Banki starają się ratować WIG20, gorąco na Getinie, Farm 51 i ECC Games

Omawiane walory: , , , , , ,

Indeks WIG20 koryguje spadki, wykonując zwrot z miesięcznych minimów. Spory udział w tym mają giełdowe banki, co nie wróży sukcesu stronie popytowej. Realizacja zysków kontynuowana jest natomiast na spółkach z portfela Leszka Czarneckiego. 

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze dwie godziny piątkowego handlu na GPW upłynęły pod znakiem odreagowania ostatnich spadków. O godzinie 11:00 indeks WIG20 rósł o 0,58 proc. do 2.333,4 pkt., WIG miał wartość 59.614,7 pkt. (+0,45 proc.), mWIG40 4.061 pkt. (+0,19 proc.), a sWIG80 11.528,9 pkt. (+0,2 pkt.). Tym samym kolejny już raz w tym tygodniu warszawska giełda znajdowała się w kontrze do innych parkietów, gdzie zarówno w Azji, jak i Europie dominują spadki.

Indeks blue chipów windują przede wszystkim banki. To właśnie wzrost notowań akcji PKO BP o 1,4 proc. do 39,40 zł, Pekao o 1,2 proc. do 110,75 zł i Santander Bank Polska o 2 proc. do 379 zł w dużym stopniu przyczynia się do zwyżki WIG20. To o tyle ciekawa sytuacja, że właśnie dziś pojawiła się informacja o tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy zakładającej ograniczenie do 10 proc. w skali roku maksymalnych odsetek od kredytu konsumenckiego. To z pewnością dotknęłoby banki, które i tak już mają problem z poprawą zyskowności w środowisku długo utrzymujących się rekordowo nisko stóp procentowych.

Na przeciwległym biegunie w WIG20 znajdują się akcje CCC. Tanieją one o 2 proc. do 172,20 zł, kontynuując spadki zainicjowane na przełomie listopada i grudnia. Układ sił na wykresie sugeruje duże ryzyko spadku do październikowych minimów (164,70 zł).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spadki z ostatnich dni kontynuują również spółki Leszka Czarneckiego, na których „spekulacyjne jazdy” zakończyły się równie gwałtownie, jak się rozpoczęły. Akcje Idea Banku tanieją o 5 proc. do 5,40 zł, po wczorajszym spadku o 7,8 proc. Getin tanieje o 6,7 proc. do 1,68 zł.

Obok banków drugą wartą wspomnienia grupą firm są małe spółki gamingowe. Akcje notowanej na NewConnect spółki The Farm 51 tracą 10,4 proc., spadając do 21,05 zł. Jest to reakcja na wyniki kwartalne, które nie spodobały się inwestorom. W IV kwartale, tym samym w którym została wydana gra „World War 3”, spółka wypracowała 4 mln zł zysku netto wobec 0,3 mln zł straty rok wcześniej, a jego przychody wzrosły do 6,1 mln zł z 1,6 mln zł. The Farm 51 już wcześniej poinformował, że szacowane na około 8 mln zł nakłady na wyprodukowanie i promocję gry zwróciły się po około 2 tygodniach sprzedaży.

Wynikami pochwaliła się również inna spółka gamingowa z NewConnect Jujubee, znana z gry Kursk i serii Truck Simulation. Przy czym słowo „pochwaliła” jest zdecydowanie na wyrost, bo w IV kwartale Jujubee zanotowało 2,27 mln zł straty netto wobec 0,15 mln zł straty rok wcześniej. Przychody natomiast wzrosły do 0,47 mln zł z 0,32 mln zł rok wcześniej. Akcje Jujubee tanieją o 3,1 proc. do 3,10 zł.

ECC Games efektownym driftem wjechał na NewConnect >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Pozostając w kręgu spółek z NewConnect warto zerknąć na spółkę ECC Games, która wczoraj z pompą na tym rynku zadebiutowała. Po czwartkowym wzroście na debiucie o 240 proc., dziś jej akcje drożeją o 19,75 proc. do 2,85 zł (kosztowały już 3,34 zł). ECC Games jest spółką z portfela giełdowej firmy PlayWay i zajmuje się tworzeniem gier. Stoi m.in. za mobliną wersją Car Mechanic Simulator.

W drugiej część dnia warszawski parkiet powinien pozostawać przede wszystkim pod wpływem nastrojów dominujących na europejskich parkietach oraz spekulacjach co do wyników dzisiejszej sesji na Wall Street. O tych ostatnich mogą przesądzić publikowane po południu amerykańskie dane o styczniowej produkcji przemysłowej (prognoza: 0,1 proc. M/M) oraz lutowe indeksy NY Empire State (prognoza: 7 pkt.) i Uniwersytetu Michigan (prognoza: 93 pkt.).

Obserwując ostatnią relatywną słabość GPW należałoby przyjąć, że przedpołudniowe wzrosty indeksów są tylko korektą ostatnich spadków, tak samo jak ma to miejsce w przypadku bardzo podobnie zachowującej się w tym tygodniu giełdy w Moskwie. W tej sytuacji w drugiej części notowań trzeba się liczyć z większą aktywnością sprzedających, przez co warszawskie indeksy dołączą do europejskiej średniej. Szczególnie, że aktualny układ sił na wykresie WIG20 nie zachęca do kupna akcji. Wręcz przeciwnie. Lutowy zwrot z poziomu sierpniowego maksimum, przełamana 3,5-miesięczna linia trendu wzrostowego, a także formacja podwójnego szczytu zapowiadają spadki poniżej 2.300 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, ECCGames, farm51, getin, Getinoble, Ideabank, Jujubee, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.
 • CCC i LPP w górę po decyzji o otwarciu galerii handlowych

  Inwestorzy i branża handlowa z dużą ulgą przyjęli decyzję rządu o otwarciu galerii od soboty 28 listopada w zaostrzonym rygorze sanitarnym. W poniedziałek mocne wzrosty notują przede wszystkim spółki odzieżowo-obuwnicze, z CCC i LPP na czele.

 • Getin Holding ma list intencyjny ws. sprzedaży Idea Bank Białoruś za ok. 74 mln zł

  GETIN Holding podpisał z GETIN International w likwidacji oraz Minsk Transit Bank z siedzibą w Mińsku na Białorusi list intencyjny dot. sprzedaży przez GETIN Holding i GISA na rzecz MTB lub podmiotów z nim powiązanych akcji spółki Idea Bank z siedzibą w Mińsku. Proponowana cena wynosi równowartość 73,81 mln zł (wg kursu NBP z 18 listopada), a umowa sprzedaży ma zostać zawarta do 4 stycznia 2021 r.

 • Getin Noble Bank miał 70 mln zł straty netto w III kwartale 2020 r.

  GETIN Noble Bank odnotował 69,77 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 100,62 mln zł straty rok wcześniej.

 • Getin Holding szykuje się do sprzedaży Idea Bank Rumunia

  Zarząd GETIN Holding podjął decyzję o przystąpieniu do działań mających na celu potencjalną sprzedaż wszystkich posiadanych akcji Idea Bank z siedzibą w Bukareszcie. W ramach podjętych działań zaangażował międzynarodowy bank inwestycyjny Rothschild & Co jako doradcę do tej transakcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR