Kontrofensywa podaży na WIG20, w grze Mercator, XTB i Altus TFI

Omawiane walory: , , , ,
Warszawskie byki zderzyły się z falą wyprzedaży na europejskich parkietach. Jeszcze rano próbowały walczyć o wzrostową sesję, ale ostatecznie musiały odpuścić. Oby tylko nie za bardzo, bo sytuacja na wykresie WIG20 mocno się skomplikuje.
orangepl, mercator, xtb, sanwil, ALTUSTFI, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Środowa sesja na giełdzie w Warszawie, rozegra się przede wszystkim na gruncie sytuacji technicznej na wykresie dziennym indeksu WIG20 i w pewnym stopniu indeksu WIG. To będzie główna bitwa, jaką dziś stoczą giełdowe byki z niedźwiedziami. Zanim jednak o tym, najpierw rzut oka na sytuację na rynkach globalnych.

Nastroje na rynkach światowych są dziś nieco gorsze niż we wtorek, gdy inwestorzy ochoczo kupowali akcji wykorzystując jako pretekst unijne porozumienie ws. budżetu i Funduszu Odbudowy. Pierwszym krokiem do ich pogorszenia była realizacja zysków w ostatnich dwóch godzinach wczorajszej sesji na Wall Street, skutkiem czego był spadek indeksu Nasdaq o 0,81 proc., po tym jak rozpoczął on dzień od wzrostu o 0,68 proc. i nowego historycznego rekordu. Kolejnym ciosem, a w zasadzie pretekstem była informacja z Chin, że władze USA nakazały zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston. Finał był taki, że większość azjatyckich indeksów kończyła dzisiejszą sesję na minusach. Kontrakty na amerykańskie indeksy są na około 0,5 proc. minusach. A po dwóch godzinach notowań w Europie, większość indeksów notowanych jest pod kreską (w tym DAX, CAC40 i FTSE).

Warszawskie byki „na dzień dobry” zderzyły się z tą globalną ścianą realizacji zysków. Szczególnie ci operujący na blue chipach. Jeszcze rano próbowali oni walczyć, starając się wyciągnąć WIG20 i WIG powyżej „kreski” i ochronić mWIG40 i sWIG80 przed osuwaniem. Tyle tylko, że nic z tego nie wyszło.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 spadał o 0,58 proc. do 1.834 pkt., a w ślad za nim WIG cofał się o 0,41 proc. do 52.323 pkt. Lepiej radziły sobie pozostałe dwa indeksy. mWIG40 miał wartość 3.711 pkt. (-0,14 proc.), a sWIG80 14.675 pkt. (+0,22 proc.).

Ten podział na indeksach widać na szerokim rynku. Po dwóch godzinach notowań drożały akcje 41,1 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy taniały walory 42,8 proc. z nich. Znacznie gorzej wyglądało to w przypadku indeksu WIG20, gdzie drożały akcje tylko 6 z 15 tworzących go spółek. I to w tej chwili najpoważniejsze zmartwienie inwestorów.

Poranne spadki WIG20 nie są szczególnie duże i wpisują się w europejską średnią. Teoretycznie nie są więc groźne. Po prostu zwykła realizacja zysków. Jednak jak spojrzymy na sytuację na wykresie dziennym WIG20, to dość szybko dojdziemy do wniosku, że mogą one okazać się brzemienne w skutkach. Wszystko przez wczorajsze odpuszczenie przez kupujących w drugiej części notowań. W efekcie WIG20, po nieudanej próbie wybicia, wrócił poniżej czerwcowego maksimum na 1.856 pkt., kreśląc na wykresie złowróżbną świecową formację spadającej gwiazdy. Jej potwierdzenie przez spadek w dniu dzisiejszym, szczególnie gdyby był on głębszy niż 1 proc., potwierdziłby tę podażową formację, jednocześnie utrzymując indeks w 1,5-miesięcznym trendzie bocznym 1.735-1.856 pkt. I właśnie dolne ograniczenie tej konsolidacji stałoby się teraz naturalnym celem dla indeksu.

wig20,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Podobna podażowa świeca została we wtorek wyrysowana na wykresie dziennym indeksu WIG. Z tą tylko różnicą, że tu wybicie górą z konsolidacji miało miejsce w poniedziałek. Stąd też, dopóki notowania nie wrócą poniżej 51.863 pkt., to sytuacja jest kontrolowana przez giełdowe byki.

Te techniczne rozgrywki na indeksach będą trwały aż do końca sesji. Szczególnie, że dziś w kalendarzu nie ma ważnych publikacji makroekonomicznych, a początek sesji na Wall Street może przebiegać pod znakiem publikowanych już po sesji wyników Microsoftu i Tesli. Nota bene, to właśnie raporty kwartalne wspomnianych spółek, z dużym prawdopodobieństwem zdecydują o giełdowych nastrojach w czwartek.

Osobne rozgrywki, chociaż już nie tak ważne z punktu widzenia całej giełdy, mają miejsce na poszczególnych spółkach. W gronie blue chipów najciekawiej jest na akcjach Orange Polska. Niedawny mocny rajd w górę rozbił się o styczniowy szczyt (7,955 zł), co wczoraj zakończyło się spadkiem o 0,78 proc. i świecą z górnym cieniem, ale dziś już zjazdem o 3,6 proc. do 7,355 zł. Cofnięcie w okolice 7 zł, przekreśliłoby szanse na szybkie wybicie powyżej 8 zł, jednocześnie zwiększając ryzyko spadku do wsparcia na 6,09 zł.

Jeszcze bardziej gorąco jest na mniejszych spółkach. Niezmiennie gorąco jest na walorach Mercator Medical i XTB. Te pierwsze drożeją o 4,76 proc., kolejny już dzień drożejąc po zapowiedzianych świetnych wynikach za II kwartał. Na XTB natomiast toczy się gra pod oczekiwane bardzo dobre wyniki, co przekłada się na wzrost kursu o 3,3 proc. do 24,80 zł. W obu przypadkach akcje są historycznie drogie, a ruch do góry odbywa się na wysokich obrotach. Mocniej handluje się dziś tylko akcjami KGHM-u i CD Projektu.

>> X-TRADE BROKERS – analiza techniczna na życzenie

Inną gorącą spółką jest Sanwil. Kurs akcji spółki wystrzelił o 33,6 proc. do 3,50 zł i jest najwyżej od 8 lat. Pomaga opublikowana we wtorek po sesji informacja o podpisaniu przez spółkę zależną dwóch umów na dostawy materiału Sanmed o łącznej wartości ok. 4 mln zł.

Spektakularne zmiany notowań mają też miejsce po stronie spółek taniejących. Altus TFI spada o 23,4 proc. do 0,95 zł, po tym jak fundusz otrzymał informację o „zajęciu praw majątkowych na wniosek GetBacku, dokonanych na podstawie postanowienia warszawskiego sądu z marca 2020 roku. Ich wartość to ponad 134,7 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, mercator, orangepl, sanwil, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR