Ciąg dalszy wzrostów na GPW, mocny mBank i słaba Enea

Omawiane walory: , , , ,

Doniesienia nt. rychłego porozumienia handlowego między USA a Chinami oraz wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii wspierają nastroje na GPW. W centrum uwagi jest dziś mBank, Enea, Mabion i Ipopema.

mbnk, enea, polnord, ipopema, mabion, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Piątek trzynastego tym razem pechowy powinien być dla giełdowych niedźwiedzi. Przynajmniej teoretycznie, bo zachowanie indeksu WIG20 w pierwszych minutach piątkowej sesji, każe postawić duży znak zapytania przy tym twierdzeniu. Niemniej jednak, gdyby spojrzeć na całe giełdowe otoczenie, to dzisiejsza sesja na GPW powinna zakończyć się wzrostami. I to znacznie większymi, niż te obserwowane po pierwszej godzinie handlu.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,8 proc. i testował poziom 2.119 pkt., po tym jak czwartkową sesję zamknął wzrostem o 2,68 proc. WIG rósł o 0,45 proc. do 56.874 pkt., mWIG40 o 0,45 proc. do 3.859 pkt., a sWIG80 pozostawał w okolicach wczorajszego zamknięcia. Drożały akcje 45,7 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy taniały walory 27,2 proc. z nich.

Wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim prasowe doniesienia odnośnie rychłego porozumienia handlowego, wspierają nastroje na globalnych rynkach akcji. W Warszawie dodatkowo idealnie wkomponowuje się to w zainicjowane wczoraj przez WIG20 odreagowanie ponad miesięcznych spadków, które sprowadziło go na 35-miesięczne minima.

Amerykańskie media poinformowały, że USA i Chiny osiągnęły w czwartek częściowe porozumienie handlowe. W efekcie zapowiadane przez Amerykanów na 15 grudnia wejście w życie ceł na chińskie towary o wartości 160 mld dolarów nie będzie mieć miejsca, a wcześniej wprowadzone cała na towary o wartości 360 mld dolarów mogą zostać obniżone nawet o połowę. W zamian Chiny kupią w 2020 roku amerykańskie produkty rolne za 50 mld dolarów. Wczoraj doniesienia te wywindowały indeksy na Wall Street na nowe rekordy. Dziś poprawiają one nastroje w Azji i Europie.

Innym pozytywnym z punktu widzenia giełd czynnikiem, bo kończącym okres niepewności związany z brexitem, są wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej premiera Borisa Johnsona, która zdobyła bezwzględną większość w parlamencie, ponad wszelką wątpliwość oznacza zatwierdzenie przez parlament umowy ws. brexitu i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie do końca stycznia 2020 roku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dodatkowo wśród czynników mogących sugerować utrzymanie, a nawet powiększenie wzrostów warszawskich indeksów w kolejnych godzinach, jest zapoczątkowane wczoraj odbicie na indeksach WIG20 i WIG. Swoje pięć groszy dokładają również spółki.

Akcje mBanku drożeją o 2,7 proc. do 381 zł, co jest największym wzrostem wśród 20 warszawskich blue chipów. Kurs rośnie po publikacji przez bank strategii na lata 2020-2023. Zakłada ona, że celem będzie wzrost zwrotu na kapitale netto do około 10,5 proc. w 2023 roku, wypłatę dywidendy na poziomie 50 proc. zysku netto oraz wzrost wartości kredytów i depozytów o proc.

Podobną strategią pochwaliła się również Enea. Ta jednak nie spodobała się inwestorom. Akcje koncernu tanieją o 4,4 proc. do 7,830 zł i po przełamaniu wsparć na poziomach 8 zł (minimum z października) i 7,915 zł (minimum z sierpnia) są one najtańsze od maja br. Najbliższe liczące się wsparcie znajduje się na poziomie 7,35 zł. Opublikowana wczoraj po sesji strategia do 2030 roku z perspektywą do 2035 zakłada „wzrost wartości EBITDA w stosunku do 2018 roku o 35 proc. w 2025 roku oraz o 39 proc. w 2030 roku, nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 64 mld zł w perspektywie 2035 roku, wolumen sprzedaży energii elektrycznej na poziomie 24,8 TWh w 2030 roku oraz udział OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 33 proc. w 2030 roku”.

Rano gorąco jest również na akcjach Polnordu, które drożeją o 8,1 proc. do 1,80 zł.
Deweloper zyskał więcej czasu na spłatę długów. SGB Bank wystawił spółce promesę zmiany terminy wykupu obligacji serii D o łącznej wartości 60 mln zł. Połowa z tego ma być spłacona do 31 marca 2020 r., 7,5 mln zł do 30 września, a 22,5 mln zł do 31 grudnia 2020 r. Z kolei Getin Noble Bank przełożył termin spłaty 30 mln zł kredytu z 31 grudnia na 31 marca 2020 r.

Kolor zielony zagościł także na walorach Mabionu. Drożeją one o 4,9 proc. do 76,50 zł, odreagowując wczorajszą przecenę o 16,2 proc., za czym stały nieoficjalne doniesienia, że European Medicines Agency (EMA) przesunął spotkanie ws. procedury rejestracji leku MabionCD20 w Unii Europejskiej. Dziś rano zarząd Mabionu uspokoił inwestorów, że po odpowiedzi na dodatkowe pytania od EMA, procedura będzie kontynuowana.

Kurs Ipopemy idzie w górę o 6,2 proc. do 1,7 proc. Spółka podpisała umowę przejęcia zarządzania 20 funduszami od Lartiq TFI.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, ipopema, Mabion, mBank, polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR