Giełda po wynikach: ranking 13 spółek z największą gotówką

Kryzys odchudził konta spółek z warszawskiego parkietu. Według raportów za III kwartał łączne zasoby gotówkowe stopniały o kilka miliardów złotych, ale nie tylko przez ponoszone straty. Sprawdziliśmy, które ze spółek mają nadal grubą poduszkę pełną gotówki na przedłużający się kryzys.

StockWatch.pl przygotował kolejne podsumowanie niedawnego sezonu wyników, które tym razem dotyczy zasobów gotówkowych giełdowych firm. Pod lupę wzięliśmy 383 raporty spółek, które notowane są od ponad roku na głównym parkiecie. Już przy okazji analiz sprawozdań poszczególnych firm widać było, że w czasach kryzysu o gotówkę jest ciężko. W ujęciu szerszym też nie jest lepiej, na koniec III kwartału łączne zasoby analizowanych spółek z GPW wyniosły 107,3 mld zł i stopniały o kilka miliardów w ujęciu kwartalnym oraz rocznym. Licząc od poprzedniego kwartału, kwota stopniała o blisko 8 mld zł (było 115,6 mld zł), a w analogicznym okresie 2011 roku firmy zgromadziły 114,4 mld zł. Ubytek wynika z tego, że spółki przeznaczały gotówkę na pokrycie strat, skup akcji własnych oraz na wypłaty dywidend. Jednocześnie firmy nie inwestowały – łączna wartość aktywów trwałych na koniec III kw. wyniosła 433 mld zł, trzy miesiące wcześniej było to 438 mld zł. >> Jak to wyglądało poprzednim razem? – zestawienie znajdziesz tutaj.

Aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji gotówkowej, raporty kwartalne przepuściliśmy jeszcze przez jedno sito. Z analizy odrzuciliśmy banki, gdyż w takich firmach gotówka pracuje zupełnie inaczej niż w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych czy handlowych, stanowiących trzon gospodarki i sprawdziliśmy gdzie i jak zebrała się nadmiarowa gotówka. Spółki z wyłączeniem banków miały na koniec września 39,6 mld zł. Z tego pierwsza dziesiątka zgromadziła aż 25 mld zł, czyli prawie 2/3 całości.


Dalszy ciąg artykułu zawiera Ranking spółek z największą gotówką brutto i netto po III kwartale br. i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, budimex, debica, emperia, Enea, FARMACOL, jsw, kghm, orbis, PGE, Pulawy, PZU, Stalprod, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR