Lekkie wzrosty na GPW. W centrum uwagi spółki Karkosika i efekt „beep”

Omawiane walory: , , , , , ,

W piątek warszawska giełda lekko rośnie, co wpisuje się we wczorajsze rekordy na Wall Street i analogiczne nastroje na wielu europejskich parkietach. W centrum uwagi są akcje CD Projekt, Boryszewa, Impexmetalu, BAH, Kruka i LPP, a także publikowane po południe dane z USA oraz startujący za oceanem sezon wyników kwartalnych.

Pierwsze godziny piątkowej sesji na GPW upływają pod znakiem wzrostów indeksów, co jest naturalną konsekwencją wczorajszego zwrotu na rynku, gdy została zakończona dwudniowa realizacja zysków, a także prostą konsekwencją utrzymujących się dobrych nastrojów na globalnych rynkach akcji. Zwłaszcza na Wall Street, gdzie czwartek przyniósł kolejne historyczne rekordy.

O godzinie 11:30 indeks WIG20 znajdował się na poziomie 2.545 pkt., rosnąc o 0,44 proc., po tym jak wczorajszy dzień zamknął on zwyżką o 0,9 proc. WIG rósł 0,3 proc. do 65.576 pkt., mWIG40 o 0,26 proc. do 4.924 pkt., a sWIG80 o 0,03 proc. do 15.012 pkt.

W centrum uwagi perły Karkosika i efekt „beep”

Cyberpunk 2077 odżył na Twitterze, a jego małe „beep” obiegło świat >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Wzrosty z czwartku kontynuują akcje CD Projektu. Przed południem walory producenta gier wideo drożeją o 3,65 proc. do 107,90 zł, testując poziomy z końca listopada ubiegłego roku. Warto zauważyć, że towarzyszą temu duże obroty. Impulsem do wzrostów jest słynne już „beep”. W środę na twitterowym profilu gry Cyberpunk 2077 pojawił się pierwszy od kilku lat wpis. Krótkie, ale wymowne „beep”, fani i akcjonariusze CD Projektu odczytali, jako sygnał rozpoczęcia komunikacji na temat postępów w powstawaniu gry.

Na gruncie analizy technicznej kurs CD Projekt, który w grudniu zakończył głęboką korektę, wybił się w czwartek górą z krótkiej konsolidacji. To otwiera mu drogę najpierw do oporu na poziomie 110 zł. Następnie do bariery podażowej na poziomie 115,80 zł. A w przypadku pokonania tej ostatniej do historycznego szczytu na poziomie 128 zł.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Ciekawie też zrobiło się na spółkach ze stajni Romana Karosika. Puls Biznesu, powołując się na nieoficjalne informacje podał, że fundusz Advent International jest zainteresowany przejęciem wybranych aktywów Boryszewa i Impexmetalu. W reakcji na te doniesienia akcje Boryszewa drożeją o 2,3 proc. do 9,40 zł, a Impexmetalu o 0,9 proc. do 4,35 zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Boryszewa

Po ostatniej mocniej przecenie, która póki co jawi się tylko i wyłącznie jako korekta w trendzie wzrostowym, próbuje rosnąć LPP. Akcje właściciela m.in. marki Reserved drożeją o 1,3 proc. do 9.565 zł.

Pod presją podaży znów jest Kruk. Wprawdzie piątkową sesję rozpoczął on od niewielkich wzrostów, ale po 1,5 godziny handlu kurs ponownie spada. Kruk tanieje o 2,1 proc. do 214,20 zł. Zważywszy jednak, że akcje są już mocno wyprzedane, nie jest wykluczone jeszcze, iż sesja zakończy się odreagowaniem.

notowania

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Garść nowych rekomendacji

W indeksie WIG20, oprócz wspomnianego LPP, wyróżniają się akcje Alior Banku. Drożeją one o 3,3 proc. do 80,25 zł i są liderem wzrostów wśród blue chipów. Wsparciem dla kursu akcji są najnowsze rekomendacje. Analitycy banku JP Morgan podwyższyli zalecenie do przeważaj w portfelu z neutralnie, podnosząc jednocześnie cenę docelową do 100 zł z 94 zł wcześniej. Wczoraj na podobny krok zdecydowali się analitycy Morgan Stanley, którzy podnieśli cenę docelową do 106 zł z prognozowanych dotychczas 100 zł.

Wyższej wyceniane są też akcje PKN Orlen przez analityków Domu Maklerskiego Vestor. Podnieśli oni cenę docelową dla nich do 117 zł z 105 zł, jednocześnie podtrzymując rekomendację neutralnie. Kurs PKN Orlen rósł w piątek o 0,4 proc. do 107,50 zł.

W piątkowy poranek jednym z najmocniej tracących walorów w Warszawie są akcje British Automotive Holding. Tanieją one o 12,2 proc. do 9,66 zł. Impulsem do przeceny stała się informacja, że fundusz TFI PZU zmniejszył udział w ogólnej liczbie głosów na walnym spółki do 4,9 proc. z 5,02 proc. wcześniej.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:30. Źródło: ATTrader.pl

Rusza sezon wyników kwartalnych na Wall Street

O ile pierwsza część piątkowego handlu na GPW została zdominowana przez doniesienia ze spółek, o tyle o nastrojach w drugiej części będą już decydować wyłącznie doniesienia z USA. W centrum uwagi z jednej strony znajdą się dane makroekonomiczne. Z drugiej wyniki amerykańskich banków JP Morgan i Wells Fargo.

O godzinie 14:30 zostaną opublikowane grudniowe dane o inflacji konsumenckiej (prognoza: 2,1 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,4 proc. m/m) w USA. Dane te jak zwykle będą analizowane w kontekście przyszłych decyzji Fed.

Wcześniej inwestorzy zaś poznają wyniki banków. Rynkowy konsensów mówi o tym, że JP Morgan w IV kwartale 2017 roku wypracował 1,69 dolara zysku na jedną akcję (EPS) wobec 1,71 dolara rok wcześniej, natomiast przychody banku w tym okresie obniżyły się do 25,2 mld dolarów z 25,5 mld dolarów przed rokiem.

Poprawa wyników oczekiwana jest w przypadku banku Wells Fargo. Rynek spodziewa się, że zysk na akcje wzrósł w ostatnim kwartale ub.r. do 1,23 dolara z poziomu 96 centów, a przychody do 22,4 mld dolarów z 21,6 mld dolarów w IV kwartale 2016 roku.

W piątek rusza sezon wyników kwartalnych na Wall Street >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Generalnie IV kwartał ma być bardzo dobry dla amerykańskich spółek. Oczekuje się, że spółki z indeksu S&P500 zanotowały wzrost zysków o 11,9 proc. rok do roku Doświadczenie uczy, że wynik ten powinien być lepszy. Ta poprawa ma być kontynuowana również w 2018 roku. Zakładany jest wówczas wzrost zysków o 14,8 proc. wobec wzrostu o 10,9 proc. w całym 2017 roku. Te wysokie oczekiwania owszem mogłyby stanowić pretekst do realizacji zysków, gdyby prognozy samych spółek na 2018 były ostrożniejsze. Jednak przy tak dobrych nastrojach jakie obecnie dominują na Wall Street, raczej należy się spodziewać, iż sezon wyników stanie się impulsem do kontynuacji wzrostów tamtejszych indeksów. Tym samym będzie on pośrednim impulsem również do wzrostów na GPW.

Aktualne nastroje i sytuacja na wykresach warszawskich indeksów pozwala na pewien optymizm. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu WIG20, WIG i mWIG40 wybiją się powyżej szczytów z jesieni, co w przypadku indeksu szerokiego rynku zakończy się atakiem na historyczny rekord z 2007 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bah, boryszew, CDPROJEKT, impexmet, Kruk, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR