9 przemysłowych spółek, które dzielą łupy wojenne

Kryzys na Ukrainie komplikuje biznes wielu giełdowym spółkom i tylko niektóre wyjdą z wojny obronną reką. Eksperci radzą postawić raczej na firmy przemysłowe sprofilowane na Zachód. StockWatch.pl sprawdził, dla kogo zawirowania za wschodnią granicą są szansą na zajęcie nowych pozycji w Europie Zachodniej.

Zryw na kursach akcji spółek ukraińskich rozwiał się w powietrzu, a indeks WIG-Ukraina znowu boryka się z przeceną. Spadki są wynikiem obaw inwestorów o fundamenty firm działających za wschodnią granicą. Jednak tam, gdzie jedni tracą, inni się bogacą. StockWatch.pl idąc tym tropem zapytał ekspertów, kto może stać się beneficjentem gospodarczej zawieruchy na Ukrainie.

Jednym z mocnych kandydatów jest Grupa Azoty. Wskazuje na to też dobre zachowanie kursu akcji, który na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy zyskał ponad 50 proc. Wśród czynników podbijających wycenę analitycy wymieniają m.in. wzrost cen gazu na Ukrainie, co osłabia pozycję handlową tamtejszych producentów nawozów. Nie bez znaczenia dla notowań jest także udany I kwartał w wykonaniu Grupy Azoty. Korzystna pogoda przyspieszyła sezon wiosenny, co sprawiło, że wyniki minionego kwartału były dużo lepsze od oczekiwań. >> Śledź notowania Grupy Azoty z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl

– Grupa Azoty pokazała bardzo dobre wyniki za I kwartał. Teraz ważna dla rynku będzie nowa strategia, która może być zaprezentowana w czerwcu albo lipcu. Myślę, że mogą znaleźć się w niej ciekawe koncepcje rozwojowe. – ocenia Wojciech Kozłowski, analityk BESI.

Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl zwraca uwagę, że aktualna wycena spółki wskazuje na optymistyczne podejście rynku do przyszłości. Dodaje, że aktualnie jest kilka przesłanek do poprawy ze strony otoczenia, jak również samych synergii. Spółka pokazała w samym pierwszym kwartale oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów.

– Powolutku zaczynają rosnąć notowania produktów rolnych, co powinno zwiększyć siłę nabywczą rolników, a same nożyce pomiędzy cenami surowców a cenami produktów zaczynają się rozszerzać. Z ożywieniem gospodarczym powinna także się poprawiać sytuacja w segmentach chemicznym oraz tworzyw, choć nie wiadomo do końca, jaki efekt finalnie przyniesie sytuacja na Ukrainie. – dodaje Paweł Bieniek. >> Zobacz całą treść analizy najnowszego raportu

Rynek od pewnego czasu ostrożnie podchodzi do spółek, których biznes wydatnie eksponowany jest na Wschód. To może być szansa dla firm wyspecjalizowanych w eksporcie na Zachód Europy. Na giełdzie nie brakuje spółek, które połowę i więcej swoich przychodów realizują w ten sposób.

Jeśli kryzys na Ukrainie i w Rosji będzie się pogłębiał, to dalej może negatywnie rzutować na atrakcyjność inwestycyjną spółek mających znaczącą ekspozycję na te rynki. W takim scenariuszu zyskiwały będą na atrakcyjności firmy skoncentrowane na eksporcie w kierunku zachodnim, w wypadku których czynnik ryzyka związany z prowadzeniem biznesu na Wschodzie nie istnieje lub ma niewielkie znaczenie. – ocenia Maciej Kabat, główny analityk Domu Maklerskiego Invista.

>> Eksperci przestrzegali, że granie na akcjach spółek ukraińskich to igranie z ogniem >> Dobre bo polskie – pięć ciekawych spółek inwestujących na Wschodzie

Eksperci zwracają uwagę, ze działania wojenne mogą doprowadzić do strat w infrastrukturze lub zniszczeń aktywów operacyjnych zlokalizowanych na Ukrainie. (Źródło: www.facebook.com/yatsenyuk.arseniy)

Eksperci zwracają uwagę, że działania wojenne mogą przynieść kolejne straty w infrastrukturze lub zniszczenia aktywów operacyjnych spółek zlokalizowanych na Ukrainie. (Źródło: www.facebook.com/yatsenyuk.arseniy)

Jako przykład wskazuje na Mercor, lidera systemów przeciwpożarowych, w strukturze sprzedaży eksportowej którego dominująca role odgrywają Czechy i Słowacja, Hiszpania oraz Kraje Beneluksu. Dodaje, że podobnie dobrze spozycjonowany na tamtych rynkach jest ACE, który kooperuje w branży motoryzacyjnej.

Ciekawie wygląda także pozycja Ergisu, lidera przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, aktywnie działającego na rynku niemieckim. Spółka błysnęła w ostatnim sezonie wynikowym dynamiką zysków. Przychody w ujęciu r/r wzrosły o 1,1 proc., ale zysk operacyjny zwiększył się 52 proc. do 9,2 mln zł, a netto o 142 proc. do 5,9 mln zł. Poprawa rentowności jest efektem zwiększenia wolumenu sprzedaży większości asortymentów, podjętych działań reorganizacyjnych, przeprowadzonych głównie w biznesie folii twardych.

Grupę spółek przemysłowych z dużą ekspozycją na rynki Unii Europejskiej, którym warto się przyglądać wskazuje ekspert z DM mBanku. Wśród jego typów jest także Ergis. Uwagę zwraca też obecność Boryszewa, którego kurs akcji w ostatnich tygodniach próbuje odbić.

– Do znaczących eksporterów wysyłających swoje wyroby na Zachód zaliczają się spółki z grupy Romana Karkosika – Boryszew oraz Impexmetal. Pod kątem inwestycyjnym bardziej preferowałbym Boryszew, w którym pozytywne efekty przynosi program restrukturyzacji. Natomiast sentyment do spółki mógłby poprawiać się dzięki obserwowanemu odreagowaniu w branży automotive. Kolejną firmą, która dużo eksportuje na rynki Europy Zachodniej (głównie do Niemiec) jest Zetkama. Niewykluczone, że zarząd tej spółki zdecyduje się na podniesienie tegorocznych prognoz. Dużo na rynki zachodnie wysyła także Hydrotor. Spółka generuje sporo gotówki i w tym roku będzie płaciła dywidendę o 6-proc. stopie. Podobnie Ergis rozwija eksport w kierunku zachodnim. Firma mocno poprawia marże i to mimo mającego miejsce procesu inwestycyjnego. – mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Nasi analitycy na bieżąco śledzą zmiany w sytuacji fundamentalnej spółek giełdowych>> Aktualną listę analiz przygotowanych w oparciu o wyniki za I kwartał znajdziesz tutaj

W tym gronie wymienia także Vistal, który około 40 proc. przychodów lokuje w krajach skandynawskich. Tu pozytywny sentyment do spółki może wynikać z rosnącej sprzedaży w infrastrukturze i solidnej poprawy marż. Vistal zanotował w I kwartale 2014 r. skonsolidowane przychody w wysokości 71,4 mln zł wobec 59,2 mln zł rok wcześniej, 9,3 mln zł EBITDA (3,5 mln zł rok wcześniej) i 3,3 mln zł zysku netto wobec 1,1 mln zł. Spółka na koniec marca miał w portfelu podpisane umowy o wartości 216 mln zł i zamówienia bliskie pozyskania w wysokości 161 mln zł.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, boryszew, ergis, Grupaazoty, Hydrotor, impexmet, mercor, vistal, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR