8 spółek na kwietniowe ocieplenie

Rynek z utęsknieniem czeka na zagranicznych inwestorów, którzy świeżym kapitałem rozpędzą warszawską giełdę. Eksperci obserwują zachowanie zachodnich indeksów i liczą, że nasza kolej na wzrosty przyjdzie już w tym miesiącu. Zobacz jakie spółki zdaniem analityków stoją przed szansą na najwyższe kwietniowe stopy zwrotu.

Po pierwszym kwartale inwestorzy mają umiarkowane powody do optymizmu, choć giełdowe statystyki wyglądają nieźle. Trzy pierwsze miesiące nowego roku zapewniły wzrost sWIG80 o 21 proc. – to najlepszy wynik wśród indeksów. Najsłabszy okazał się WIG20, który zyskał 7 proc. Jednak liczby to jedno, a niemoc rynku w ostatnich tygodniach to drugie. Giełda zamiast emanować wiosennym ożywieniem razi bezradnością i marazmem.

Pierwsza sesja nowego miesiąca oraz II kwartału niewiele zmienia w tym obrazie. Ponownie obserwujemy przeciąganie liny i słabość kupujących. Mimo nie najlepszego startu analitycy są dobrej myśli. Wierzą, że w kwietniu, w końcu przypomni sobie o nas zagranica. Jej dotychczasowa bierność w stosunku do warszawskiego parkietu nie pozwalała GPW rosnąć na równi z zagranicznymi rynkami. >> Zobacz komentarz do poniedziałkowej sesji na GPW.

– Spodziewamy się w kwietniu wzrostów. Nasz parkiet powinien nadrabiać zaległości do głównych giełd zagranicznych oraz rynków wschodzących takich jak chociażby turecki, których stopa zwrotu od początku roku znacznie przewyższa wzrost indeksu WIG. Biorąc pod uwagę wysoki udział inwestorów zagranicznych w obrotach na GPW oraz znaczący napływ kapitału na rynki wschodzące, spodziewamy się, że to właśnie ta grupa inwestorów w największym stopniu przyczyni się do wzrostów cen akcji polskich spółek. Dodatkową zachętą mogą być ostatnie rewizje w górę polskiego PKB dokonane w marcu przez kilka liczących się instytucji. Największym zagrożeniem dla powyższego scenariusza wydaje się być podaż znaczących pakietów akcji ze strony Skarbu Państwa. – ocenia Michał Hulbój, analityk Erste Securities.

Również inni eksperci są zdania, że już najwyższa pora by zagraniczni inwestorzy mocniej docenili naszą giełdę. Grzegorz Pułkotycyki z DM BZ WBK liczy po cichu na pomoc w tym względzie agencji ratingowych.

– Kwiecień powinien być pozytywny. Sprzyjać temu powinny dość niskie wyceny oraz brak potencjalnych zagrożeń w najbliższych tygodniach. Nadal spółki małe i średnie powinny zachowywać się nie gorzej niż duże, choć w przypadku tych ostatnich można mieć nadzieję na mocniejsze uderzenie ze strony zagranicznych inwestorów. W tym kontekście nie wykluczałbym, że agencjom ratingowym przyjdzie do głowy podniesienie oceny dla Polski. Być może w ten sposób zechcą docenić konsekwencję rządu w realizacji dyscypliny budżetowej i wydłużenie wieku emerytalnego. – uważa Grzegorz Pułkotycki, zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> W marcu giełda szła w bok, wtedy również zwracano uwagę na bierną postawę inwestorów zagranicznych. >>Trzy powody, dla których giełda nie rośnie.

Analiza techniczna pozostawia pole do wzrostów, ale nie wyklucza także możliwości tkwienia jeszcze przez jakiś czas w trendzie bocznym.

– W kwietniu może nastąpić zawężenie trendu bocznego na WIG20 do poziomu 2250-2390 pkt. Uważam, że jest szansa pod koniec miesiąca wybić się w górę formacją trójkąta z tego trendu. Postawiłbym 60 proc. na przebicie poziomu 2390 pkt. i 40 proc., że nie uda się nam się pokonać tego oporu. Ponadto nie spodziewam się w tym miesiącu już takich rozjazdów między indeksami jak wcześniej. WIG20 powinien zachowywać się porównywalnie do mWIG40 i sWIG80. – podkreśla Łukasz Rosiński, p.o. dyrektora Departamentu Corporate Finance DM AmerBrokers.

>> Zdaniem analityka z DM BOŚ sytuacja techniczna indeksu budzi wątpliwości o dalsze wzrosty. Zobacz jakie widzi bezpieczne przystanie na najbliższy czas. >> Dwa niepokorne typy techniczne na kwiecień.

Analitycy z umiarkowanym optymizmem patrzą na kwiecień oraz typują swoich faworytów. Ekspert z DM AmerBrokers radzi zwrócić uwagę na spółki mocno przecenione po ostatnim sezonie wyników.

– Zwróciłbym uwagę na Ciech, który zapowiedział dobre wyniki za I kwartał 2012 roku. Spółka chemiczna będzie chciała zrehabilitować się za słaby IV kwartał. Po publikacji gorszych od oczekiwań wyników mocno straciła na wartości. Bardzo wyprzedany jest Cormay. Uważam, że spadek notowań tej spółki po publikacji ostatnich wyników był przereagowany. Dla mnie poziom 12 zł za akcje Cormay’a jest atrakcyjny. Kwiecień będzie ważnym miesiącem dla CD Projekt RED. Na 17 kwietnia zaplanowano premierę Wiedźmina 2 na konsolę Xbox360, a wcześniej chce na rynek wypuścić inny mniejszy tytuł. To wszystko może pozytywnie działać na inwestorów. Technicznie papier po pokonaniu 7,50 zł może wzrosnąć do 8,20 zł. – wymienia Łukasz Rosiński.

>> Walorom CD Projekt Red przyglądaliśmy się niedawno od strony technicznej. >> Co dalej z kursami gwiazd marca: CD RED i Echo

Swoją uwagę na mniejsze spółki kieruje również analityk z Erste Securities. Wśród jego wybrańców znalazła się firma budowlana, a więc z sektora, który znalazł się ostatnio na cenzurowanym.

– Nadal uważamy, że spółki z mWIG40 i sWIG80 powinny zachowywać się lepiej niż blue chipy. Z mniejszych spółek zwrócilibyśmy uwagę m. in. na ACE, Eko Export oraz Mostostal Płock. Za pierwszą z nich przemawia niska wycena, brak zadłużenia oraz stabilny biznes z bardzo wysokimi barierami wejścia. Natomaist Eko Export należy do grupy wschodzących gwiazd z unikatowym produktem, jakim jest mikrosfera. Dodatkowo, ostatnio podpisana już druga umowa na zakup kazachskiej spółki powinna przyczynić się do dalszej poprawy jego wyników. Trzecią z wybranych przez nas spółek jest reprezentant branży budowlanej, negatywnie przez nas ocenianej. Jednak Mostostal Płock wyróżnia się na tle sektora brakiem zadłużenia. Ma do tego wysoki portfel zamówień, a zarząd spółki zapowiedział poprawę wyników. – mówi Michał Hulbój.

>> Eko Export ustanawia historyczne maksima – kurs zyskuje od ponad pół roku. >> Zobacz analizę fundamentalną oraz wskaźniki na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Kwietniowych wybrańców ma także ekspert z DM BZ WBK. Inspiracją dla analityka były dobre wyniki oraz ich poprawa.

– Ciekawie wygląda Benefit System. Spółka o imponującym ROE na poziomie 45 proc., prężnie się rozwija. W tym roku powinna pokazać dalszy progres zysków i przy założeniu dalszej poprawy wyników wygląda na dość niedrogą. Zwróciłbym uwagę także na Otmuchów. Ta spółka wcześniej rozczarowywała wynikami. Jednak w IV kwartale pokazała, że jest w stanie osiągać dobre wyniki i przyzwoitą rentowność. Był to pierwszy dla niej kwartał z konsolidacją wyników Odry. Sądzę, że rok 2012 powinien być dla spółki okresem wyraźnej poprawy wyników. – uważa Grzegorz Pułkotycki.

>> Benefit System uplasował się na wysokim miejscu w rankingu przygotowanym przez analityków StockWatch.pl >> 15 spółek giełdowych o najwyższej rentowności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, benefit, cdred, Ciech, Cormay, ekoexport, mostalplc, otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR