8 wiosennych spółek w najnowszych rekomendacjach

Omawiane walory: , , , , , , ,

Rynkowi eksperci sugerują, żeby wykorzystać zimowy spadek formy małych i średnich spółek do zakupów starannie wybranych akcji. StockWatch.pl w oparciu o najnowsze raporty sprawdził, które parkietowe misie będą rządzić w portfelach maklerów tej wiosny.

W tym roku segmenty małych i średnich spółek są w tyle. Indeks mWIG40 spadł o ponad 2 proc., a sWIG40 cofnął się o 4 proc. Jednak maklerzy w obecnej zadyszce parkietowych misiów widzą okazję, bo zdecydowana większość rekomendacji z zaleceniem kupuj trafia właśnie do tego segmentu.

Analitycy DM mBanku wiosnę zamierzają przywitać z akcjami Dom Development i Robyga w portfelu. Ceny docelowe wyznaczone przez biuro są odpowiednio o 27 proc. i 18 proc. powyżej bieżącego kursu giełdowego. Eksperci przypominają, że na rynku mieszkaniowym trwa hossa. W 2015 r. liczba sprzedanych mieszkań w Polsce wzrosła o 20 proc., a wśród deweloperów notowanych na GPW o 29 proc. Miniony rok był już trzecim z rzędu, w którym dynamika wzrostu rynku mieszkaniowego była dwucyfrowa, a spółki notowane na GPW osiągnęły znacznie wyższe dynamiki niż cały rynek. Według biura, w minionym roku inwestorzy nie w pełni zdyskontowali poprawę koniunktury na rynku mieszkaniowym i sektor wciąż oferuje kilka okazji inwestycyjnych. Barierą przed silniejszymi wzrostami kursów akcji mogła być obawa o nieuniknione odwrócenie wzrostowego trendu na rynku nowych mieszkań.

– Uważamy, że 2016 r. nie przyniesie odwrócenia tendencji obserwowanych przez ostatnie 3 lata, a jedynie ich zatrzymanie. W środowisku utrzymujących się niskich stóp procentowych, wzrostu realnych wynagrodzeń, spadku bezrobocia, niskiego zadłużenia gospodarstw domowych oraz stabilnych cen mieszkań, nie ma miejsca na gwałtowne odwrócenie trendu. Najważniejszym czynnikiem ryzyka w nadchodzącym roku jest według nas obciążenie sektora bankowego dodatkowymi kosztami i nowym podatkiem, mogącym doprowadzić do spadku dostępności kredytów hipotecznych. Wciąż atrakcyjnie wycenione są spółki Dom Development i Robyg, w których katalizatorem wzrostu będzie dywidenda (stopa dywidendy w 2016 r. ponad 7 proc., stopa dywidendy w 2017 r. ponad 8 proc. i wzrost w kolejnych latach). Ponadto zalecamy przeważenie w portfelach inwestycyjnych akcji LC Corp oraz JWC, które wyróżniają się na tle branży atrakcyjnymi wskaźnikami finansowymi (P/BV=0,6x, P/E’16-17=6-7x). – prognozuje DM mBank.

(Fot. DP/StockWatch.pl)

(Fot. DP/StockWatch.pl)

Do łask wracają detaliści sektora modowego. Pod koniec stycznia DM BZ WBK wystawił zalecenie kupuj dla akcji Bytomia i Monnari. Wyceny biura są wyższe od giełdowych kursów odpowiednio o 12 proc. i 60 proc. Z kolei w ubiegłym tygodniu eksperci Pekao IB obniżyli cenę docelową akcji Monnari do 20 zł i utrzymali zalecenie kupuj. Papiery obu spółek w ciągu dwóch tygodni podrożały o 1/3. Jednym z kluczowych impulsów były wysokie dynamiki sprzedaży w styczniu. >> Walory Bytomia były niedawno omawiane od strony technicznej w Wykresie dnia

Analitycy DM PKO BP zwracają też uwagę na spółki handlowe w sektorze IT. Zalecenia kupuj przyznali akcjom AB i Action. Ich prognoza zakłada wzrost odpowiednio o 17 proc. i 26 proc. Zagrożeniem dla realizacji ich scenariusza są wysokie kursy walutowe EUR i USD do złotówki. Jeśli się utrzymają w dłuższym terminie, ceny towarów wzrosną i w konsekwencji wyhamują popyt w detalu. Wielką niewiadomą pozostaje z kolei szykowany podatek od handlu. Eksperci spodziewają się, że nowa danina negatywnie odbije się na sektorze.

– Za dystrybutorami spadek wyników związany z osłabieniem rynku krajowego, wyhamowaniem eksportu i wprowadzeniem mechanizmu odwróconego VAT-u. Przed, szansa jakiej jeszcze nie było – impuls fiskalny w 2016 r. szacujemy na 25 mld zł oraz fundusze unijne (0,5-1 mld zł w 2016), które odmrożą inwestycje strukturalne i zintensyfikują popyt w MŚP. Dystrybutorzy w zależności od przyjętej strategii rozwijają portfolio produktowe w dotychczasowym core business, jeszcze bardziej penetrując detaliczne kanały sprzedaży lub wykorzystując swój potencjał logistyczny rozszerzają portfolio o produkty spoza IT (zabawki, produkty dla matki i dziecka, produkty dla domu), budując kompetencje w nowych branżach. Wzrost rynku dystrybucji IT w Polsce w latach 2016-19 szacujemy w przedziale 0-5 proc. rocznie. – uzasadniają analitycy DM PKO BP.

Źródło: Szacunki DM PKO BP

Źródło: Szacunki DM PKO BP

Na liście polecanych spółek znalazł się jeszcze jeden przedstawiciel branży handlowej. Mowa o Baltonie, spółce specjalizującej się w sprzedaży towarów w sklepach wolnocłowych oraz ogólnodostępnych zlokalizowanych w portach lotniczych w Europie. Analitycy Dr. Kalliwoda rozpoczęli rekomendowanie spółki od zalecenia kupuj i ceny docelowej wyższej o blisko 50 proc. od kursu rynkowego. Autorzy raportu oceniają, że wzrost organiczny Baltony wspierać będzie przemyślana długoterminowa strategia, redukcja zadłużenia, mocny cash flow i spodziewany wzrost ruchu na lotniskach. Prognozują, że spółka wypracuje w tym roku 11,2 mln zł zysku netto wobec 6,6 mln zł spodziewanych za 2015 rok. Przychody mogą wzrosnąć do 514,6 mln zł z 436,1 mln zł prognozowanych za 2015 rok.

>> Zobacz także: Giełdowe spółki handlowe stracą na nowym podatku ok. 600 mln zł

Do przetasowań doszło natomiast w sektorze IT. DM BOŚ obniżył rekomendację dla Asseco Poland z kupuj do trzymaj. Biuro wskazuje na niepewność co do podejścia administracji centralnej do dużych informatycznych kontraktów publicznych. Z drugiej strony analitycy Haitong Banku utrzymują zalecenie kupuj dla akcji Comarchu. Broker widzi 21-proc. potencjał w akcjach spółki informatycznej. Zdaniem biura, spowolnienie w zamówieniach publicznych związane ze zmianą perspektywy UE oraz presja na marże Comarchu wywołana wzrostem zatrudnienia, jest już uwzględniona w cenach akcji spółki. W ocenie analityków, Comarch pokaże w IV kwartale 2015 r. dobre wyniki m.in. dzięki wzrostowi marży w segmencie TMT oraz segmencie handlu i usług. Dodatkowo wyniki będą wsparte przez rozwiązanie 8 mln zł rezerwy na należności z kontraktu w Rosji. Haitong prognozuje, że Comarch wypracował w całym 2015 r. 65 mln zł zysku netto, 89,2 mln zł EBIT, 144,9 mln zł EBITDA i 1,09 mld zł przychodów.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, baltona, BYTOM, comarch, domdev, MONNARI, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR