Czterech deweloperów na gorącej liście maklerów

Omawiane walory: , , ,

Deweloperzy to typowo cykliczna branża, która zaczyna już reagować na oznaki ogólnego ożywienia. Analitycy odradzają jednak zakupy na chybił trafił, ponieważ prawdziwe okazje w tym sektorze wciąż można policzyć na palcach jednej ręki.

Gospodarka powoli odżywa, ale w branży deweloperskiej droga do hossy jest jeszcze daleka. Na razie widać dopiero pierwsze symptomy poprawy klimatów w mieszkaniówce. W II kwartale większość giełdowych spółek z tej branży zwiększyła sprzedaż lokali zarówno kw/kw jak i r/r. Według raportu REAS, w sześciu aglomeracjach sprzedano na rynku pierwotnym ponad 8,1 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 9 proc. kw/kw oraz 7 proc. r/r. Jednocześnie jest to wynik o ok. 8 proc. wyższy od średniej za ostatnie 3 lata. Takie dane sprzedażowe potwierdzają, że popyt w I półroczu zachowywał się stabilnie, wbrew obawom z początku roku.

W pierwszym półroczu rozpoczęto budowę 59 tys. mieszkań, tj. mniej o 26,9 proc. r/r. REAS oszacował, że w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy wprowadzili do oferty niecałe 6,3 tys. lokali, co oznacza wzrost q/q, ale jest to ok. 25 proc. mniej niż wynosi średnia za ostatnie 3 lata. Zdaniem ekspertów, spadek liczby wydawanych pozwoleń na budowę, uruchamianych budów oraz mieszkań wprowadzanych do oferty potwierdza, że zmniejszyło się tempo uruchamiania nowych inwestycji i tendencja ta prawdopodobnie będzie utrzymana w najbliższych kwartałach. Utrzymująca się od połowy 2012 r. przewaga liczby mieszkań sprzedanych nad liczbą wprowadzonych do oferty powoduje spadek łącznej oferty do poziomu poniżej 50 tys. lokali.

>> Wszystkie spółki z sektora deweloperskiego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych deweloperów w StockWatch.pl

Sprzymierzeńcem deweloperów są m.in. niskie stopy procentowe. Dzięki temu spada koszt finansowania inwestycji. Dodatkowo, przy niższych kosztach kredytu poprawia się zdolność kredytowa potencjalnych klientów. W przyszłym roku ważny będzie rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który zastąpi program Rodzina na Swoim. Będzie on obowiązywał od początku 2014 roku i potrwa do końca 2018 roku. Już pojawiły się opinie, że może mieć duży wpływ na poprawę sytuacji rynkowej w 2014 r. stymulując popyt na małe i tanie mieszkania.

Sytuacja w branży zaczyna się poprawiać, ale analitycy narzekają, że niełatwo jest znaleźć spółki z potencjałem do wzrostu. Dyskontowanie poprawy rozpoczęło się już wcześniej, a do tego deweloperzy są w różnej kondycji fundamentalnej. Rekomendacje dla deweloperów mieszkaniowych zaczynają się dopiero pojawiać.

– W branży deweloperów mieszkaniowych mamy dość spolaryzowaną sytuację. Z jednej strony są spółki znajdujące się w trudnej sytuacji, które walczą o przetrwanie, i przykładem tu jest Gant. Natomiast na przeciwległym biegunie znajdują się deweloperzy zdolni do dalszego rozwoju, niemający problemów z płynnością i realizacją nowych projektów, na które mają finansowanie lub mają zdolność je pozyskać. W tym gronie można wymienić Dom Development i Robyg. Teraz rynek mieszkaniowy zaczyna się równoważyć, co powinno sprzyjać dobrym deweloperom. Do tego popyt na mieszkania utrzymuje się na stabilnym poziomie, a oferta jest na ograniczonym poziomie z racji mniejszej liczby realizowanych nowych projektów. W tym roku dla Robyga zakładamy sprzedaż lokali na poziomie 1.350, a w latach kolejnych wzrost do docelowego poziomu 1.500. Pozytywnym impulsem dla kursu tej spółki byłby zwiększenie banku ziemi, ale po atrakcyjnych cenach. Dla Dom Development nie prognozujemy obecnie wzrostu wyceny, ale sytuacja mogłaby się zmienić, gdyby spółka zapowiedziała skokowy wzrost skali prowadzonej działalności. – ocenia Jarosław Sojka, analityk Noble Securities.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,00 przy średniej dla sektora 0,60. >> Analizę wskaźnikową spółki Robyg uwzględniającą wyniki za II kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Biuro wyznaczyło cenę docelową dla Dom Development na 38,80 zł za akcję. Natomiast dla Robygu podniosło do 2,15 zł z 1,88 zł poprzednio. Noble Securities prognozuje, że w tym roku zysk netto spółki przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniesie 20,3 mln zł, a w 2014 roku zwiększy się do 27,3 mln zł. Obserwować Robyga radzi także analityk Espirito Santo Investment Bank.

– W mojej, ocenie kurs Robygu, mimo ostatnich wzrostów dalej ma potencjał. Spółka pozytywnie wyróżnia się na tle branży pod względem wyników sprzedaży, regularnie generuje solidny cash flow operacyjny i posiada komfortową sytuację płynnościową. Spodziewam się, że wyniki finansowe w III kwartału 2013 roku będą słabe, z zyskiem netto w okolicach zera, jednak oczekuję, że w całym 2013 roku spółce uda się pobić wyniki z roku ubiegłego. Ponadto 2014 rok powinien przynieść dalszą poprawę. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Robyg wypłaca dywidendę. – mówi Cezary Bernatek, analityk Espirito Santo Investment Bank.

W opinii eksperta z Espirito Santo Investment Bank, drugą ciekawą spółką z tej branży jest LC Corp. Zdaniem Cezarego Bernata, to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW pod względem skali działalności. Poza tym spółka notowana jest ze znacznym dyskontem w stosunku do podmiotów porównywalnych. Jednak tu czynnikiem hamującym jest obecnie niepewność związana z ewentualną ponowną próbą wcielenia projektu Sky Tower w struktury spółki i związana z tym potencjalna emisja akcji, co niedawno spotkało się z oporem ze strony głównych udziałowców mniejszościowych.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej LC Corp po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego LC Corp.

Najświeższym typem BM BGŻ jest natomiast BBI Development. Biuro w rekomendacji z ostatniego piątku radzi kupno tych akcji z ceną docelową wynoszącą 0,45 zł. Broker zaznacza, że spółka notowane jest z dyskontem do wyceny księgowej (wskaźnik P/BV’13 =0,8), co w jego opinii jest nieuzasadnione. Przede wszystkim zwraca uwagę na diametralną poprawę sytuacji gotówkowej BBI Development, jaka może mieć miejsce po sprzedaży udziałów w Placu Unii (wartość udziałów ok. 179,3 mln zł). Dodatkowo, kolejne projekty nie wymagają od spółki wysokich nakładów gotówki, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wypłaty dywidendy bądź znacznego ograniczenia zadłużenia spółki.

– BBI Development finalizuje obecnie budowę flagowego obiektu Plac Unii, zgodnie z harmonogramem w II kwartale 2013 r. zamknięto budynek elewacją. Otwarcie całego budynku ma nastąpić w listopadzie bieżącego roku. Wartość blisko 40 proc. udziału spółki w projekcie (realizowanym przy współpracy z Liebrecht & Wood) oceniamy na ok. 180 mln zł. Aktualny poziom podpisanych umów najmu w części handlowej (90 proc. obiektu wynajęte) uznajemy za satysfakcjonujący. Nieco gorzej wygląda tempo podpisywania umów w części biurowej (ok. 60 proc. wynajęte), co może zaważyć na ostatecznej wycenie obiektu. W naszej opinii do sprzedaży obiektu może dojść w II połowie 2014 r., w przypadku gdy kupującym od BBI będzie Liebrecht & Wood. (jedno z założeń umowy obu spółek przy projekcie Koneser). – ocenia BM BGŻ.

>> Nie pomijaj fundamentów – w serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny BBI Development po wynikach w serwisie StockWatch.pl

W tym roku liderami wzrostów w branży są Robyg i Dom Development – ich kursy zyskały odpowiednio 43 proc i 23 proc. Skromniej prezentuje się stopa zwrotu z akcji LC Corp (ponad 19 proc.). Stawkę z wymienionej czwórki zamyka BBI Development.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BBIDEVNFI, domdev, lccorp, robyg)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR