Jedna z najdłużej upadających spółek na GPW w lipcu pożegna się z giełdą

Omawiane walory:

GPW zdecydowała, że 27 lipca akcje ABM Solid znikną z rynku. Historia bankructwa spółki sięga 2012 r., czyli najczarniejszego okresu w branży budowlanej w tym tysiącleciu. 

Inwestorzy, którzy chcą wyjść z inwestycji i np. zrealizować stratę do celów podatkowych, mają czas do końca tygodnia. Później sprzedaż akcji będzie znacznie trudniejsza.

Upadłość to temat, który na GPW wraca jak bumerang. Tak jest też w sprawie ABM Solid, które z wnioskiem o upadłość (wtedy jeszcze układową) wystąpiło pod koniec czerwca… 2012 r.

Przypomnijmy, że 7 lat temu przez branżę budowlaną przetoczyła się potężna fala upadłości, która zmiotła z rynku takich graczy jak Hydrobudowa Polska, Intakus czy DSS. Z problemami borykał się wtedy także ABM Solid. Ostatnią deską ratunku miał być DM IDMSA, który podjął się zorganizowania emisji akcji i ew. dokapitalizowania poprzez objęcie nowych walorów i późniejszą ich odsprzedaż inwestorowi branżowemu lub finansowemu. Umowa była obwarowana kilkoma warunkami, a jeden z nich mówił o zakończeniu negocjacji z bankami i podpisaniu umowy restrukturyzacyjnej z wierzycielami finansowymi. Te z kolei przeciągały się w nieskończoność. ABM co tydzień informował o przedłużaniu terminu podpisania dokumentu, a w tym czasie zadłużenie rosło. Na koniec I kwartału 2012 r. dług wobec wierzycieli finansowych przekraczały 100 mln zł.

Ostatecznie emisja nie doszła do skutku i w czerwcu 2012 r. ABM Solid złożył wniosek o upadłość układową. Pierwsza próba okazała się nieudana, bo sąd w lipcu zwrócił wniosek z powodów formalnych. Po odwołaniu i uzupełnieniu dokumentacji spółka dostała zgodę na restrukturyzację. Zarząd liczył, że dzięki realizacji wcześniej podpisanych kontraktów wyjdzie na prostą. Ale rzeczywistość okazała się brutalna. Portfel zamówień budowlanej spółki schudł w błyskawicznym tempie. Od momentu ogłoszenia informacji o złożeniu wniosku o upadłość układową, umowy wypowiedziało kilkunastu kontrahentów, a część z nich zażądało też kar umownych. Ostatecznie ABM Solid za namową nadzorcy sądowego wystąpił o upadłość z likwidacją majątku.

Spółka ostatecznie pożegna się z warszawską giełdą, która – co do zasady – nie toleruje zbyt długo obecności bankrutów. Zgodnie z regulaminem GPW, akcje każdej upadłej spółki są wycofywane z obrotu po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. W wypadku ABN Solid, uprawomocnienie nastąpiło 26 stycznia br.

– Stosownie do przepisów […], po upływie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości spółki następuje wycofanie akcji danej spółki z obrotu na rynku regulowanym. W kontekście powyższego należy zauważyć, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez emitenta […] postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnowie, V Wydział Gospodarczy, z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego emitenta z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego, stało się prawomocne z dniem 26 stycznia 2019 r. Mając powyższe na uwadze, w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wskazanego powyżej postanowienia, zarząd giełdy postanowił jak w uchwale – czytamy w uchwale GPW.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Inwestorzy, którzy chcą wyjść z inwestycji i np. zrealizować stratę do celów podatkowych, mają czas do końca tygodnia. Później sprzedaż akcji będzie znacznie trudniejsza.

W poniedziałek na zamknięciu sesji jeden walor ABM Solid wyceniono na 35 groszy, a całą spółkę na 0,43 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abmsolid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda po wynikach: Ranking najbardziej zadłużonych spółek

  Zadłużone=zagrożone? Niekoniecznie, ale warto mieć świadomość, że zadłużenie odsetkowe giełdowych firm szybko rośnie. Jego wartość przez rok skoczyła o 42 mld zł. Sprawdziliśmy, którym spółkom dług zaczyna niebezpiecznie ciążyć.

 • Eksplozja optymizmu na akcjach ABM Solid

  Budowlana grupa wystąpiła do sądu z wnioskiem o zmianę trybu upadłości likwidacyjnej na układową. Kurs spółki notowanej na podwójnym fixingu zareagował mocnym wybiciem, ale przy niewielkich obrotach, bo w tym systemie notowań transakcje można zawierać tylko dwa razy dziennie.

 • ABM Solid występuje o zmianę upadłości na likwidacyjną

  Spółka liczyła na powodzenie upadłości układowej dzięki realizacji dotychczas podpisanych kontraktów. Zrywane w ostatnim czasie umowy i żądania kar pokrzyżowały te plany. Ostatecznie ABM Solid przychyliło się do opinii nadzorcy sądowego i wystąpiło o upadłość z likwidacją majątku.

 • ABM Solid znów w dół, kontrahenci seryjnie zrywają kontrakty

  Budowlana grupa od momentu ogłoszenia upadłości straciła już 14 kontraktów. Byli zleceniodawcy domagają się teraz kar umownych za niezrealizowane projekty. Tymczasem w piątek mija termin składania zażaleń na decyzję sądu o upadłości układowej. Przed wierzycielami trudna decyzja, bo zaproponowana spłata zobowiązań przewiduje sporą redukcję.

 • Handel na giełdzie zamarł, dziś rekordowo niskie obroty

  Nad rynkami wisi atmosfera oczekiwania na decyzje banków centralnych, która tłumi reakcje na napływające na rynek dane. Obroty na polskiej GPW są tak małe, że trudno jest wyciągać wnioski na podstawie notowań indeksów. Arkusz świeci pustkami, a na wielu spółkach nie zawarto jeszcze żadnej transakcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR