Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r.

Omawiane walory: ,
Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
grupa,azoty,czat,police,Polyolefins

Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty (po lewej) i Marek Czyż, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins (po prawej).

Duże zainteresowanie tematem projektu Polimery Police to efekt finalizacji starań o domknięcie finansowania. Grupa Azoty Polyolefins, spółka należąca do Grupy Azoty podpisała właśnie umowy kredytowe z konsorcjum polskich i międzynarodowych instytucji finansowych oraz dokumentację transakcyjną dotyczącą warunków inwestycji equity oraz finansowania z Grupą Lotos, Hyundai i KIND. Zawarcie tych umów gwarantuje pełne finansowanie największego projektu inwestycyjnego w historii Grupy Azoty. Jego wartość to ok. 1,5 mld euro.

– Dzięki osiągnięciu tego ważnego kamienia milowego, jakim jest zawarcie umów na finansowanie dłużne i equity, możemy już w pełni skoncentrować się na realizacji kontraktu EPC. Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania kolejnych pozwoleń na budowę. Hyundai prowadzi intensywne prace na wszystkich podprojektach – powiedział na czacie inwestorskim Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Uruchomienie instalacji planowane jest na IV kwartał 2022 roku. Paweł Łapiński potwierdził także, że Polimery będą konsolidowane metodą praw własności od momentu wejścia współsponsorów i zmniejszenia udziału Polic poniżej 50 proc. Spółka prowadzi już rozmowy z dostawcami propanu dla projektu Polimery.

– Potencjalni Partnerzy Grupy Azoty Polyolefins SA w zakresie dostaw surowców to wiodące podmioty z rynku europejskiego, azjatyckiego i amerykańskiego. W efekcie prowadzonych rozmów, podpisane zostały listy intencyjne, wstępnie zapewniające, bezpieczeństwo dostaw propanu na łączną wielkość znacznie przekraczającą możliwości produkcyjne kompleksu Polimery Police. Strategia kontraktowania propanu przez Grupę Azoty Polyolefins ma na celu zabezpieczenie dostaw w formie krótkoterminowych (1-2 letnich) kontraktów, jak i zakupów spotowych. Ostateczne negocjacje kontraktów zaplanowano na 2021 rok, a więc na długo przed rozpoczęciem produkcji – powiedział Marek Czyż, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins.

>> Zapis całego spotkania z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty i Markiem Czyżem, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty Polyolefins znajdziesz tutaj

Uczestnicy czatu pytali także o przyszłoroczną dywidendę. Przypomnijmy, że w tym roku w związku z pandemią Grupa Azoty rekomenduje przeznaczenie całego zysku z 2019 roku, tj. 58,25 mln zł, na kapitał zapasowy.

– Dostosowujemy rekomendacje do prowadzonych inwestycji, sytuacji rynkowej i planów związanych z przepływami gotówkowymi w grupie kapitałowej. W tym momencie wiążąca deklaracja w sprawie podziału przyszłych zysków Grupy Azoty byłaby na wyrost – powiedział Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

Grupa Azoty odnotowała 180,65 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. Wynik w ujęciu r/r był niższy o blisko 40 proc., ale warto zaznaczyć, że rynkowi eksperci spodziewali się znacznie gorszego rezultatu. Konsensus rynkowy zakładał 153 mln zł zysku netto.

– Myślę, że przede wszystkim większość analityków nie spodziewała się tak dobrego pod względem wolumenowym wyniku w segmencie nawozów azotowych. Zdecydowanie lepsze wyniki odnotowało także Compo Expert na swoim zróżnicowanym mixie produktowym. Nie można zapominać też o wynikach naszej chemii, w tym przede wszystkim OXO. To główne drivery w mojej ocenie pozytywnego rozminięcia się wykonania od oczekiwań rynkowych – tłumaczył Paweł Łapiński.

W przypadku segmentu nawozów Grupa Azoty rozpoczęła nowy sezon – rozpoczyna się on w czerwcu i kończy w maju kolejnego roku. Spółka dopięła już umowy z Autoryzowanymi Dystrybutorami na sprzedaż nawozów azotowych i wieloskładnikowych na rynku krajowym. Jeśli chodzi o rynki zagraniczne to Grupa podpisuje umowy krótkoterminowe i spotowe – głównie na rynku Unii Europejskiej.

– Mamy dobrą sytuację wyjściową dla nawozów wieloskładnikowych i bardzo dobrą dla nawozów azotowych. Majowe deszcze poprawiły kondycję upraw w Polsce i Unii Europejskiej. Rolnicy do obecnej chwili stosują jeszcze nawozy azotowe pod kukurydzę, użytki zielone i zboża ozime (trzecia dawka). Generalnie notujemy niskie zapasy w rynku, co powinno pobudzić rolników do zakupów nawozów na kolejny sezon. Pomaga nam także kurs PLN/EUR i PLN/USD, gdzie na rynkach eksportowych możemy uzyskiwać wyższe ceny za sprzedaż nawozów – powiedział Łapiński.

– Co do cen nawozów azotowych i przewidywań na kolejne miesiące, to jesteśmy optymistami – wydaje się, że wpływ suszy będzie umiarkowany na produkcję rolniczą, a ceny zbóż i rzepaku średnioterminowo wyglądają obiecująco – dodał wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

>> Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta – omówienie sprawozdania Grupy Azoty po I kw. 2020 r.

Nie zabrakło także pytań o wpływ pandemii koronawirusa na kondycję całej Grupy Azoty oraz samego projektu Polimery.

– Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że ten rok będzie dla nas wymagający. Sytuacja epidemiczna wpływa jednak na niektóre z naszych segmentów. Nie unikniemy skutków załamania rynku automotive (co determinuje pogarszający się wynik tworzyw), ani na rynku meblarskim (co uderza w melaminę) – powiedział Paweł Łapiński.

– Obecnie spółka nie zidentyfikowała istotnego wpływu pandemii koronawirusa na realizację projektu Polimery Police. Spółka wraz z generalnym wykonawcą, firmą Hyundai Engineering na bieżąco monitorują sytuację dostaw i zamówień, przede wszystkim elementów instalacji o długim terminie dostaw. Obecnie nie są przewidywane opóźnienia mogące mieć wpływ na harmonogram projektu – powiedział Marek Czyż, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins.

Grupa Azoty jest jedną z rozpoznawalnych europejskich grup z branży chemicznej, obecną w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych, a także produktów OXO i melaminy. Grupa Azoty zgromadziła komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstała największa w Polsce i jedna ze znaczących w Unii Europejskiej grup chemicznych. W 2018 roku Grupa Azoty nabyła 100 proc. udziałów w spółce Goat TopCo GmbH (obecnie COMPO EXPERT Holding GmbH) w Niemczech. Grupa COMPO EXPERT jest producentem nawozów specjalistycznych o wysokiej wartości dodanej, o zasięgu globalnym sprzedającym swoje produkty do blisko 100 krajów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Police, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR