StockWatch.pl

BFG zaskarżył uchwałę Idea Banku o przyznaniu absolutorium dla Leszka Czarneckiego

Omawiane walory:

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaskarżył szereg uchwał czerwcowego walnego Idea Banku. Wśród nich jest decyzja o przyznaniu Leszkowi Czarneckiemu absolutorium z wykonania obowiązków szefa rady nadzorczej.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który od połowy maja pełni rolę kuratora Idea Banku, złożył właśnie w sądzie pozew o uchylenie 10 uchwał z czerwcowego ZWZ spółki. Wnioski dotyczą decyzji o przyznaniu absolutorium z wykonania obowiązków w 2018 r. trzech członków zarządu (Magdalenie Skwarzec, Jaromirowi Frankowiczowi i Tomaszowi Górskiemu) oraz całej radzie nadzorczej w składzie: Dariusz Krawczyk, Piotr Kamiński, Artur Gabor, Krzysztof Bielecki, Izabela Lubczyńska (członkowie RN) oraz Remigiusz Baliński (wiceprzewodniczący RN) i Leszek Czarnecki (przewodniczący RN Idea Banku).

Bank dodał, że na chwilę obecną nie otrzymał jeszcze odpisu pozwu o uchylenie uchwał. Z komunikatu wiadomo jedynie, że zaskarżenie nastąpiło z art. 422 §1 KSH. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Idea Banku

– Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały – brzmi artykuł 422 §1 Kodeksu spółek handlowych.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Idea Bank w raporcie rocznym za 2018 r. pokazał blisko 1,9 mld zł straty netto. Tak gigantyczna strata spowodowana była dokonanymi w IV kwartale odpisami na należności. W dużym uproszczeniu jest to pochodna dwóch afer: GetBack i tzw. taśmowej, z udziałem byłego szefa KNF. Na dodatek, kiepska sytuacja kapitałowa i krytycznie niskie współczynniki kapitałowe zmusiły bank do zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego oraz BFG o „spełnieniu przesłanek zagrożenia upadłością z przyczyn regulacyjnych”.

We wtorek kurs akcji Idea Banku spadł o ok. 1 proc. Na zamknięciu sesji jeden walor kosztował 2,06 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Decyzja Fed w centrum uwagi, gorąco na Wieltonie i Idea Banku

  Spadek cen ropy na świecie i nadzieje związane z oczekiwaną obniżką stóp procentowych w USA, wspierają w środę nastroje na GPW. Chwilowo, bo o tym, w którym kierunku podążą giełdy w kolejnych dniach, zdecydują wyniki posiedzenia Fed.

 • Ogromna zmienność cen ropy

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • Giełdy znów na czerwono, w grze spółki Leszka Czarneckiego

  Ostrożność inwestorów po weekendowych atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej oraz wczorajsza realizacja zysków na Wall Street przekłada się na spadki na giełdzie w Warszawie. I jedynie wizja pojawienia się inwestora w Idea Banku ciągnie w górę banki Leszka Czarneckiego.

 • Idea Bank potrzebuje dokapitalizowania w wysokości ok. 500 mln zł

  Idea Bank ocenia, że kwota dokapitalizowania, która pozwoliłaby na osiągnięcie wymaganych prawem wskaźników kapitałowych wynosi ok. 500 mln zł, poinformował prezes Jerzy Pruski.

 • Idea Bank pokazał zysk. Kurs akcji rośnie w dwucyfrowym tempie

  W II kwartale Idea Bank zanotował pierwszy od dawna zysk na poziomie netto. Mimo poprawy, bank wciąż nie spełnia wymogów kapitałowych i pilnie potrzebuje inwestora.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR