Magellan zwiększa kontraktację na trudnym rynku

Omawiane walory:

Grupa świadcząca usługi finansowe na rynku medycznym zamknęła II kwartał 12-proc. wzrostem kontraktacji bilansowej i niewielkim przyrostem pozabilansowej. Analitycy DM BPS zwracają uwagę, że Magellanowi udało się powstrzymać spadek kontraktacji pozabilansowej obserwowany w poprzednich kwartałach.

Magellan jest kolejną spółką, która uchyla rąbka tajemnicy w kwestii wyników za I półrocze 2015 r. Grupa w pierwszych sześciu miesiącach tego roku podpisała umowy o łącznej wartości 983,4 mln zł, co stanowi wzrost kontraktacji o 6 proc. r/r. Wartość kontraktacji bilansowej wyniosła 671 mln zł i była wyższa o 11 proc., a pozabilansowej spadła o 2 proc. do 312,4 mln zł.

Natomiast w samym II kwartale kontraktacja bilansowa grupy miała wartość 361,1 mln zł, co dało 12-proc. dynamikę. Z kolei kontraktacja pozabilansowa wzrosła symbolicznie o 0,4 proc. do 106,5 mln zł.

– Mimo dużej konkurencji Grupa Magellan utrzymuje wzrostową tendencję sprzedaży. Działalność grupy nastawiona jest na regularną współpracę z dotychczasowymi klientami oraz pozyskiwanie i budowanie relacji z nowymi kontrahentami. Znajduje to odzwierciedlenie w stale poprawiającej się kontraktacji bilansowej. Spodziewamy się, że otoczenie gospodarcze nadal będzie wymagające, dlatego będziemy zwiększać konkurencyjność i zdolność grupy do bardziej elastycznego i efektywnego reagowania na zmiany zachodzące na rynku. – mówi Krzysztof Kawalec, prezes Magellan SA.

Wyniki sprzedażowe pozytywnie ocenili analitycy DM BPS. Eksperci docenili fakt, że spółce udało się powstrzymać spadek kontraktacji pozabilansowej obserwowany w poprzednich kwartałach.>> Zobacz szczegółowe omówienie wyników Magellana za 2014 rok oraz I kwartał 2015 r.

Po I kwartale tego roku poziom kontraktacji grupy wyniósł 515 mln zł, co dało 4-proc. wzrost. Portfel aktywów finansowych na koniec marca stanowił 1,47 mld zł, notując 31-proc. zwyżkę. Wartość zrealizowanych przychodów ze sprzedaży wyniosła 38,3 mln zł – wzrost o 7 proc. w stosunku do I kwartału 2014 roku. Czynnikami mającymi wpływ na zrealizowany wynik były rosnąca skala działalności i wzrost wartości portfela, obniżenie bazowych stóp procentowych przy jednoczesnym obniżeniu odsetek ustawowych. Natomiast zysk netto obniżył się o 1 proc. do 12,7 mln zł.

W ostatnich miesiącach akcje spółki walczą z przeceną. Od początku roku straciły na wartości około 6 proc., a w skali 12 miesięcy 10 proc. Lepiej wygląda stopa zwrotu 3-letnia, która wynosi plus 30 proc.

wykres_magellan

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT MAGELLAN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR