Cerrad nabył ponad 4 proc. akcji Ceramiki. Akcjonariusze mniejszościowi blokują uchwałę z bożonarodzeniowego walnego

Omawiane walory:

Cerrad nabył w wezwaniu akcje stanowiące 4,23 proc. kapitału zakładowego Ceramiki Nowej Gali, co jednak wciąż nie pozwala na zdjęcie jej z giełdy. Jednocześnie Sąd Okręgowy w Kielcach, na wniosek dwóch akcjonariuszy mniejszościowych, wstrzymał wykonanie uchwały z kontrowersyjnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki, które odbyło się 24 grudnia 2019 roku.

Cerrad,wezwanie,akcje,Ceramika,Nowa,Gala

Cerrad nabył 1.985.884 akcje Ceramiki Nowej Gali

Cerrad został wybrany przez Ceramikę Nową Galę jako inwestor strategiczny w ramach procesu przeglądu opcji strategicznych, zapoczątkowanego w marcu 2017 r. W wezwaniu ogłoszonym we wrześniu 2019 r. firma oferowała 0,75 zł za każdą akcję Nowej Gali, a celem było nabycie 100 proc. i wycofanie spółki obrotu na giełdzie. Ostatecznie udało się osiągnąć jedynie 78,59 proc. udziału w akcjonariacie. Pod koniec listopada 2019 r. ogłoszono kolejne wezwanie po tej samej cenie, a zapisy trwały do 17 stycznia. Jak poinformował w środę pośredniczący w wezwaniu Pekao Investment Banking, główny akcjonariusz Ceramiki Nowej Gali nabył 1.985.884 akcje, stanowiące jedynie 4,23 proc. kapitału zakładowego spółki i głosów na WZ. 

To nie koniec problemów Cerradu. W komunikatach z 14 i 21 stycznia Ceramika poinformowała o zabezpieczeniu roszczeń dwóch akcjonariuszy m.in. poprzez wstrzymanie wykonania uchwały nr 7 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki z dnia 24 grudnia 2019 roku.

– Zarząd Ceramika Nowa Gala S.A. („Spółka”) informuje, że 21 stycznia 2020 roku powziął informację o wydaniu w dniu 16 stycznia 2020 roku przez Sąd Okręgowy w Kielcach, VII Wydział Gospodarczy Postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia akcjonariusza Pawła Bielesza, poprzez wstrzymanie wykonania uchwały nr 7 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 24 grudnia 2019 roku w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o stwierdzenie nieważności lub uchylenie ww. uchwały – czytamy w komunikacie.

Wspomniana uchwała była jedną z wielu przegłosowanych na walnym zwołanym w dość kontrowersyjnym terminie, czyli 24 grudnia. Największe zainteresowanie wzbudziła właśnie uchwała nr 7 „w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki”. Chodziło w niej m.in. o zakład w Końskich oraz część dystrybucyjną i sprzedażową, a także wszystkie aktywa produkcyjne posiadane bezpośrednio przez Ceramikę. Uchwała została przegłosowana głosami Cerradu (90,7 proc. głosów na WZA). Pozostali obecni na walnym zagłosowali przeciwko i zgłosili sprzeciwy, co otworzyło formalną drogę do unieważnienia uchwały w sądzie.

– Orzeczenie sądu w tej chwili wstrzymuje wykonanie kontrowersyjnej uchwały o sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli aktywów produkcyjnych spółki do większościowego akcjonariusza, czyli Cerradu. Jasnym jest, że Ceramice grozi utrata płynności, ale istnieją możliwości inne niż wykup aktywów. Można udzielić jej pożyczek, albo zrobić emisję akcji. Cerrad zdecydował się forsować wykup aktywów, więc to jest to dla tej firmy korzystniejszy wariant, ale już niekoniecznie korzystniejszy dla akcjonariuszy mniejszościowych Ceramiki. Spółka zleciła wycenę zorganizowanej części przedsiębiorstwa Deloitte, ale jednocześnie jak można przeczytać w opinii, dostarczyła mu danych wsadowych, których biegły nie weryfikował. Nie może dziwić, że mniejszościowi akcjonariusze postanowił walczyć – zaskarżyć uchwałę, a celem zabezpieczenia interesów wstrzymano jej wykonanie. Ceramika Nowa Gala pewnie wcześniej czy później zniknie z GPW, a przynajmniej w obecnym kształcie. Pytanie jest tylko za jaką cenę. – komentuje Paweł Bieniek, główny analityk StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Nowagala, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Cerrad będzie nowym właścicielem Ceramiki Nowej Gali

  W ramach wezwania dotychczasowi akcjonariusze Ceramiki Nowej Gali złożyli zapisy na sprzedaż 36,85 mln akcji, stanowiących 78,59 proc. kapitału zakładowego spółki. Mimo że nie wszystkie warunki wezwania zostały jeszcze spełnione, Cerrad zdecydował się nabyć akcje giełdowego producenta płytek gresowych.

 • Do 23 października trwają zapisy w wezwaniu na Ceramikę Nową Galę

  Tegoroczna jesień stoi pod znakiem wysypu wezwań. Jedna z ofert dotyczy producenta płytek ceramicznych.

 • Cerrad ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Ceramiki Nowej Gali

  Cerrad oferuje 0,75 zł za akcję giełdowego producenta płytek ceramicznych, czyli o 3 grosze mniej niż bieżący kurs na GPW. Waldemar Piotrowski, prezes spółki, który posiada 23 proc. akcji, zadeklarował udział w wezwaniu po cenie o 0,01 zł niższej, niż wynosi cena oferowana wszystkim pozostałym akcjonariuszom.

 • Pozytywne nastroje na GPW, inwestorzy czekają na Fed

  Ostatnia przed posiedzeniem Fed i Bożym Ciałem sesja na GPW upływa pod znakiem lekkich spadków. Nastroje wciąż jednak pozostają optymistyczne. Pytanie tylko, czy piątek nie przyniesie negatywnej weryfikacji wczorajszego optymizmu?

 • Lotos rośnie po wynikach, w grze Grupa Azoty i Qumak

  Dużym spółkom udało się wykorzystać okres prosperity w polskiej gospodarce do poprawy wyników. Potwierdza to Lotos, którego akcje drożeją dziś po publikacji wstępnych wyników. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w wypadku mniejszych firm.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR