Czerwono na giełdach, Mabion i Allegro grają pierwsze skrzypce na GPW

Omawiane walory: , , , ,

Mabion, Allegro, Huuuge i Biomed Lublin to dziś jedne z najbardziej gorących spółek na warszawskiej giełdzie, która w ślad za innymi europejskimi parkietami spada pod ciężarem obaw o rosnące rentowności długu.

mabion, biomedlub, allegro, Huuuge, mwtrade,  komentarz, akcje, indeksy,

Mapa tynku. Źródło: ATTrader.pl

Ciąg dalszy szaleństwa na Mabionie. Tyle tylko, że dziś już nie jest to jazda w jednym kierunku. Po tym jak wczoraj akcje biotechnologicznej spółki wystrzeliły w górę o 89,14 proc., dzisiejszą sesję rozpoczęły one od ataku na 98 zł (+65,5 proc.), żeby po pierwszej godzinie handlu cofnąć się do 65,70 zł (+11 proc.). O godzinie 11:17 za jedną akcję trzeba było zapłacić 74,9 zł, czyli o 26,52 proc. więcej niż w środę na koniec dnia. Mabion jest też liderem obrotów w Warszawie.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Emocje na Mabionie niezmiennie nakręca informacja o podpisaniu z firmą Novavax umowy na produkcję szczepionek przeciw Covid-19 i zawarciu porozumienia z Polskim Funduszem Rozwoju na pozyskanie do 40 mln zł na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Nową informacją z dziś jest to, że rozpoczął się proces budowania księgi popytu w drodze subskrypcji prywatnej nie więcej niż 2.430.554 akcji serii U. Decyzja w tej sprawie zapadła jeszcze przed ujawnieniem umowy z Novavaxem, bo 23 lutego.

W centrum uwagi znalazła się również inna spółka biotechnologiczna – Biomed Lublin. Wszystko za sprawą wyników finansowych. W całym 2020 roku zysk netto wzrósł o 79 proc. do 4,4 mln, a przychody o 2,7 proc. do 40,2 mln zł. Reakcja na nie trochę przypominała zachowanie Mabionu. Aczkolwiek w dużo mniejszej skali. Kurs Biomedu początkowo wzrósł do 9,38 zł z 8,90 zł wczoraj na koniec dnia, żeby następnie cofnąć się do 9,08 zł, co oznacza wzrost o 2,02 proc. Pod względem obrotów Biomed zajmuje 12 miejsce.

Wyraźnie lepsze niż przed rokiem i lepsze od oczekiwań wyniki nie zrobiły natomiast wrażenia na akcjonariuszach Allegro. W IV kwartale 2020 roku zysk netto wzrósł o 110,3 proc. rok do roku i sięgnął 260,6 mln zł. To wynik o 21,5 proc. wyższy od prognoz analityków. Zysk EBITDA w opisywanym okresie wzrósł o 38,8 proc. do 5335 mln zł, co również było wynikiem lepszym od prognoz. Te kształtowały się na poziomie 488,1 mln zł. Allegro prognozuje, że w tym roku zysk EBITDA wzrośnie „średnio o kilkanaście procent rok do roku”. I to być może właśnie to „kilkanaście procent” w zestawieniu z 38,8 proc. w 2020 roku nie zachwyciło inwestorów. Akcje Allegro tanieją dziś o 2,23 proc. i za jedną trzeba zapłacić 64,98 zł. Spółka jest też liderem obrotów. Dobrą wiadomością jest to, że wciąż na gruncie analizy technicznej, są szanse na kontynuację wzrostowej korekty zainicjowanej w ostatnich dniach lutego. Tym samym kurs wciąż ma szansę zameldować się powyżej 70 zł. Ten scenariusz przestanie być aktualny gdy Allegro zakończy dzień poniżej lokalnego wsparcia na 63,95 zł.

Podobnych pozytywów z pewnością też poszukują akcjonariusze Huuuge. Inaczej rano nie kupowaliby przecenionych do 34,01 zł z 37,54 zł wczoraj na zamknięciu akcji. Póki co jedynym czynnikiem zachęcającym do podbierania przecenionych akcji może być tylko krótkoterminowe wyprzedanie. Po ponad dwóch godzinach notowań za jedną akcję tego producenta gier trzeba było zapłacić 37,34 proc., czyli jedynie o 0,53 proc. mniej niż wczoraj i aż o 9,8 proc. więcej niż w sesyjnym dołku. Takie lub wyższe zamknięcie nieco poprawiłoby sentyment do spółki. Przynajmniej w gronie analityków technicznych.

Dobry dzień mają za to posiadacze akcji MW Trade. Już drugi kolejny. Po wczorajszej zwyżce o 12,7 proc., dziś akcje te drożeją 30,08 proc. do 3,46 zł (dzienne maksimum to 3,86 zł). Wszystko dlatego, że na horyzoncie pojawiło się ponad 35 mln zł w efekcie uznanych przez Sąd Okręgowy w Szczecinie zarzutów spółki.

Na spółkach sporo się dzieje. Podobnie jak i na szerokim rynku. Tyle tylko, że na całej giełdzie dzieje się jednoznacznie źle. O godzinie 11:21 indeks WIG20 spadał o 1,04 proc. do 1.922 pkt., po tym jak przed godziną 10:00 na chwilę wyszedł na plusy i zaatakował poziom 1.944,89 pkt. (+0,08 proc.). Na czerwono świeciły też pozostałe warszawskiej indeksy. WIG spadał o 1,01 proc. do 57.312 pkt., mWIG40 o 0,96 proc. do 4.319 pkt., a sWIG80 o 0,81 proc. do 17.671 pkt. Łącznie taniały akcje 57 proc. notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy drożały 28 proc. z nich.

Spadki wpisują się w nastroje dominujące w Europie, gdzie słabe zamknięcie wczorajszej sesji na Wall Street, opublikowane dziś rano rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, a przede wszystkim dominujący strach przed rosnącymi rentownościami obligacji, psuje humory graczy, nakręcając spadkową korektę. W tym układzie losy dzisiejszej sesji wydają się być już przesądzone. Te mógłby jeszcze odwrócić szef Fed, ale jego wystąpienie, której jest głównym wydarzeniem dnia na rynkach, zaplanowane jest dopiero na godzinę 18:05.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, BIOMEDLUB, Huuuge, Mabion, mwtrade)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR