GPW nie załapła się na wzrosty po decyzji BoJ, w grze Lubawa i Ursus

Omawiane walory: , , ,

Inwestorzy odetchnęli z ulgą po ogłoszeniu zmian w polityce monetarnej japońskiego banku centralnego i ruszyli na zakupy. W środę przez europejskie parkiety przetacza się fala wzrostów, która póki co omija warszawską GPW.

Bank Japonii sprawił niespodziankę. Wbrew oczekiwaniom rynku stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie (-0,1 proc.). Modyfikacji uległ za to program luzowania ilościowego, tak aby doprowadzić do wystromienia krzywej rentowności. Celem banku jest wzrost oprocentowania obligacji długoterminowych. Pierwsze efekty już są widoczne. Po ogłoszeniu decyzji rentowności 10-letnich obligacji skarbowych pierwszy raz od marca br. wzrosły w okolice zera. Równocześnie BoJ potwierdził, że będzie gotowy luzować politykę pieniężną dopóki nie zostanie osiągnięty 2-proc. cel inflacyjny. Dodatkowo 2,7 bln JPY z wartego 5,7 bln JPY programu skupu akcyjnych ETF-ów ma być kierowane na szeroki rynek Topix.

Giełda w Tokio z ulgą przyjęła środową decyzję banku centralnego. Udaną sesję zaliczył przede wszystkim sektor bankowy, dla którego dalsza obniżka stóp oznaczałaby pogorszenie warunków inwestycyjnych. Dzisiejszą sesję indeks Nikkei zakończył wzrostem o 1,91 proc.

Dobre nastroje udzieliły się także inwestorom w Europie. O 13:00 niemal wszystkie europejskie parkiety świecą na zielono, a w wielu miejscach indeksy umacniają się o 1 proc. Najmocniej zachowują się dziś włoski FTSE MIB (+1,5 proc.) i francuski CAC 40 (+1,3 proc.). Środowym outsiderem jest natomiast giełda w Warszawie. WIG20 od rana krąży wokół poziomu odniesienia (1.755 pkt.), a zamiany na wykresach indeksów mWIG40 i sWIG80 nie przekraczają 0,25 proc.

Wieczorem uwaga całego świata finansów skupi się na efektach wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Komunikat w sprawie poziomu stóp procentowych w USA pojawi się o 20:00 czasu polskiego, a o 20:30 powinna się rozpocząć konferencja prezes Janet Yellen. Konsensus zakłada utrzymanie dotychczasowych poziomów. Języczkiem u wagi będą wszelkie sugestie wskazujące na możliwości zmiany na grudniowym posiedzeniu.

(Fot. Lubawa/twitter)

(Fot. Lubawa/twitter)

W gronie dużych spółek najlepiej zachowują się akcje Alior Banku, Enei i Energi. Po przeciwnej stronie są CCC, BZ WBK i LPP. Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na ponad 10-proc. wzrost akcji Lubawy. Impulsem do wybicia okazała się informacja o zawarciu przez spółkę zależną umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę do końca listopada br. wielozakresowych siatek maskujących Berberys. Wartość zlecenia to 26,99 mln zł brutto.

O 2 proc. rośnie kurs akcji Ursusa. Spółka w ramach konsorcjum z AMZ Kutno oraz Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę autobusów niskopodłogowych do toruńskiego MZK. Wartość oferty brutto za realizację podstawowego zakresu zamówienia wynosi 4,7 mln zł, a za realizację maksymalnego zakresu nieco ponad 9,4 mln zł. Dostawy mają być realizowane w 2016 r.

Na niewielkim plusie, ale blisko historycznych szczytów jest Uniwheels. Spółka opublikowała strategię do roku 2022. Niemiecki producent i dystrybutor felg aluminiowych założył w niej, że roczny poziom przychodów zwiększy się do ponad 700 mln EUR, rentowność EBIT powyżej 10 proc., rentowność EBITDA powyżej 15 proc., a wskaźnik dług netto/EBITDA poniżej 2.0x. W 2015 roku grupa Uniwheels wyprodukowała ponad 8 milionów felg w swoich czterech zakładach produkcyjnych. Nowy zakład w Stalowej Woli rozpoczął produkcję w czerwcu 2016 r. Docelowe moce produkcyjne tego zakładu wynoszą 2 mln felg rocznie, co od 2017 przełoży się roku na łączne moce grupy na poziomie 10 mln sztuk rocznie.

O 6,3 proc. umacnia się kurs akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Fundusze Altus TFI przekroczyły próg 5 proc. w akcjonariacie tegorocznego debiutanta.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:45. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:45. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT lubawa, PBKM, Uniwheels, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR