Energetyka wraca do łask inwestorów, w grze PGE, Tauron i Enea

Omawiane walory: , , , , ,

Koncerny energetyczna to najmocniej handlowana w poniedziałek rano grupa spółek na warszawskiej giełdzie. A wszystko za sprawą tematu wydzielenia aktywów węglowych. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się jeszcze m.in. akcje spółek Dadelo, Oponeo.pl i Medinice.

pge, tauronpe, enea, oponeo.pl, medinice, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Po pierwszej godzinie poniedziałkowej sesji na GPW akcje PGE drożały o 8,78 proc. do 7,978 zł, Tauronu o 6,92 proc. do 3,12 zł, a Enei o 6,78 proc. do 7,325 zł. W efekcie subindeks WIG Energia rósł o 5,85 proc. i był najmocniej rosnącym indeksem branżowym w Warszawie.

Run na koncerny energetyczny wywołał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W sobotę zapowiedział on, że do prac rządowych zostanie skierowany projekt restrukturyzacji energetyki. Projekt, który zakłada wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Sasin zapowiedział, że elektrownie węglowe będą jeszcze przez ponad dwadzieścia lat funkcjonować, ale nie będą już obciążać spółek energetycznych.

PGE i Tauron były też najmocniej handlowanymi spółkami rano, zostawiając za sobą CD Projekt, KGHM i Allegro. Enea plasowała się na 8. miejscu. W ich przypadku emocje rozgrzewa nie tylko opisana wyżej restrukturyzacja, dzisiejsze duże wzrosty cen akcji i duże obroty, ale też coraz lepiej wyglądająca sytuacja techniczna na wykresach.

Kurs PGE przełamał dziś styczniowy szczyt na poziomie 7,494 zł i ma otwartą drogę do strefy oporu tworzonej przez maksima z czerwca i lipca 2020 roku, tj. do 8,50-8,55 zł. Tauron i Enea dopiero zbliżają się do styczniowych maksimów, ale już sam WIG-Energia przełamał maksima ze stycznia na początku kwietnia. Najbliższy opór to maksimum z 2019 roku. To daje ponad 14 proc. przestrzeń do wzrostów.

Zanosi się na to, że zainteresowanie energetyką nie skończy się na jednej sesji. Kto wie, czy właśnie sektor energetyczny razem z bankami (po wygaśnięciu obaw o kredyty frankowe i z uwagi na grę pod rychłe popandemiczne przyspieszenie gospodarcze w Polsce i przyszłe podwyżki stóp procentowych), przy współudziale takich spółek jak CCC i LPP, nie będą motorem napędzającym wzrosty indeksu WIG20 w kolejnych miesiącach? Wzrosty, które zapowiada poprawiająca się sytuacja na wykresie, co sugeruje jego przyszłe wybicie górą z ponad dwumiesięcznej konsolidacji. Gdyby do takiego wybicia doszło, czyli gdyby indeks dużych spółek przełamał strefę oporu 2.022-2.029 pkt., to kolejnym przystankiem nie będzie szczyt ze stycznia (2.100 pkt.), ale poziomy znajdujące się o 100 pkt. wyżej.

Na ten rajd WIG20 w kierunku 2.200 pkt. trzeba będzie jednak jeszcze trochę zaczekać, bo póki co, pomimo mocnych koncernów energetycznych, indeks blue chipów spada, ściągany w dół przez taniejące akcje KGHM-u (-1,77 proc.), Allegro (-2,44 proc.) i Dino Polska (-1,51 proc.).

Po zielonej stronie rynku pozostaje natomiast mWIG40, któremu pomaga opisana wyżej Enea.

Równie niewielkie wzrosty są udziałem sWIG80. W tym przypadku swoje „pięć groszy” dokłada Oponeo.pl. Akcje oponiarskiej spółki drożeją o 8,24 proc. do 55,20 zł i są rekordowo drogie. Wzrosty to ciąg dalszy trwającej do początku kwietnia dynamicznej zwyżki notowań, do czego przyczyniły się dobre wyniki finansowe. Z pewnością pomagają też dobre wyniki, nowe rekordy i dzisiejszy wzrost o 7,07 proc. do 23,79 zł spółki Dadelo, w której Oponeo.pl jest większościowym akcjonariuszem (59,89 proc.).   

Duże zmiany notowań są nie tylko udziałem spółek rosnących, ale i taniejących. Jedną z nich jest Medinice. Kurs spada o 8,07 proc. do 37,60 zł. Pretekstem stałą się zapowiedź nowej emisji akcji o wartości 35-40 mln zł.

Rozpoczynający się tydzień zapowiada się bardzo emocjonująco. To nie tylko wspomniana wyżej kwestia wydzielanie aktywów węglowych ze spółek energetycznych, ale przede wszystkim cała lista interesujących danych makroekonomicznych ze świata, uzupełniona licznymi wystąpieniami bankierów centralnych i startem sezonu wyników na Wall Street.

Najważniejsze w tym tygodniu dane napłyną z USA i Chin. Już jutro zostanie opublikowany raport o marcowej inflacji CPI w USA (prognoza: 2,4 proc. R/R), a w czwartek dane o sprzedaży detalicznej (prognoza: 4,7 proc. M/M) i produkcji przemysłowej (prognoza: 1,6 proc. M/M). W piątek natomiast dowiemy się w jakim tempie rozwijała się gospodarka Chin w pierwszych trzech miesiącach br. (prognoza: 18,8 proc. R/R). Oprócz tego poznamy jeszcze kwietniowy odczyt indeksu ZEW dla Niemiec (prognoza: 79,1 pkt.), lutowe dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii (prognoza: 0,5 proc. M/M) i całą serię danych inflacyjnych z Europy (w tym z Polski), co może dodatkowo zwrócić uwagę na problem szybko rosnących cen.

Drugą ważną grupą potencjalnych impulsów będą wyniki spółek. Tym razem z Wall Street, gdzie już w środę rusza sezon wyników. Tego dnia raporty za I kwartał br. opublikuje m.in. Goldman Sachs, JP Morgan i Wells Fargo. W kolejnych dniach dołączą do nich inne instytucje finansowe oraz Alcoa i PepsiCo. Przed kolejne 2 tygodnie wyniki spółek będą absorbować uwagę inwestorów, decydując w znaczniej mierze o nastrojach na rynkach globalnych, co pośrednie będzie też miało wpływ na zachowanie warszawskiej giełdy.

Nie można też zapominać o trwającej pandemii. Liczyć będzie się nie tylko to, czy obowiązujące do 18 kwietnia pandemiczne ograniczenia zostaną przedłużone, ale przede wszystkim inwestorzy będą zwracać uwagę na tempo szczepień. Jeżeli zgodnie z oczekiwaniami nastąpi przyspieszenia, rynki uznają za pewnik otwieranie gospodarki najpóźniej od maja, co będzie miało pozytywne przełożenie na nastroje.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o dadelo, Enea, Medinice, oponeo.pl, PGE, TAURONPE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR