9 kwitnących spółek do majowego portfela akcji

Rok temu sprawdziło się giełdowe powiedzenie: Sell in May and go away. Jednak teraz zanosi się na odwrót. Zdaniem rynkowych optymistów maj ma sporą szansę okazać się przełomowym momentem dla rodzimego rynku akcji.

Słaby kwiecień jest już na finiszu. Solidarnie taniały w nim duże i małe spółki, w efekcie od początku roku indeks szerokiego rynku spadł już ponad 9 proc. Jednak na ostatnich sesjach widać próby wyrwania się z tegorocznej zapaści. Wśród ekspertów przybyło głosów, że rynek jest blisko uklepania dna, z którego mogłoby wykonać mocniejsze odbicie.

W bieżącym tygodniu nie ma jednak co liczyć na decydujące rozstrzygnięcia, bo w kraju rozpoczyna się długi weekend majowy. W środę i piątek sesji na GPW nie będzie. Niemniej w tych dniach zapadnie kilka ważnych decyzji za granicą. W środę wieczorem poznamy stanowisko FED – na rynku panuje przekonanie, że w świetle słabszych danych makro presja na ograniczenie QE3 zmniejszy się. Interesująco zapowiada się posiedzenie EBC. Konsensus rynkowy przewiduje, że bank obniży stopę referencyjną o 25 bp, nie zmieniając jednocześnie stopy depozytowej, obecnie znajdującej się na poziomie 0 proc.

Jeśli oczekiwania rynku się potwierdzą, inwestorów czekają ciekawe tygodnie. Do tego warto pamiętać, że w przyszłym miesiącu na dobre rozkręci się raportowa karuzela. Historia ostatnich lat pokazuje, że w maju rynek nie ma szczęścia. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat indeks WIG tylko raz był na plusie, a WIG20 za każdym razem kończył pod kreską. Z kolei statystyki dla amerykańskiego rynku wskazują, że od 1926 roku w okresie od maja do października ceny akcji rosły średnio o jedną trzecią wolniej.

– Ostatnio dobrze sprawdzało się giełdowe powiedzenie: Sell in May and go away. Jednak w tym roku może być inaczej. W mojej ocenie jest szansa na odreagowanie tegorocznych spadków. W nowym miesiącu WIG20 mógłby zyskać około 100 pkt. Jednak za wcześnie jest na stawianie diagnozy czy będzie to zwykłe odreagowanie, czy też złapanie dna i rozpoczęcie silniejszej fali wzrostowej. Do spełnienia tego drugiego wariantu potrzebne będzie pojawienie się pierwszych pozytywnych danych, które zapowiadałoby początek ożywienia gospodarczego, pod który rynki grały w drugiej połowie zeszłego roku. Należy jednak pamiętać o wielu czynnikach ryzyka, wśród których najpoważniejsze to sprawa OFE oraz potencjalna groźba korekty na zagranicznych rynkach. – mówi Kamil Czapnik, doradca inwestycyjny DM AmerBrokers.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za I kwartał 2013 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Również Grzegorz Pułkotycki z DM BZ WBK jest nastawiony pozytywnie. Niemniej podkreśla, że główne rynki zagraniczne są w zasięgu szczytów obecnej hossy, a więc nie można wykluczyć realizacji zysków, szczególnie gdy ze sfery makro w ostatnim czasie napłynęło sporo rozczarowujących danych. Ekspert zakłada, iż ewentualna korekta szczególnie na amerykańskim S&P500 nie pozostanie bez wpływu na polski rynek. Jednak w jego ocenie na GPW dołki mogły zostać ustanowione już w kwietniu lub dojdzie do tego w maju i wówczas rozpocznie się odbicie. W pierwszej kolejności powinny ruszyć duże płynne spółki, a dopiero później mniejsze.

Na tytuł gwiazdy nowego miesiąca mają szansę spółki, które dobrze wypadną w nadchodzącym sezonie wyników. W obiecującym stylu zaczął Quercus TFI, kolejne dobre sprawozdania pokazali Dom Development, Millennium oraz Budimex. W ostatnich dniach kilka popularnych wśród inwestorów indywidualnych spółek przyspieszyło publikację wyników. W tym gronie znaleźli się Eko Export, Kino Polska, Kruk, Magellan, PKM Duda oraz Neuca. Prawdziwy wysyp raportów nastąpi już w połowie maja.

– Wszyscy spodziewają się słabych wyników i spółki, które zaskoczą pozytywnie będą dobrze odbierane przez rynek. Osobiście szukałbym, takich spółek tam gdzie długa zima miała pozytywny wpływ na wyniki. Drugą grupą są emitenci, którzy dzięki prowadzonym restrukturyzacjom mogą pokazać efekty poprawy. Doskonałym przykładem z poprzedniego sezonu wyników było Monnari. Odzieżowa spółka mocno poprawiła wyniki, co znalazło odbicie we wzroście kursu. Spośród spółek, które przeprowadzały restrukturyzację uwagę zwracają m.in. Makarony Polskie. Spółce udało się wyjść na plus. Najnowsza prognoza wyników to pozytywny sygnał. – zaznacza Kamil Czapnik, doradca inwestycyjny DM AmerBrokers.

>> Sprawdziliśmy co zainspirowało sześć znanych spółek do przyspieszenia raportów za I kwartał 2013 r. >> 6 spółek, które przyspieszyły publikację raportów kwartalnych.

Faworytów na maj ma także ekspert z DM BZ WBK. W gronie ciekawych spółek wymienia dwa blue chipy. Jego zdaniem na kursach niektórych mniejszych spółek przecena była przesadzona.

– Spośród spółek z WIG20 podoba mi się PZU. Ubezpieczycielowi sprzyjają niskie stopy. Będzie to jeden z niewielu blue chipów, który powinien pokazać dobre wyniki za I kwartał. Spadające stopy pomagają także spółkom wierzytelnościowym. W dalszym ciągu dobrze wyglądają Kruk i Magellan. Zwróciłbym także uwagę na sektor IT, który od dłuższego czasu znajduje się w defensywie. Wyróżniłbym tu dwie spółki – Asseco Poland oraz Wasko. Na pierwszą rynek może zacząć patrzeć pozytywniej ze względu na ekspansję globalną i coraz większą kontrybucję zagranicznych spółek do generowanych zysków. Drugiej będzie sprzyjać konsolidacja w wynikach przejętego COIG, kolejne kontrakty oraz atrakcyjna po ostatniej przecenie wycena. Warto też przejrzeć spółki z innych branż, bo nie zawsze mocne przeceny do jakich dochodziło w tym roku były uzasadnione. Mam wrażenie, że z przereagowaniem spadków mieliśmy do czynienia chociażby w Impexmetalu i Kopeksie. Natomiast cały czas jednym z najbardziej atrakcyjnych sektorów są dystrybutorzy farmaceutyków. Tu moim faworytem pozostaje Neuca. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZWBK.

W opinii DM PKO BP polskie spółki wydają się już obecnie tanie, a inwestowanie na giełdzie powinno opierać się na trafnej selekcji. Wskaźnik P/E na 2013 rok spadł dla spółek z WIG20 z 12,4 na początku roku do 11,6 obecnie. Biuro oczekuje, że drugi kwartał dla warszawskiej giełdy nie przyniesie poprawy, a na koniec czerwca WIG20 może znaleźć się na poziomach zbliżonych do obecnych, czyli 2.200-2.340 pkt. Natomiast druga połowa roku powinna już być lepsza, co pozwoli na całoroczny wzrost WIG20 o 5-10 proc. Wśród preferowanych przez DM PKO BP spółek znajdują się: Famur, Kęty, PGNiG, Mieszko, Tauron, Enea, BZ WBK, ING BSK, PZU, GPW, Forte, Selena, Polska Grupa Odlewnicza, Decora, Śnieżka, ATM SI, Action, Elektrotim, Zetkama, PA Nova i Qumak.

>> Zgodnie ze schematem rotacji klas aktywów, prawdopodobnie właśnie teraz jest odpowiedni czas na inwestycje w akcje. >> Czas kupować akcje, mówią dane makro i sytuacja techniczna indeksów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, impexmetal, Kopex, Kruk, MAGELLAN, makaronpl, NEUCA, PZU, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Wyniki PZU w cieniu dużego odpisu na akcje Alior Banku

  Zysk netto ubezpieczeniowego giganta spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 85 proc. rok do roku do 116 mln zł. Wynik PZU obciążył odpis na akcje Alior Banku na kwotę 516 mln zł.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR