Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gracze realizują pokaźne zyski, gorąco na PGNiG i Serinus Energy

Opublikowano: 2015-05-14 11:52:28

Środowe odczyty makroekonomiczne zasiały wśród inwestorów ziarno niepewności. Część graczy postanowiła zrealizować zyski z akcji i przerzucić się na uważane za bezpieczniejszą przystań złoto. W Polsce oprócz wyników za I kwartał inwestorzy śledzą korektę majowych wzrostów na akcjach takich spółek jak CD Projekt, LPP, Serinus Energy czy PGNiG.

W czwartek rano na warszawskim parkiecie słabością razi WIG20. Podczas gdy indeksy małych i średnich spółek krążą w okolicach kreski, blue chipy zniżkują o 0,6 proc. Przecena to efekt fatalnej postawy kursu akcji PGNiG. Notowania spółki gazowej tracą rano ponad 5,5 proc. Jeszcze wczoraj PGNiG poinformowało, że liczy na zmianę ceny w kontrakcie z Gazpromem i złożyło wniosek z propozycją renegocjacji ceny. Zdaniem Jerzego Kurelli, wiceprezesa spółki, obecna cena gazu w kontrakcie nie odzwierciedla ceny na rynku europejskim. Z kolei rano na rynek trafiła nowa rekomendacja autorstwa Deutsche Banku. Biuro obniżyło zalecenie z trzymaj do sprzedaj, ale nie podało aktualnej ceny docelowej. W czwartek słabo sobie radzą także akcje KGHM (częściowo za sprawą przeceny miedzi o 0,7 proc.) oraz PKO BP. Do zniżki notowań największego polskiego banku przyczyniło się Societe Generale, które obniżyło rekomendację z trzymaj do sprzedaj, a cenę docelową ustaliło na 34 zł. W środę na zamknięciu sesji jeden walor banku wyceniono na 35,66 zł.

Na europejskich rynkach również dominuje kolor czerwony. Najmocniej tanieją akcje na giełdzie w Atenach (-1,45 proc.). Nerwową sesję zaliczyli wczoraj inwestorzy z rynku niemieckiego. Indeks DAX po udanym starcie zyskiwał nawet ponad 1 proc., ale ostatecznie zakończył dzień z wynikiem 1,05 proc. na minusie. Słabiej od oczekiwań wypadł wstępny odczyt wzrostu gospodarczego dla Niemiec za pierwszy kwartał 2015 roku. Według danych, gospodarka naszych zachodnich sąsiadów rozwinęła się o 1,1 proc. w ujęciu r/r. Konsensus zakładał przyrost o 1,4 proc. r/r. Wczoraj pojawiły się też rozczarowujące dane dotyczące amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Odczyt osłabił amerykańskiego dolara i skierował kapitał w stronę złota. W efekcie cena kruszcu podskoczyła i przebiła psychologiczny poziom 1.200 USD za uncję. >> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

W czwartek o 14:00 na rynek trafi raport o krajowym wskaźniku cen konsumpcyjnych (spodziewana kontynuacja deflacji), a o 14:30 dane z USA o PPI w kwietniu i liczbie nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 9 maja. Na polskim rynku uwaga inwestorów koncentruje się wynikach kwartalnych spółek.

Na warszawskim parkiecie o 1,25 proc. drożeją akcje Tauronu. Grupa energetyczna zarobiła na czysto 0,5 mld zł i przebiła prognozy analityków aż o 43 proc. Minusem w wynikach Tauronu okazał się lekki spadek przychodów i zysku operacyjnego.>> Czytaj więcej

W segmencie mWIG40 najmocniej tracą akcje Orbisu (-4,7 proc.) i Stomilu Sanoku (-3 proc.). W I kwartale operator sieci hoteli przy przychodach na poziomie 229,2 mln zł zanotował 18,5 mln zł straty EBIT i 22,33 mln zł straty netto. Rok wcześniej wyniosły odpowiednio: 128,5 mln zł oraz -12,73 mln zł i -9,95 mln zł. Z kolei Sanok w I kwartale wypracował 216 mln zł przychodów (+26,5 proc. r/r), 48,1 mln zł zysku brutto ze sprzedaży (+24 proc. r/r), 20,3 mln zł zysku operacyjnego (‐11 proc. r/r) oraz 18,1 mln zł zysku netto (+4,6 proc. r/r).

W segmencie małych spółek najmocniej tanieją akcje Serinus Energy (-11 proc.) oraz Rafako (-9,5 proc.). Pierwsza spółka odnotowała 4,27 mln USD skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 1,66 mln USD zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu spadły r/r z 35,86 mln USD do 25,16 mln USD. Z kolei wysoka przecena akcji Rafako to efekt zapowiedzi podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego w drodze emisji do 15.331.998 akcji serii J z wyłączeniem prawa poboru.

W czołówce rosnących spółek z sWIG80 jest PKM Duda (+6,7 proc.), Kredyt Inkaso (+5,2 proc.) i ABC Data (+5 proc.). Akcjonariusze spółki mięsnej otrzymali dzisiaj kolejną ofertę. Cedrob ogłosił wezwanie do sprzedaży 9.176.857 akcji PKM Duda, stanowiących 33,01 proc. kapitału zakładowego po 7,40 zł za walor. W środę jedną akcję spółki wyceniono na 6,65 zł. Zwyżka kursu akcji ABC Daty to efekt lepszych od konsensusu rynkowego wyników kwartalnych. Dystrybutor IT pokazała 1.217,9 mln zł przychodów, 9 mln zł zysku operacyjnego oraz 5,8 mln zł zysku netto. Spółka poprawiła rezultaty i pobiła konsensus na każdym poziomie wyników.

mapa_rynku

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o abcdata, duda, kredytin, orbis, PGNiG, pkobp, rafako, sanok, serinus, TAURONPE)

 • sWIG80 najwyżej od maja, w grze PGNiG i Pfleiderer Group

  Blisko 30-proc. skok notowań akcji Pfleiderer Group pomógł wywindować indeks sWIG80 do najwyższych poziomów od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Dziś gorąco jest też na akcjach PGNIG, Orange Polska i Vivid Games.

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNIG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

 • Telekomy dźwignęły polski rynek akcji w II kwartale

  Warszawski rynek akcji zakończył II kwartał na plusie, MSCI Poland zyskał w tym czasie 3,1 proc. Jednak jak wynika z najnowszego IRR Quarterly, Polska wciąż jest omijana przez dużych inwestorów zagranicznych i przegrywa z modnymi ostatnio Indiami, a w regionie EMEA - także z Rosją i Arabią Saudyjską.

 • Nowe rekomendacje dla 5 spółek energetycznych

  Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku zalecił kupno akcji Enei, Energi, PGE i Tauronu. W wypadku CEZ-u analityk podniósł zalecenie do akumuluj, a cenę docelową podwyższył o 6 proc.

 • Silne odbicie sektora energetycznego

  Parkiety europejskie rozpoczęły środową sesję na lekkich minusach. Wczorajsze wypowiedzi J.Powella oraz najbardziej gołębiego członka FOMC, J.Bullarda utwierdziły rynek w przekonaniu, że lipcowa obniżka głównej stopy o 25 pb jest uzasadniona, jednak jednorazowe cięcie o 50 pb nie jest na chwilę obecną konieczne.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku