Hossa na rynku rękawic medycznych powoli mija. DM BOŚ tnie rekomendację Mercatora

Omawiane walory:

Tomasz Rodak w raporcie z 14 stycznia obniżył rekomendację i cenę docelową akcji dla Mercatora. Analityk DM BOŚ prognozuje, że w całym 2021 r. spółka wypracuje rekordowe 1,1 mld zł, ale jednocześnie zwraca uwagę, że w notowania będą pod presją spadku cen rękawic oraz informacji o ustępującej pandemii.

mercator,rekomendacja,2021

DM BOŚ ściął cenę docelową dla Mercator Medical do 350 zł

DM BOŚ obniżył rekomendację dla akcji Mercatora z trzymaj do sprzedaj, a cenę docelową ściął o 26 proc. do 350 zł. W momencie powstania raportu za akcje producenta jednorazowych rękawic medycznych płacono 443 zł. Od tego czasu notowania spółki spadły o 18,5 proc. do 361 zł. Różnica między wyceną rynkową a tą z rekomendacji wynosi już tylko 3 proc.

Analityk DM BOŚ oczekuje, że rok 2021 powinien być również bardzo udany dla spółki biorąc pod uwagę prognozę całorocznego zysku netto w wysokości 1,1 mld zł (+14 proc. r/r; 4,3x P/E). Ekspert jednocześnie spodziewa się napływu nie najlepszych informacji m.in. dotyczących wygaszania pandemii czy trendu spadkowego średnich cen sprzedaży rękawic, które mogą ciążyć na wycenie spółki w nadchodzących miesiącach. Rodak zakłada również spadki kwartalnych wyników finansowych Mercatora poczynając od I kwartału br. (a najpóźniej od II). Dostrzega również potencjalne ryzyka w segmencie dystrybucji związane z zarządzaniem zapasami w okresie spadających cen. Utrzymywanie kosztownych zapasów przy spadających cenach może doprowadzić do obniżenia marż (a nawet do marż ujemnych w ekstremalnych przypadkach).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Analityk zakłada, że wobec tych niekorzystnych informacji inwestorzy skoncentrują się na szacowaniu długoterminowego potencjału generowania zysków przez spółkę (a nie na bieżących wynikach), który najlepiej określa wycena metodą DCF.

– W latach 2020-23 Mercator wygeneruje łącznie ok. 2,4 mld zł zdyskontowanych wolnych przepływów pieniężnych, co odpowiada 50 proc. bieżącej wyceny rynkowej w wysokości 4,8 mld zł. Zakładamy, że do końca 2023 roku ceny rękawic jednorazowych unormują się spadając do ok. 0,15 zł za sztukę (40 USD za 1000 rękawic), co nadal przekracza o 50 proc. poziom sprzed wybuchu pandemii. Taki poziom cenowy pozwoliłby Spółce wygenerować ok. 100 mln zł zysku netto poczynając od 2024 roku, co implikuje dodatkową wartość spółki na poziomie około 1 mld zł (przy założeniu 15x P/E; zdyskontowaną 10 proc. WACC). Otrzymujemy łączną wycenę rzędu 3,4 mld zł, która jest bardzo zbliżona do naszej 12-miesięcznej wyceny metodą DCF w wysokości 3,7 mld zł (350 zł na akcję) – czytamy w raporcie przygotowanym przez Tomasza Rodaka, analityka DM BOŚ.

W konsekwencji ekspert obniżył 12-miesięczną wycenę spółki o 26 proc. do 350 zł za akcję; jest to wartość oparta wyłącznie na metodzie DCF. Obniżeniu uległy także rekomendacje: długoterminową fundamentalną do sprzedaj, a krótkoterminową relatywną do rynku do niedoważaj (poprzednio trzymaj/przeważaj).

– Oczekiwany spadek cen rękawic i perspektywa malejących z kwartału na kwartał zysków powinny, naszym zdaniem, negatywnie odbić się na kursie akcji spółki – uważa analityk DM BOŚ.

Główne czynniki ryzyka dla podstawowego scenariusza to nowa silna fala pandemii skutkująca dalszym wzrostem cen rękawic (po I kw. 2021 roku), znaczące problemy z uruchomieniem nowych fabryk produkujących rękawice lub tymczasowe zamknięcia mocy produkcyjnych (podobne do przypadku Top Glove Corporation w IV kw.2020).

Grupa Mercator Medical podaje, że jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 r. spółka zadebiutowała na GPW. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 540 mln zł w 2019 r.

Rekomendacja dla Mercator Medical powstała 14 stycznia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o mercator)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR