Krezus pod lupą fiskusa

Omawiane walory:

Urząd Skarbowy wszczął kontrolę w Krezusie. Fiskus przyjrzy się ubiegłorocznym fakturom wystawianym przez poprzedni zarząd kierowany przez Jacka Ptaszka.

Urząd Skarbowy w Bydgoszczy wszczął kontrolę podatkową za okres od 1 czerwca do 30 listopada 2018 r. w zakresie podatku od towarów i usług.

– Zarząd emitenta informuje, iż kontrola wyżej wskazana odbywa się bez wcześniejszego powiadomienia emitenta,[…] w związku z wystawieniem faktur nie dokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w 2018 r., […] tj. ze względu na konieczność przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów ich popełnienia – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kontrola nie jest przypadkowa. Przypomnijmy, że po zmianie zarządu w Krezusie przeprowadzono audyt prawno-gospodarczy. Badanie ujawniło, że faktury z okresu kwiecień-październik 2018 r. dotyczyły fikcyjnych zobowiązań i służyły wyprowadzeniu majątku. Krezus po wykryciu nieprawidłowości szybko skorygował deklaracje podatkowe oraz jednolite pliki kontrolne. Mateusz Gromek zapowiedział też, że spółka podejmie kroki prawne w celu odzyskania majątku oraz naprawienia szkód.

Jacek Ptaszek odszedł w cieniu skandalu z insider tradingiem. Z ustaleń Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że były prezes Krezusa kilkukrotnie zataił informację na temat sprzedawanych pakietów akcji. O sprawie zrobiło się głośno latem ubiegłego roku. Duże pakiety akcji sprzedała spółka Taleja, kierowana przez Natalię Siałkowską oraz Jacek Ptaszek, który upłynniał papiery na rynku poprzez firmę KARO-BHZ. Główni akcjonariusze tłumaczyli się wówczas „przeoczeniem” i „błędną interpretacją przepisów”. W słowa przedstawicieli Krezusa nie uwierzyła Komisja Nadzoru Finansowego, która szybko zawiesiła handel akcjami. Ostatecznie sprawa zakończyła się kilkudniowym zawieszeniem obrotu akcjami oraz karami pieniężnymi nałożonymi na uczestników procederu.

Od końcówki grudnia notowania Krezusa są zawieszone. Z wnioskiem o wstrzymanie obrotu wystąpiła Komisja Nadzoru Finansowego, która jako powód podała „okoliczności wskazujące na możliwość dokonywania obrotu akcjami z naruszeniem interesów inwestorów”. Nadzór wciąż czeka na informację na temat tego, w jakim zakresie i w jaki sposób prowadzona jest obecnie działalność gospodarcza spółki i jakie są możliwości kontynuacji tej działalności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT krezus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR