9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

przemysł,ciekawe,spółki,azoty,tim,ciech,famur,kernel,astarta,stalprodukt

BM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazało aktualnych faworytów w branży przemysłowej

Drugi kwartał tego roku był niebywale trudny i nierówny dla polskiego sektora przemysłowego. Z jednej strony firmy zmagały się z lockdownem i czasowym wstrzymaniem produkcji, z drugiej mogły liczyć na szeroki strumień gotówki w ramach tarcz antykryzysowych, gdzie dotychczas skierowano ponad 140 mld zł. Ten drugi element będzie widoczny także w wynikach niektórych spółek za III kwartał.

– W 2Q’20 mimo skrajnie niekorzystnego otoczenia spółki pozytywnie zaskakiwały wynikami finansowymi. 69 proc. spółek podało rezultaty słabsze r/r, ale jednocześnie tez 69 proc. było lepsze od oczekiwań (najlepiej od 2Q’18). Największe pozytywne zaskoczenia w 2Q’20 miały miejsce w Cognor, Famur, Forte, Grupie Kęty, Stalprodukt i TIM – czytamy w raporcie BM mBanku z 30 września.

Jak zaznaczają eksperci mBanku, w krótkim terminie sentyment do sektora wspierany jest przez poprawiające się wskaźniki PMI dla nowych zamówień w przemyśle w Niemczech we wrześniu 64,8 pkt. Dodatkowo dane o produkcji sprzedanej GUS za sierpień wskazują na dalszą odbudowę wolumenów w większości segmentów. W najnowszym raporcie na temat sektora przemysłowego BM mBanku wystawił zalecenie „równoważ” i wskazał 6 faworytów.

– Wśród naszych faworytów pozostają: Amica (wzrost sprzedaży i wyników finansowych w 3Q’20, wyraźne oddłużenie spółki i poprawa wskaźników wyceny), Astarta (spadek produkcji cukru na Ukrainie w 2020/21 sezonie o -15 proc. i pierwszy od 3 lat deficyt surowca, rosnące ceny zbóż), Cognor (przełamanie trendu spadku wyników finansowych w 3Q’20, prawdopodobny powrót do pol. dywidendowej w 2021), Famur (wzrostu gotówki netto na bilansie; spółka wyraźnie niedoceniona na tle branży), Kernel (najwyższe od 2015 r. marże na tłoczeniu słonecznika, rosnące ceny zbóż), Stalprodukt (drastycznie przeceniona spółka z mocnym bilansem na końcu wieloletniego programu inwestycyjnego, wyższe ceny cynku i rosnące ceny blachy transformatorowej) i TIM (wysoka stopa dywidendy >6 proc., nieustanne wzrosty sprzedaży i wyników dzięki kanałowi e-commerce) – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Eksperci czerwoną lampkę zapalili przy walorach Alumetalu i Forte. Co ciekawe, w wypadku pierwszej spółki biuro po raporcie za II kwartał podwyższyło szacunki wyników. Spodziewana EBITDA za cały 2020 r. ma być wyższa o 3 proc. względem wcześniejszych prognoz, a zysk netto zrewidowano w górę o 14 proc. Analitycy podwyższyli też prognozy dla Amiki (EBITDA’20 +5 proc.), Apatora (EBITDA’20 +6 proc.), Mangaty (EBITDA’20 +15 proc.) oraz Pozbudu (EBITDA’20 +66 proc.).

– Odradzamy inwestycję w Alumetal (pomoc rządowa pozwala nieefektywnym poddostawcom na dalsze funkcjonowanie pomimo słabego otoczenia, gdzie należy oczekiwać spadku marży Alumetal i wolnej odbudowy wolumenów). Obniżamy nasze pozycjonowanie dla Forte (kurs od otwarcia pozytywnej rekomendacji wzrósł ponad 50 proc., w ostatnich dwóch miesiącach pojawiły się nieco gorsze odczyty wskaźników IFO dla przemysłu meblarskiego w Niemczech – czytamy w raporcie.

Biuro łaskawszym okiem spojrzało przeceniony sektor chemiczny. W wypadku Ciechu i Grupy Azoty wyniki za II kwartał skorygowane o zdarzenia jednorazowe były niższe r/r. Zarząd pierwszej spółki zasygnalizował „długie U-kształtne” wyjście z kryzysu w segmencie sodowym oraz po raz pierwszy przyznał o możliwych obniżkach cen sody na 2021 rok. Z kolei Grupa Azoty poinformowała o konieczności podwyżek cen nawozów w drugim półroczu z uwagi na rosnące ceny gazu ziemnego. Zdaniem ekspertów, obecne wyceny obu spółek z nawiązką uwzględniają już wszystkie negatywne czynniki.

– Sentyment do spółek chemicznych jest słaby ze względu na niepewność odnośnie alokacji darmowych certyfikatów CO2 po 2020 r. Dodatkowo Grupa Azoty po 2020 r. nie będzie mogła korzystać z mechanizmów wsparcia dla producentów energochłonnych. Naszym zdaniem większość negatywnych czynników została już zdyskontowana, dlatego zamykamy nasze niedoważenie dla polskich spółek z sektora chemicznego (wcześniej niedoważaj) – czytamy w najnowszym raporcie BM mBanku.

>> Dopłata wyniki łata – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Azoty po II kw. 2020 r.

Przypomnijmy, że we wrześniu sektor rafineryjny zastąpił nawozowy na liście sektorów energochłonnych Komisji Europejskiej. Z wykazu wypadł sektor nawozowy, chemikaliów o pochodzeniu organicznym, wydobycie rudy żelaza, górnictwo chemikaliów i materiałów nawozowych oraz produkcji bezszwowych rur i przewodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, amica, astarta, Ciech, COGNOR, Famur, FORTE, Grupaazoty, kernel, Stalprod, tim, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ciech wchodzi w produkcję maseczek ochronnych klasy FFP2

  Jeden z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął produkcję maseczek ochronnych. Produkowane przez CIECH półmaski filtrujące FFP2 powstają na nowo uruchomionej instalacji w zakładzie w Bydgoszczy, którego pełne moce produkcyjne sięgają ok. 50 tys. sztuk dziennie.

 • Szczepionka przeciwko giełdowym spadkom, w grze Polnord i KGHM

  Giełda w Warszawie kontynuuje wzrosty. Zatwierdzenie przez Wielką Brytanię szczepionki na Covid-19 i perspektywa uchwalenia pakietu pomocowego w USA podziałała na wyobraźnię inwestorów. W centrum uwagi znalazł się KGHM, który rośnie w ślad za drożejącą miedzią, a także spółki Polnord, Cormay i TIM.

 • ZCh Police: Sąd zarejestrował podwyższenie kapitału GA Polyolefins

  Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty Polyolefins - spółki zależnej Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police.

 • Amica miała prawie 63 mln zł zysku netto w III kw. 2020 r.

  AMICA odnotowała 62,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 32,5 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • Kernel miał 204 mln USD zysku netto w I kwartale roku finansowego 2020/2021

  KERNEL Holding odnotował 204,05 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. roku finansowego 2020/2021, tj. w od 1 lipca do 30 września 2020 r. wobec 59,44 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR