Faworyci DM mBanku z branży budowlanej i deweloperskiej po wynikach za III kwartał

DM mBanku w comiesięcznym opracowaniu podsumował wyniki spółek z branży budowlanej i deweloperskiej. Na liście najciekawszych propozycji portfelowych maklerzy umieścili 12 spółek.

Początek II drugiej połowy 2017 r. okazał się wyjątkowo trudnym momentem dla branży budowlanej. Zdecydowana większość reprezentantów sektora pokazała słabe wyniki. Według wyliczeń DM mBanku, dynamika EBITDA spółek budowlanych spadła r/r o 1/3, a zysk netto o ponad połowę (nie uwzględniając Budimeksu). Za tak słabe dane odpowiadają przede wszystkim spółki budownictwa kolejowego (Trakcja, Torpol, ZUE) oraz elektroenergetycznego (Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa, Mostostal Zabrze, Elektorbudowa), gdzie EBITDA spadła łącznie o 48 proc., a zysk netto o 84 proc. r/r. Słabe rezultaty za III kwartał skłoniły biuro do rewizji tegorocznych prognoz finansowych.

– Lekko obniżamy prognozy‘17 na Torpol i Trakcję oraz podwyższamy na ZUE. W Ulmie obniżamy prognozy EBITDA’17-19 o średnio 13 proc., gdyż obserwowane tempo poprawy wyników jest niższe niż zakładaliśmy. – uważają eksperci z DM mBanku.

>> Kręte koleje Trakcji – omówienie wyników i sytuacji finansowej Trakcji za III kwartał 2017 r.

Rynek spodziewał się pogorszenia fundamentów w spółkach z sektora budownictwa kolejowego, co widać na wykresach wspomnianej trójki. Na przestrzeni trzech miesięcy kurs akcji ZUE spadł o 28 proc., Torpolu o 32 proc., a Trakcji aż o 47 proc. Mimo mocnej przeceny, biuro podtrzymuje zalecenie niedoważaj dla Trakcji i ZUE.

– Relatywnie lepiej oceniamy Torpol (równoważ), z uwagi na najsilniejszą pozycję gotówkową i najkrótszy backlog. Spółki budownictwa kolejowego są narażone na liczne trudne do oceny czynniki ryzyka, co zwiększa ich spekulacyjny charakter. – zaznaczają maklerzy DM mBanku.

Tej jesieni pozytywną niespodziankę sprawił Elektrotim, jedna z najmniejszych spółek w branży. Maklerzy jeszcze w połowie listopada podwyższyli prognozy (EBITDA’17: +63 proc., EBITDA’18: +35 proc.) oraz rekomendację z niedoważaj do przeważaj. Impulsem do zmiany nastawienia była solidna poprawa Elektrotimu w III kwartale. Eksperci dodają, że spółka wchodzi w pozytywny trend na wynikach, wzmocniony efektem niskiej bazy. Spadek kursu do historycznych minimów maklerzy traktują jako okazję do kupna.

Faworytem DM mBanku w sektorze budowlanym pozostaje Unibep. Jednak podobnie jak w wypadku Elektrotimu, mankamentem jest płynność akcji. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, notowania obu spółek od końca lipca pozostają w trendzie spadkowym, a biorąc pod uwagę liczbę zawieranych transakcji charakteryzują się nikłym zainteresowaniem inwestorów.

– Mimo istotnych problemów w segmencie drogowym, Unibep 15 kwartał z rzędu wykazuje dodatnią dynamikę zysku netto (r/r). Obecnie jest to najtańsza spółka budowlana na P/E’18 (7,7x). – zaznacza DM mBanku.

W gronie faworytów pozostają Budimex i Elektrobudowa. Maklerzy wyliczają, że obie firmy wyróżniają się najwyższą w sektorze pozycją gotówkową, potencjałem dywidendowym oraz saldem rezerw. Listę najciekawszych propozycji portfelowych z sektora budowlanego zamyka Erbud.

Najciekawsze propozycje portfelowe (przeważanie) DM mBanku: Unibep, Elektrobudowa, Budimex i Erbud

>> Analitycy serwisu StockWatch.pl regularnie publikują analizy raportów spółek notowanych na GPW >>> Sprawdź aktualną listę analiz

W dużo lepszej sytuacji są spółki deweloperskie. Większość z nich w III kwartale zaraportowała wyniki zbliżone do oczekiwań. Wyjątkami były Robyg, Lokum oraz Dom Development, których rezultaty okazały się o wiele lepsze od prognoz. Zagregowana marża deweloperska na działalności mieszkaniowej wyniosła 28 proc. i nie uległa zmianie r/r. Biuro zwraca uwagę, że podczas konferencji wynikowych zarządy niemal jednym głosem mówiły o utrzymujących się w branży pozytywnych trendach. W październiku spółki wciąż notowały bardzo dobrą sprzedaż mieszkań, a ich ceny rosły w umiarkowanym tempie. Z drugiej strony narzekały na zauważalny wzrost kosztów budowy, długi okres pozyskiwania pozwoleń na budowę i silną konkurencję na rynku gruntów.

– Z uwagi na rosnące koszty i przypadki opóźnień budów, wstrzymujemy się z podnoszeniem prognoz na lata ’18-19. Nie zmienia to naszej opinii, że sektor jest wyceniony bardzo atrakcyjnie, a czynniki ryzyka są wyolbrzymiane przez rynek. Najbardziej preferujemy: LC Corp, Lokum, Robyg, Echo Investment, Dom Development, Archicom, Atal, wycenione na P/BV’17=1,1x, P/E’18=6,3x, DYield’18=8,8 proc. – wymieniają maklerzy.

Na liście ciekawych spółek w sektorze deweloperów powierzchni komercyjnych DM mBanku umieścił także Capital Park. Z kolei dla P.A. Nova biuro podniosło prognozy zysku netto na okres 2017-19 o średnio 17 proc., z uwagi na poprawę w segmencie budowlanym oraz niższe koszty finansowe, ale jednocześnie pozostawiło rekomendację neutralnie.

Najciekawsze propozycje portfelowe (przeważanie) DM mBanku: LC Corp, Lokum, Robyg, Echo Investment, Dom Development, Archicom, Atal i Capital Park

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, budimex, CPGROUP, domdev, echo, elbudowa, elektroti, lccorp, lokum, robyg, Torpol, trakcja, ULMA, unibep, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Akcje Enei, Energi i Orlenu drożeją po zawieszeniu kontrowersyjnej inwestycji w Ostrołęce

  Państwowe koncerny energetyczne zawiesiły finansowanie nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce, a inwestorzy odetchnęli z ulgą. W piątek rano akcje Enei i Energi drożeją o kilka procent. Traci z kolei TORPOL, który obok GE Power i Alstom Power Systems jest jednym z wykonawców inwestycji.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Wing ogłosił wezwanie na Echo Investment

  Węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości ogłosiła wezwanie na 41,44 mln akcji ECHO Investment, uprawniających do wykonywania 10,04 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Oferowana cena to 4,65 zł za walor.

 • 7 najciekawszych transakcji insiderskich w styczniu

  Insiderzy uaktywnili się na warszawskiej giełdzie. W pierwszych tygodniach nowego roku osoby pełniące funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach przeprowadziły kilkaset transakcji. StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukano okazji inwestycyjnych, a gdzie realizowano pokaźne zyski.

 • Lokum nabyło grunt we Wrocławiu pod budowę ok. 500 lokali

  Olczyk LOKUM - spółka zależna LOKUM Deweloper, której przedmiotem działalności jest realizowanie przedsięwzięć deweloperskich - zawarła umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych położonych przy ul. Góralskiej we Wrocławiu. Strony ustaliły cenę sprzedaży za nieruchomość na kwotę brutto 51,66 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR