdaniem jest szansa nawet na 10-proc. wzrosty. Niemniej wybicie może być poprzedzone dalszym schłodzeniem koniunktury.

Nie spodziewam się hossy na wakacje, ale jakieś wzrosty możemy obserwować. Pozytywnym impulsem mogłyby okazać się lepsze odczyty PMI i spadek bezrobocia. Jednak teraz oczekuję dalszego schłodzenia koniunktury po czerwcowych wzrostach. Sądzę, że WIG20 powinien obronić się na w przedziale 2180-2190 pkt. Na koniec wakacji widziałbym indeks WIG20 w okolicach 2340-2400 pkt. – prognozuje Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8.

Jego zdaniem warto poszukać także wśród małych i mocno przecenionych. Analityk ten wskazał dwie innowacyjne spółki, ale warto się mieć na baczności, patrząc jak szybko w ostatnich miesiącach topniała ich wartość.

– Jeśli miałbym wybierać ciekawe spółki na wakacje, to postawiłbym na największe, które dawałyby stabilność i małe spółki, z których część po przecenie wygląda ciekawie. Jedną z małych i ciekawych spółek jest Cormay. Firma innowacyjna, a obecna wycena nie oddaje potencjalnego rozwoju w segmencie nowych analizatorów. Fundamenty Cormaya są niezłe, technika wysyła pozytywne sygnały, więc warto zainteresować się tą spółką. Na mocno wykupiony papier wygląda Midas. Jednak to trudny temat, bo potencjalne zyski w tej spółce pojawią się w dłuższej perspektywie. Pozostaje przez najbliższe dwa lata kontrolować zarząd, czy wywiązuje się z realizacji zapowiadanych inwestycji. Papier zaczyna nieźle wyglądać pod kątem technicznym i pojawiają się na nim całkiem spore obroty. – mówi Łukasz Rosiński.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego spółki? W serwisie znajdziesz szczegółowe analizy raportów kwartalnych poszczególnych spółek. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Cormay, eurocash, lpp, midas, netia, Wawel, zetkama)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR