Hossa instant wśród producentów żywności. Efekt pustych półek w sklepach

Omawiane walory: , ,

W samym środku koronabessy akcje producentów gier, instalacji fotowoltaicznych czy twórców projektów blockchainowych są na cenzurowanym. Łowcy szybkich zysków znaleźli nowy cel. Obecnie hitem inwestycyjnym są akcje producentów żywności z długim terminem przydatności.

sklepy,koronawirus

Puste półki w sklepach podziałały na wyobraźnię inwestorów z GPW.

Panika wywołana koronawirusem jest widoczna nie tylko na giełdzie w Warszawie, gdzie dziś główne indeksy spadają o 7-9 proc., notując jedną z najgorszych sesji w historii. Nerwowość widać także w sklepach spożywczych i drogeriach. Ze sklepowych półek w ekspresowym tempie znikają produkty pierwszej potrzeby, takie jak woda mineralna, makarony, kasze, mąki, jajka, cukier, konserwy, mrożonki, dżemy. Oprócz tego w mig wyprzedają się artykuły higieniczne, czyli papier toaletowy, chusteczki, mydło, żele antybakteryjne czy pieluchy. Pracownicy sklepów dwoją się i troją, aby nadążyć z wykładaniem towarów, ale w mediach społecznościowych i tak roi się od zdjęć pustych półek. Duże sieci handlowe uspokajają, że dostawy są realizowane na bieżąco i nie ma zagrożenia, że towarów zabraknie. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele rządu.

Puste półki w sklepach podziałały na wyobraźnię inwestorów. Na warszawskiej giełdzie segment producentów różnych artykułów spożywczych liczy blisko 40 spółek. Póki co uwaga graczy skupiła się na kilku z nich. Na pierwszym planie znalazły się akcje takich spółek jak Makarony Polskie, Pamapol czy Seko. W marcu kurs akcji jednego z największych producentów makaronu w Polsce podskoczył z okolic 4,90 zł do nawet 10 zł (czwartkowe maksimum). To nowe historyczne maksimum ustalono przy najwyższych od 2014 r. obrotach.

Notowania Pamapolu, czyli producenta dań mięsno-warzywnych, konserw mięsnych, pasztetów oraz zup wystrzeliły w środę z 1 zł do 1,40 zł, a dziś kontynuują rajd. W czwartek za jeden walor Pamapolu płacono nawet 1,76 zł, czyli najwięcej od czerwca 2016 r. Podobny scenariusz rozegrał się na Seko. Notowania producenta konserw rybnych urosły od wczoraj o 20 proc. W czwartek kurs akcji Seko podskoczył do nawet 11,50 zł, co jest najwyższym poziomem od 2008 r.

>> 12 spółek, które mogą zyskać na epidemii koronawirusa

Wcześniej spore wzrosty zanotowały Harper Hygienics i Delko, czyli producenci i dystrybutorzy chemii gospodarczej, kosmetyków i środków do oczyszczania skóry.

Reszta producentów produktów pierwszej potrzeby póki co jest pomijana. W marcu spadki zanotowała m.in. Kruszwica (producent oleju i margaryny), Pepees (producent skrobi ziemniaczanej), czy Global Cosmed (producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej). Zerowe zainteresowanie – patrząc na obrót – notują akcje Tarczyńskiego (producent kabanosów) oraz ukraińskich holdingów rolnych, tj. Kernel Holding, Agroliga Group (producenci zbóż i olejów), Astarta Holding (producent cukru), Ovostar Union (producent jaj), Milkiland i IMC (producenci mleka) czy KSG Agro (producent zbóż).

Uwaga na zyski „instant”

Dynamiczne wzrosty na akcjach wybranych spółek mogą tak samo szybko zniknąć, jak się pojawiły. Wiele zależy od tego, jak w najbliższych dniach i tygodniach będzie przebiegać rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. Jeśli problem się przeciągnie, spekulanci będą mieli pod co grać. Jeśli natomiast zagrożenie uda się opanować i sytuacja wróci do normy, szturm sklepów szybko się skończy, a domowe zapasy trzeba będzie przysłowiowo „przejeść”.

Dobrym przykładem są Chiny, gdzie jeszcze niedawno obserwowaliśmy podobne sceny z pustymi półkami. Według najnowszych doniesień, epidemię udało się już opanować, a liczba nowych przypadków koronawirusa spada. Władze oceniły, że szczyt zachorowań minął i zaczęto powoli łagodzić ograniczenia, a firmy wznawiają działalność.

– W czwartek zarejestrowano tylko 15 nowych przypadków w całych Chinach, a prowincja Hubei – epicentrum wirusa – zarejestrowała tylko osiem nowych infekcji. Po raz pierwszy w prowincji odnotowano dzienną liczbę mniej niż 10 nowych przypadków – informuje BBC.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT makaronpl, Pamapol, seko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 20 najciekawszych dywidend do zgarnięcia jeszcze w tym sezonie

  Tak słabego sezonu dywidendowego nie pamiętają nawet najstarsi inwestorzy. Tegoroczne kalendarium wypłat jest krótkie, stawki skromne, a stopy dywidend tylko gdzieniegdzie przekraczają 5 proc. StockWatch.pl sprawdził, gdzie jeszcze w tym sezonie można załapać się na przyzwoite dywidendy.

 • sWIG80 testuje szczyty sprzed dwóch lat. Pamapol wystrzelił po wynikach

  Mieszane nastroje na warszawskiej giełdzie. W południe WIG20 traci 0,7 proc. i schodzi poniżej 1.800 pkt. Na plusach utrzymują się za to małe i średnie spółki, a indeks sWIG80 zdążył już przetestować poziomy z czerwca 2018 roku.

 • 8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

  Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.

 • Pofedowowe wzrosty na GPW, WIG20 najwyżej od 1,5-miesiąca

  Piątek na GPW upływa pod znakiem wzrostów, które są opóźnioną reakcją na środowe posiedzenie Fed. Obecnie WIG20 ma otwartą drogę w kierunku 2400 pkt., a KGHM może być tą spółką, która go tam zaprowadzi.

 • 14 tłustych dywidend z kwietniowych rekomendacji

  Lista spółek sygnalizujących gotowość do wypłaty dywidendy rośnie w zawrotnym tempie. W trzy tygodnie na rynek trafiło ponad 30 świeżych rekomendacji. Stopy dywidend wśród najhojniejszych propozycji zbliżają się do 9-10 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR