8 wiosennych spółek w najnowszych rekomendacjach

Omawiane walory: , , , , , , ,

Rynkowi eksperci sugerują, żeby wykorzystać zimowy spadek formy małych i średnich spółek do zakupów starannie wybranych akcji. StockWatch.pl w oparciu o najnowsze raporty sprawdził, które parkietowe misie będą rządzić w portfelach maklerów tej wiosny.

W tym roku segmenty małych i średnich spółek są w tyle. Indeks mWIG40 spadł o ponad 2 proc., a sWIG40 cofnął się o 4 proc. Jednak maklerzy w obecnej zadyszce parkietowych misiów widzą okazję, bo zdecydowana większość rekomendacji z zaleceniem kupuj trafia właśnie do tego segmentu.

Analitycy DM mBanku wiosnę zamierzają przywitać z akcjami Dom Development i Robyga w portfelu. Ceny docelowe wyznaczone przez biuro są odpowiednio o 27 proc. i 18 proc. powyżej bieżącego kursu giełdowego. Eksperci przypominają, że na rynku mieszkaniowym trwa hossa. W 2015 r. liczba sprzedanych mieszkań w Polsce wzrosła o 20 proc., a wśród deweloperów notowanych na GPW o 29 proc. Miniony rok był już trzecim z rzędu, w którym dynamika wzrostu rynku mieszkaniowego była dwucyfrowa, a spółki notowane na GPW osiągnęły znacznie wyższe dynamiki niż cały rynek. Według biura, w minionym roku inwestorzy nie w pełni zdyskontowali poprawę koniunktury na rynku mieszkaniowym i sektor wciąż oferuje kilka okazji inwestycyjnych. Barierą przed silniejszymi wzrostami kursów akcji mogła być obawa o nieuniknione odwrócenie wzrostowego trendu na rynku nowych mieszkań.

– Uważamy, że 2016 r. nie przyniesie odwrócenia tendencji obserwowanych przez ostatnie 3 lata, a jedynie ich zatrzymanie. W środowisku utrzymujących się niskich stóp procentowych, wzrostu realnych wynagrodzeń, spadku bezrobocia, niskiego zadłużenia gospodarstw domowych oraz stabilnych cen mieszkań, nie ma miejsca na gwałtowne odwrócenie trendu. Najważniejszym czynnikiem ryzyka w nadchodzącym roku jest według nas obciążenie sektora bankowego dodatkowymi kosztami i nowym podatkiem, mogącym doprowadzić do spadku dostępności kredytów hipotecznych. Wciąż atrakcyjnie wycenione są spółki Dom Development i Robyg, w których katalizatorem wzrostu będzie dywidenda (stopa dywidendy w 2016 r. ponad 7 proc., stopa dywidendy w 2017 r. ponad 8 proc. i wzrost w kolejnych latach). Ponadto zalecamy przeważenie w portfelach inwestycyjnych akcji LC Corp oraz JWC, które wyróżniają się na tle branży atrakcyjnymi wskaźnikami finansowymi (P/BV=0,6x, P/E’16-17=6-7x). – prognozuje DM mBank.

(Fot. DP/StockWatch.pl)

(Fot. DP/StockWatch.pl)

Do łask wracają detaliści sektora modowego. Pod koniec stycznia DM BZ WBK wystawił zalecenie kupuj dla akcji Bytomia i Monnari. Wyceny biura są wyższe od giełdowych kursów odpowiednio o 12 proc. i 60 proc. Z kolei w ubiegłym tygodniu eksperci Pekao IB obniżyli cenę docelową akcji Monnari do 20 zł i utrzymali zalecenie kupuj. Papiery obu spółek w ciągu dwóch tygodni podrożały o 1/3. Jednym z kluczowych impulsów były wysokie dynamiki sprzedaży w styczniu. >> Walory Bytomia były niedawno omawiane od strony technicznej w Wykresie dnia

Analitycy DM PKO BP zwracają też uwagę na spółki handlowe w sektorze IT. Zalecenia kupuj przyznali akcjom AB i Action. Ich prognoza zakłada wzrost odpowiednio o 17 proc. i 26 proc. Zagrożeniem dla realizacji ich scenariusza są wysokie kursy walutowe EUR i USD do złotówki. Jeśli się utrzymają w dłuższym terminie, ceny towarów wzrosną i w konsekwencji wyhamują popyt w detalu. Wielką niewiadomą pozostaje z kolei szykowany podatek od handlu. Eksperci spodziewają się, że nowa danina negatywnie odbije się na sektorze.

– Za dystrybutorami spadek wyników związany z osłabieniem rynku krajowego, wyhamowaniem eksportu i wprowadzeniem mechanizmu odwróconego VAT-u. Przed, szansa jakiej jeszcze nie było – impuls fiskalny w 2016 r. szacujemy na 25 mld zł oraz fundusze unijne (0,5-1 mld zł w 2016), które odmrożą inwestycje strukturalne i zintensyfikują popyt w MŚP. Dystrybutorzy w zależności od przyjętej strategii rozwijają portfolio produktowe w dotychczasowym core business, jeszcze bardziej penetrując detaliczne kanały sprzedaży lub wykorzystując swój potencjał logistyczny rozszerzają portfolio o produkty spoza IT (zabawki, produkty dla matki i dziecka, produkty dla domu), budując kompetencje w nowych branżach. Wzrost rynku dystrybucji IT w Polsce w latach 2016-19 szacujemy w przedziale 0-5 proc. rocznie. – uzasadniają analitycy DM PKO BP.

Źródło: Szacunki DM PKO BP

Źródło: Szacunki DM PKO BP

Na liście polecanych spółek znalazł się jeszcze jeden przedstawiciel branży handlowej. Mowa o Baltonie, spółce specjalizującej się w sprzedaży towarów w sklepach wolnocłowych oraz ogólnodostępnych zlokalizowanych w portach lotniczych w Europie. Analitycy Dr. Kalliwoda rozpoczęli rekomendowanie spółki od zalecenia kupuj i ceny docelowej wyższej o blisko 50 proc. od kursu rynkowego. Autorzy raportu oceniają, że wzrost organiczny Baltony wspierać będzie przemyślana długoterminowa strategia, redukcja zadłużenia, mocny cash flow i spodziewany wzrost ruchu na lotniskach. Prognozują, że spółka wypracuje w tym roku 11,2 mln zł zysku netto wobec 6,6 mln zł spodziewanych za 2015 rok. Przychody mogą wzrosnąć do 514,6 mln zł z 436,1 mln zł prognozowanych za 2015 rok.

>> Zobacz także: Giełdowe spółki handlowe stracą na nowym podatku ok. 600 mln zł

Do przetasowań doszło natomiast w sektorze IT. DM BOŚ obniżył rekomendację dla Asseco Poland z kupuj do trzymaj. Biuro wskazuje na niepewność co do podejścia administracji centralnej do dużych informatycznych kontraktów publicznych. Z drugiej strony analitycy Haitong Banku utrzymują zalecenie kupuj dla akcji Comarchu. Broker widzi 21-proc. potencjał w akcjach spółki informatycznej. Zdaniem biura, spowolnienie w zamówieniach publicznych związane ze zmianą perspektywy UE oraz presja na marże Comarchu wywołana wzrostem zatrudnienia, jest już uwzględniona w cenach akcji spółki. W ocenie analityków, Comarch pokaże w IV kwartale 2015 r. dobre wyniki m.in. dzięki wzrostowi marży w segmencie TMT oraz segmencie handlu i usług. Dodatkowo wyniki będą wsparte przez rozwiązanie 8 mln zł rezerwy na należności z kontraktu w Rosji. Haitong prognozuje, że Comarch wypracował w całym 2015 r. 65 mln zł zysku netto, 89,2 mln zł EBIT, 144,9 mln zł EBITDA i 1,09 mld zł przychodów.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, baltona, BYTOM, comarch, domdev, MONNARI, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Indeksy drepczą w miejscu, Comarch, Asbis i Nextbike drożeją po wynikach

  Brak nowych wieści nt. negocjacji handlowych sprawił, że handel na blue chipach jest nieco ospały. Dużo ciekawiej jest natomiast na mniejszych spółkach. W poniedziałek mocno drożeją akcje COMARCHu, Asbisu i Nextbike Polska.

 • Wyniki Comarchu w III kwartale były ponad dwa razy lepsze niż w 2018 r.

  W III kw. 2019 r. COMARCH odnotował 42,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 18,16 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik był również znacznie lepszy od konsensusu PAP na poziomie 30,6 mln zł. Kurs akcji informatycznej spółki rośnie przed południem o ponad 5 proc.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • WIG20 najwyżej od trzech miesięcy, w grze Alior i Dom Development

  Pozytywne wieści z Chin podtrzymują nadzieje inwestorów na to, że indeksowi WIG20 uda się w listopadzie całości odrobić lipcowo-sierpniowe straty. We wtorek w centrum uwagi znalazł się Alior Bank i Dom Development, a także odreagowująca spadki Jastrzębska Spółka Węglowa.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR