Mocny początek roku na GPW, chiński wzrost JSW

Omawiane walory: , , ,

GPW z animuszem wkroczyła w rok 2020. Szczególnie duże spółki. Kursy akcji w górę ciągnie nie tylko noworoczny optymizm, ale też luzowanie polityki pieniężnej w Chinach i oczekiwanie na podpisanie umowy handlowej między Chinami a USA.

JSW, KGHM, CD Projekt, Elektrobudowa, komentarz,akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Nowy rok – nowe nadzieje. Warszawska giełda rozpoczyna rok 2020 od wzrostów, po tym jak najogólniej mówiąc, nie zachwyciła w roku ubiegłym. Po dwóch godzinach handlu wszystkie indeksy były na zielono. WIG20 rósł o 1,25 proc. do 2.177 pkt., WIG o 1,04 proc. do 58.431 pkt., mWIG40 o 0,39 proc. do 3.923 pkt., a sWIG80 0,74 proc. do 12.133 pkt. Drożała też ponad połowa wszystkich notowanych akcji. W górę szedł kurs 57,5 proc. z nich, podczas gdy spadał 27,9 proc.

Poprawa nastrojów obserwowana jest dziś na większości światowych giełd. Pomaga nie tylko noworoczny optymizm i wiara w efekt stycznia, ale również decyzja Ludowego Banku Chin o obcięciu stopy rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych do 12,5 proc., począwszy od 6 stycznia, co jest już ósmą taką decyzją od początku 2018 roku. W jej efekcie gospodarka zostanie wsparta kwotą około 800 mld juanów, czyli około 115 mld dolarów.

Drugim czynnikiem wspierającym nastroje na rynkach globalnych jest oczekiwanie na podpisanie przez USA i Chiny tzw. porozumienia handlowego pierwszej fazy. Według zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, ma do tego dojść 15 stycznia w Białym Domu.

Na tym tle drugoplanową rolę odgrywają opublikowane dziś odczyty grudniowych indeksów PMI dla sektora przemysłowego od Chin aż po Wielką Brytanię. Aczkolwiek warto wspomnieć, że PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w opisywanym okresie do 48 pkt. z 46,7 pkt. w listopadzie, znacząco przewyższając rynkowe prognozy na poziomie 46,8 pkt. Nie zmienia to jednakże faktu, że indeks ten już 14. kolejny miesiąc pozostaje poniżej granicy 50 pkt., która oddziela rozwój od recesji w tym segmencie gospodarki.

Rychłe podpisanie porozumienia handlowego przez USA i Chiny oraz decyzja Ludowego Banku Chin zaowocowała dziś wzrostem popytu na spółki surowcowe notowane na europejskich giełdach. Korzysta na tym JSW i KGHM. Akcje węglowej spółki drożeją o 10,4 proc. do 23,60 zł, po tym jak rok 2019 zamknęła ona stratą na poziomie 66,4 proc. W odbiciu pomagają nie tylko doniesienia z Chin i dzisiejsze wzrosty spółek górniczych w całej Europie, ale z pewnością też nadzieje na to, że po dwóch latach bardzo mocnych spadków, rok 2020 przyniesie wzrost cen akcji JSW. Krótkoterminowo natomiast wzrosty napędza wybicie kursu górą z 2-miesięcznej konsolidacji w przedziale 18,38-22,40 zł, co otworzyło drogę najpierw do 24,36 zł (maksimum z października), a docelowo do minimum 26,42 zł.

Chińskie impulsy napędzają również wzrost notowań KGHM o 2,5 proc. do 98 zł. Małą cegiełkę dokłada również sytuacja na wykresie cen miedzi, która wskazuje na utrzymujące się prawdopodobieństwo wzrostu cen tego metalu. Wzrosty hamuje natomiast opór na 98,78 zł, jaki tworzy lokalne maksimum z połowy grudnia. Nie jest to jednak na tyle silna bariera, żeby zatrzymać stronę popytową. Dlatego w przypadku KGHM-u przyszły atak na psychologiczny poziom 100 zł, a później na okolice 105 zł, wydają się jedynie kwestią czasu. Na tę chwilę to dużo bardziej realny scenariusz niż powrót do grudniowego dołka na 86,64 zł. 

O krok od nowego rekordu jest CD Projekt, czyli najlepiej spisująca się spółka w zeszłym roku z indeksu WIG20. Jej akcje drożeją o 1,75 proc. do 284,40 zł i brakuje im zaledwie 60 groszy do rekordu z 27 grudnia. Utrzymujący się wciąż dobry sentyment do tej spółki, a przede wszystkim oczekiwanie na kwietniową premierę gry Cyberpunk 2077 sprawiają, że nowe rekordy prawdopodobnie jeszcze będą wielokrotnie poprawiane.

Akcje JSW, KGHM i CD Projekt wyróżniają się wśród warszawskich blue chipów, ale w największym stopniu do wzrostu indeksu WIG20 przyczyniają się walory PKO BP (+2,1 proc.) i PZU (+1,8 proc.). Na szerokim rynku natomiast zadowoleni mogą być posiadacze akcji Elekrobudowy. Kurs katowickiej spółki rośnie o 6,7 proc. do 7,98 zł, odrabiając dużą część z spadku o 9,9 proc. na poprzedniej sesji. Impulsem do wzrostu stała się informacja o wszczęciu postępowania arbitrażowego wobec PKN Orlen na łączną kwotę około 103,9 mln zł oraz około 11,5 mln euro.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, elbudowa, jsw, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.

 • BM mBanku podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję

  Jakub  Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 29 lipca podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję. Zalecenie również zostało podwyższone z sprzedaj do trzymaj.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • CD Projekt skupił z rynku pierwsze akcje własne

  Producent gier szybko zabrał się za realizację buy backu. Już pierwszego dnia od uruchomienia programu spółka skupiła z rynku 69 tys. akcji. Średnia cena wyniosła 403,36 zł za sztukę.

 • CD Projekt rozpoczyna skup akcji własnych za ćwierć miliarda złotych

  CD Projekt rozpoczyna skup do 516.700 akcji własnych z maksymalnym limitem 500 zł za walor. Skupione w ten sposób akcje zostaną zaoferowanie osobom uprawnionym w ramach realizacji uprawnień przyznanych w ramach programu motywacyjnego. W czwartek rano kurs akcji studia rośnie dziś o 1,2 proc. do 405,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR