Inwestorzy ciepło przywitali nowego premiera, rośnie Tauron, KGHM i WDX

Omawiane walory: , , , , , , ,

Kandydatura Mateusza Morawieckiego na szefa rządu już ociepliła wizerunek polskich akcji. W piątek WIG20, czyli indeks pierwszego wyboru dużych inwestorów zagranicznych rośnie o blisko 1 proc. Popyt na polskie blue chipy zaostrzyły dodatkowo świetne dane makro z Chin.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

W piątek warszawska giełda żyje tematem zmian w rządzie. Wczoraj wieczorem Beata Szydło złożyła na Komitecie Politycznym rezygnację ze stanowiska. Na jej miejsce władze PiS wysunęły kandydaturę Mateusza Morawieckiego, czyli dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju.

Roszada na fotelu premiera była spodziewana i z punktu widzenia polityki gospodarczej niewiele zmienia. Morawiecki jeszcze jako wicepremier miał wszystkie potrzebne atrybuty do samodzielnego kreowania polityki w tym zakresie. Zmiana na stanowisku szefa rządu to ruch pod zagranicę. Mateusz Morawiecki ma przede wszystkim ocieplić wizerunek Polski na arenie międzynarodowej i poprawić napięte od dłuższego czasu relacje na linii Warszawa-Bruksela. Jeśli mierzyć emocje zagranicznych inwestorów zachowaniem indeksu WIG20, który dla nich jest segmentem pierwszego wyboru, zmiana ewidentnie spodobała się. Prestiżowy indeks warszawskiej giełdy rano rósł o blisko 1,4 proc. i był najmocniejszym wskaźnikiem w Europie. W południe skala wzrostu zmalała do 1 proc., ale zważywszy na obserwowaną od kilku dni słabość polskiego rynku, to wciąż bardzo dobry wynik. Znacznie słabiej radzą sobie małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 traci 0,2 proc., głównie za sprawą taniejących akcji CD Projektu i Play, a sWIG80 rośnie o 0,25 proc.

notowania

Na fali banki i energetyka

W roli lokomotyw WIG20 występują dziś banki i spółki energetyczne. W pierwszym sektorze ciekawostką są doniesienia dziennika Rzeczpospolita na temat planów połączenia PKO Banku Polskiego i Pekao w 2018 r. Według ustaleń Rz, odbyły się już liczne spotkania, choć jeszcze nie powstały zespoły robocze. Oba banki szybko zdementowały te doniesienia. Biuro prasowe Pekao określiło nawet artykuł jako fake news.

Wzrostowy rajd kontynuują spółki energetyczne. W środę Sejm przyjął projekt ustawy o rynku mocy, a w czwartek przegłosował go Senat. Projekt zakładający wprowadzanie w Polsce dwutowarowego rynku energii elektrycznej trafi teraz do prezydenta do podpisu. Towarami mają być energia i gotowość do jej dostarczania. W efekcie producenci prądu będą mogli zarabiać nie tylko na sprzedaży energii elektrycznej, ale też na pozostawaniu w gotowości do jej dostarczenia w każdym dowolnym momencie. W południe akcje Tauronu i ZE PAK-u drożeją o 3 proc., Enei 0,85 proc., a PGE rosły o 0,8 proc.

Wzrostowe odbicie zalicza dziś KGHM. Notowania miedziowej spółki rosną o 2.4 proc. do 102,40 zł. Poprawa sentymentu to w znacznej mierze zasługa zaskakująco dobrych danych dotyczących handlu zagranicznego Chin w listopadzie. Wśród nich na uwagę zasługiwała solidna, bo ponad 40-proc. zwyżka importu miedzi w poprzednim miesiącu w porównaniu do października. W listopadzie import miedzi do Państwa Środka wyniósł 470 tysięcy ton, czyli o 42,3 proc. więcej w ujęciu m/m i o 23,7 proc. więcej w ujęciu r/r.

notowania

Na szerokim rynku skalą wzrostów wyróżnia się WDX. Kurs akcji dostawcy kompleksowych rozwiązań z zakresu wyposażenia magazynów wystrzelił o 85 proc. po informacji o planach ogłoszenia wezwania po cenie o 100 proc. wyższej od rynkowej. Główny akcjonariusz oraz fundusz kontrolowany przez Abris są gotowi zapłacić 14,88 zł za walor. Wcześniej chcą uzyskać zgody urzędów antymonopolowych w Polsce, Serbii oraz Macedonii. Docelowo ich intencją jest wycofanie WDX z giełdy. >> Czytaj więcej

Payrolle, Brexit i decyzja Fitch w centrum uwagi

Na światowych rynkach wydarzeniem dnia jest publikacja comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Tym razem znaczenie danych będzie jednak nieco przytłumione. Oczkiem w głowie amerykańskich inwestorów są losy reformy podatkowej, nad którą pracuje Kongres.

Gorącym tematem jest też przełom w rozmowach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią ws. Brexitu. Strony szykują się do rozpoczęcia drugiej fazy rozmów, które będą dotyczyć handlu i długoterminowych stosunków z UE. Zgodnie z przyjętym harmonogramem obecne porozumienie zostanie zatwierdzone podczas zaplanowanego na 14-15 grudnia szczytu przywódców Unii Europejskiej. Szanse na dogadanie się Wielkiej Brytanii z Unią, a więc malejące ryzyko tzw. twardego Brexitu, wspierają notowania funta szterlinga. W efekcienotowania brytyjskiej waluty są najwyżej od miesiąca.

Dla notowań złotego istotna będzie decyzji agencji Fitch, która ma przedstawić aktualizację ratingu dla Polski. O ile należy się spodziewać utrzymania oceny długoterminowej na poziomie A minus z perspektywą stabilną, o tyle miano kluczowych mogą zyskać wzmianki w zakresie braku wyważenia potencjalnych czynników ryzyka.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Enea, kghm, Pekao, PGE, pkobp, tauron, wdx, zepak)

 • Greenpeace Polska zaskarżył do WSA koncesję dla Turowa

  Greenpeace złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ministra klimatu i środowiska, przedłużającą koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do 2044 roku i domaga się wstrzymania wykonalności decyzji.

 • CD Projekt walczy o powrót powyżej 200 zł, w grze także KGHM i Allegro

  Wzrosty na otwarciu, a później obniżanie lotów i w efekcie zejście indeksów poniżej kreski. Giełdzie w Warszawie wyraźnie brakuje impulsów mogących pociągnąć ją w górę. Samo dobre zachowanie CD Projektu to za mało. Szczególnie, jak traci większość spółek z KGHM na czele.

 • Jest szansa na dywidendę od Banku Pekao. Warunkiem zgoda KNF

  Akcjonariusze Banku PEKAO zdecydowali o podziale zysku netto za 2020 rok, zgodnie z którym bank wypłaci 3,21 zł dywidendy. Wypłata uzależniona jest stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego polityki dywidendowej banków komercyjnych w II połowie br. oraz zalecenia nadzorczego KNF wobec polityki dywidendowej PEKAO w II połowie 2021 r., wynika z podjętych dziś uchwał.

 • 14 wzrostowych spółek, które warto śledzić wg BM mBanku

  Kolejne biuro maklerskie przestawiło swoją listę top picks na czerwiec. Eksperci z BM mBanku w najbliższych tygodniach stawiają na rozpędzone spółki cykliczne oraz technologiczne.

 • Na GPW cisza przed burzą, w grze CD Projekt i Prairie Mining

  W środę małe i średnie spółki idą nieśmiało w górę, a duże zmagają się z korektą. W centrum uwagi znalazły się m.in. akcje spółek Prairie Mining, CD Projekt, Inter Cars, czy Farm51.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR