GPW zawiesiła handel akcjami trzech spółek za brak raportów półrocznych

Omawiane walory: , ,

Na początku tygodnia GPW zawiesiła 14 spółek za kolejny wpis na listę alertów. Dziś do grona zawieszonych dopisała trzy spółki, które są na bakier z obowiązkami informacyjnymi.

kania,drewex,everest,zawieszenie,obrotu

Warszawska giełda na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zawiesiła obrót akcjami spółek, które nie opublikowały pełnych sprawozdań finansowych za I półrocze.

Warszawska giełda na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zawiesiła obrót akcjami Dreweksu, Everest Investments i ZM Henryk Kania. W wypadku tej ostatniej, kara dotyczy także obligacji notowanych na Catalyst. Zawieszenie obrotu instrumentami nastąpiło od 2 października i potrwa do momentu publikacji zaległych dokumentów.

– Powodem zawieszenia było nieprzekazanie do publicznej wiadomości raportu półrocznego za pierwsze półrocze 2019 r, bądź przekazanie niekompletnego raportu półrocznego za pierwsze półrocze 2019 r. (tj. niezawierającego raportu biegłego z przeglądu półrocznego skróconego sprawozdania finansowego), w terminie określonym przepisami prawa – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Raport półroczny Dreweksu miał pojawić się 27 września, ale spółka nie wywiązała się z tego obowiązku. Zarząd nie podał ani przyczyn, ani nowego terminu publikacji. Z kolei Everest Investments i ZM Henryk Kania opublikowały sprawozdania, ale nie dołączyły raportu biegłego z przeglądu. Pierwsza spółka już nadrobiła braki i opublikowała zaległy dokument, natomiast Kania nie. Producent kabanosów pokazał w najnowszym sprawozdaniu gigantyczną stratę netto. W całym I półroczu Kania miała blisko 866 mln zł na minusie.

Niedawno warszawska giełda zaktualizowała listę alertów. Wśród 38 zakwalifikowanych spółek po raz pierwszy znalazł się producent kabanosów. W efekcie od 1 października akcje Kani są notowane na tzw. podwójnym fixingu. To oznacza, że zawieranie transakcji odbywa się tylko dwa razy w ciągu dnia – o godzinie 11:00 i o 15:00. Utrudnienie handlu akcjami to swoista kara za groszowy kurs akcji.

Zawieszenie handlu akcjami i obligacjami to najmniejsze zmartwienie zarządu Zakładów Mięsnych Henryk Kania. O spółce głośno w ostatnim czasie głównie w kontekście bankructwa oraz licznych nieprawidłowości. Prokuratura podejrzewa, że producent wędlin oszukał Skarb Państwa na ponad 40 mln zł, wystawiając tysiące lewych faktur. W tej sprawie zarzuty usłyszały 4 osoby. Wcześniej Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymało Grzegorza M., który w latach 2014-19 sprawował funkcję prezesa, a ostatnio wiceprezesa.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT drewex, EVEREST, kania, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR