Emperia po 16 latach żegna się z warszawską giełdą. Kolejne spółki idą w jej ślady

Omawiane walory:

W 2017 r. po raz pierwszy od 14 lat więcej spółek zniknęło z głównego parkietu GPW, niż się na nim pojawiło. W tym roku może być jeszcze gorzej, a polska giełda może pobić ten niechlubny rekord.

Komisja Nadzoru Finansowego dała zielone światło na dematerializację akcji Emperii, czyli przywrócenie im formy dokumentu. Ta operacja oznacza definitywny koniec przygody spółki z GPW.

Emperia na warszawskim parkiecie pojawiła się w 2002 r. Mimo iż prowadzi działalność detaliczną (sieć supermarketów), deweloperską (Elpro Development) i informatyczną, wśród inwestorów kojarzona jest głównie za sprawą sieci sklepów Stokrotka.

Wykres akcji Emperii.

Emperia będzie 15. spółką, która w tym roku zniknie z GPW. W poprzednich miesiącach z rynku wycofały się takie firmy jak AAT Holding, Robyg i Gekoplast.

Wyjątkowy pod tym względem był rok 2017 r., gdy aż 20 spółek rozstało się z GPW. Ubiegłoroczny wynik jest też niechlubnym rekordem polskiej giełdy. Dla porównania warto dodać, że w tym samym czasie zadebiutowało tylko 15 firm. Rok 2018 zapowiada się jeszcze gorzej. Bilans po pierwszym półroczu to minus 9 spółek.

Odwrót od rynku widać już od dłuższego czasu. Liczba debiutów spada od trzech lat, a wycofań rośnie od czterech lat.

Źródło: GPW. Stan na czerwiec 2018

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Problemem jest nie tylko liczba, ale i wielkość spółek wchodzących na GPW. Warszawski parkiet już ponad rok czeka na duży debiut, który przyciągnąłby zagranicznych inwestorów i pobudził aktywność na rynku. O sprawie pisaliśmy tutaj: >>Rok bez dużego debiutu na GPW. Duże firmy omijają szerokim łukiem polską giełdę

Przyczyny uciekania spółek są różne. Bycie spółką notowaną na GPW rodzi duże obowiązki informacyjne, a to z kolei zwiększa koszty. Kary za niedopełnienie takich obowiązków są wysokie. Poza tym konieczność publikowania raportów finansowych, które muszą zawierać wymagane pozycje, to odkrywanie kart przed konkurencją. Sam debiut na giełdzie też nie należy do najłatwiejszych. Po zdemontowaniu OFE trudniej jest znaleźć kapitał, debiutująca spółka musi więc zgodzić się na niższą cenę albo nie uzyska takich pieniędzy jak planowała.

Jakie są perspektywy na kolejne miesiące? Druga połowa roku dopiero się zaczęła. W lipcu na GPW zadebiutował Silvair, nad przejściem z NewConnect na rynek główny GPW pracuje kilka firm. Na horyzoncie nie widać spektakularnych debiutów ani wielkich transakcji. Jest natomiast kilka wezwań. Już wiadomo, że z rynkiem lada dzień pożegna się Colian Holding, którego akcje giełda zawiesiła w połowie lipca ze względu na przymusowy wykup.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT emperia, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR