Ciąg dalszy wzrostów na GPW, mocny mBank i słaba Enea

Omawiane walory: , , , ,

Doniesienia nt. rychłego porozumienia handlowego między USA a Chinami oraz wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii wspierają nastroje na GPW. W centrum uwagi jest dziś mBank, Enea, Mabion i Ipopema.

mbnk, enea, polnord, ipopema, mabion, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Piątek trzynastego tym razem pechowy powinien być dla giełdowych niedźwiedzi. Przynajmniej teoretycznie, bo zachowanie indeksu WIG20 w pierwszych minutach piątkowej sesji, każe postawić duży znak zapytania przy tym twierdzeniu. Niemniej jednak, gdyby spojrzeć na całe giełdowe otoczenie, to dzisiejsza sesja na GPW powinna zakończyć się wzrostami. I to znacznie większymi, niż te obserwowane po pierwszej godzinie handlu.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,8 proc. i testował poziom 2.119 pkt., po tym jak czwartkową sesję zamknął wzrostem o 2,68 proc. WIG rósł o 0,45 proc. do 56.874 pkt., mWIG40 o 0,45 proc. do 3.859 pkt., a sWIG80 pozostawał w okolicach wczorajszego zamknięcia. Drożały akcje 45,7 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy taniały walory 27,2 proc. z nich.

Wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim prasowe doniesienia odnośnie rychłego porozumienia handlowego, wspierają nastroje na globalnych rynkach akcji. W Warszawie dodatkowo idealnie wkomponowuje się to w zainicjowane wczoraj przez WIG20 odreagowanie ponad miesięcznych spadków, które sprowadziło go na 35-miesięczne minima.

Amerykańskie media poinformowały, że USA i Chiny osiągnęły w czwartek częściowe porozumienie handlowe. W efekcie zapowiadane przez Amerykanów na 15 grudnia wejście w życie ceł na chińskie towary o wartości 160 mld dolarów nie będzie mieć miejsca, a wcześniej wprowadzone cała na towary o wartości 360 mld dolarów mogą zostać obniżone nawet o połowę. W zamian Chiny kupią w 2020 roku amerykańskie produkty rolne za 50 mld dolarów. Wczoraj doniesienia te wywindowały indeksy na Wall Street na nowe rekordy. Dziś poprawiają one nastroje w Azji i Europie.

Innym pozytywnym z punktu widzenia giełd czynnikiem, bo kończącym okres niepewności związany z brexitem, są wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej premiera Borisa Johnsona, która zdobyła bezwzględną większość w parlamencie, ponad wszelką wątpliwość oznacza zatwierdzenie przez parlament umowy ws. brexitu i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie do końca stycznia 2020 roku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dodatkowo wśród czynników mogących sugerować utrzymanie, a nawet powiększenie wzrostów warszawskich indeksów w kolejnych godzinach, jest zapoczątkowane wczoraj odbicie na indeksach WIG20 i WIG. Swoje pięć groszy dokładają również spółki.

Akcje mBanku drożeją o 2,7 proc. do 381 zł, co jest największym wzrostem wśród 20 warszawskich blue chipów. Kurs rośnie po publikacji przez bank strategii na lata 2020-2023. Zakłada ona, że celem będzie wzrost zwrotu na kapitale netto do około 10,5 proc. w 2023 roku, wypłatę dywidendy na poziomie 50 proc. zysku netto oraz wzrost wartości kredytów i depozytów o proc.

Podobną strategią pochwaliła się również Enea. Ta jednak nie spodobała się inwestorom. Akcje koncernu tanieją o 4,4 proc. do 7,830 zł i po przełamaniu wsparć na poziomach 8 zł (minimum z października) i 7,915 zł (minimum z sierpnia) są one najtańsze od maja br. Najbliższe liczące się wsparcie znajduje się na poziomie 7,35 zł. Opublikowana wczoraj po sesji strategia do 2030 roku z perspektywą do 2035 zakłada „wzrost wartości EBITDA w stosunku do 2018 roku o 35 proc. w 2025 roku oraz o 39 proc. w 2030 roku, nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 64 mld zł w perspektywie 2035 roku, wolumen sprzedaży energii elektrycznej na poziomie 24,8 TWh w 2030 roku oraz udział OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 33 proc. w 2030 roku”.

Rano gorąco jest również na akcjach Polnordu, które drożeją o 8,1 proc. do 1,80 zł.
Deweloper zyskał więcej czasu na spłatę długów. SGB Bank wystawił spółce promesę zmiany terminy wykupu obligacji serii D o łącznej wartości 60 mln zł. Połowa z tego ma być spłacona do 31 marca 2020 r., 7,5 mln zł do 30 września, a 22,5 mln zł do 31 grudnia 2020 r. Z kolei Getin Noble Bank przełożył termin spłaty 30 mln zł kredytu z 31 grudnia na 31 marca 2020 r.

Kolor zielony zagościł także na walorach Mabionu. Drożeją one o 4,9 proc. do 76,50 zł, odreagowując wczorajszą przecenę o 16,2 proc., za czym stały nieoficjalne doniesienia, że European Medicines Agency (EMA) przesunął spotkanie ws. procedury rejestracji leku MabionCD20 w Unii Europejskiej. Dziś rano zarząd Mabionu uspokoił inwestorów, że po odpowiedzi na dodatkowe pytania od EMA, procedura będzie kontynuowana.

Kurs Ipopemy idzie w górę o 6,2 proc. do 1,7 proc. Spółka podpisała umowę przejęcia zarządzania 20 funduszami od Lartiq TFI.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, ipopema, Mabion, mBank, polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, POLNORD i Medicalgorithmics.

 • Wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków

  Według raportu Domu Maklerskiego Navigator sytuacja na rynku obligacji wygląd dziś dobrze, choć cały czas odbiega od tej sprzed afery GetBack. W 2019 r. wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków, co jest sytuacją wyjątkową.

 • Główny akcjonariusz Polnordu próbuje zablokować emisję akcji serii T

  Zarząd POLNORDu uważa, że pozew spółki Hanapeta dotyczący m.in. stwierdzenia nieważności uchwały zarządu w sprawie ustalenia zasad oferowania akcji serii T jest bezzasadny i nie powinien być rozpatrywany przez sąd. Kurs akcji POLNORDu rośnie o blisko 6 proc.

 • Niewielkie wzrosty GPW ze znakiem zapytania, Polnord wybija się z konsolidacji

  Podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami wpisało się w lepsze nastroje na giełdach, pomagając dziś rosnąć warszawskiej giełdzie, ale zgodnie z oczekiwaniami nie wywołało euforii. Teraz rynki akcji będą potrzebowały nowych impulsów. Będą nimi wyniki spółek i dane makroekonomiczne.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR