PARTNER SERWISU
yqsccekf

mWIG40 kontynuuje wakacyjną wspinaczkę, w grze Trakcja i Torpol

Omawiane walory: , , , , , ,

We wtorek WIG20 gra rolę europejskiego outsidera i spada o 0,3 proc. Fason trzyma za to segment średnich spółek, który ustanawia nowe tegoroczne szczyty i jest najwyżej od połowy października 2015 roku.

Rano na rynek trafiła seria odczytów makro. Najwięcej emocji wzbudziły dane z Wielkiej Brytanii na temat przetwórstwa przemysłowego oraz bilansu handlowego w czerwcu. Niestety, oba odczyty wypadły słabo. Przetwórstwo przemysłowe spadło o 0,3 proc. m/m, podczas gdy konsensus zakładał regres jedynie o 0,2 proc. m/m. Z kolei bilans handlu zagranicznego wyniósł -12,41 mld GBP, wobec prognozy na poziomie -10,1 mld GBP. Eksperci ostrzegają, że słabe odczyty za czerwiec to dopiero przedsmak tego, co nas czeka w kolejnych miesiącach. Dane za lipiec będą obciążone negatywnymi skutkami Brexitu.

W południe po zielonej stronie utrzymują się niemal wszystkie zachodnioeuropejskie indeksy. Niemiecki DAX, francuski CAC 40, włoski FTSE MIB i brytyjski FTSE 100 rosną w przedziale 0,3-0,5 proc. Na tym tle blado wypada warszawski WIG20, który traci 0,3 proc. Wśród dużych spółek ponad 2-proc. spadki notują akcje mBanku oraz KGHM. Szczytową formę utrzymuje za to segment średnich spółek. Indeks mWIG40 dokłada do tegorocznego wyniku 0,5 proc. W górę ciągną akcje PKP Cargo (+4 proc.), CD Projektu (+2,5 proc.) oraz Trakcji (+9,3 proc.).

wykres_mawig40

Po czerwonej stronie pozostają notowania LPP (-0,4 proc.). Branżowy gigant podpisał ze spółką z grupy Rapa Torg Group umowę o współpracy na zasadzie franczyzy. Na jej mocy w I połowie 2017 r. w Mińsku zostanie otwarty pierwszy salon Reserved na Białorusi. W ciągu dwóch lat w stolicy Białorusi powstanie do trzech sklepów tej marki.

Wczorajsze wzrosty kontynuuje kurs akcji Trakcji. W południe notowania spółki budowlanej zyskują ponad 9,3 proc. Udaną sesję zalicza też Torpol (+8,6 proc.). Impulsem okazała się poniedziałkowa wypowiedź prezesa Polskich Linii Kolejowych, który zapowiedział, że w sierpniu ruszą nowe, długo wyczekiwane przetargi na kolei. Do końca roku spółka ogłosi postępowania przetargowe na ok. 6,7 mld zł.

Kolejną odsłonę przeceny obserwujemy na kursie Action (-6,7 proc.). Dystrybutor elektroniki użytkowej otrzymał od Societe Generale pismo, w którym bank odmawia wystawienia gwarancji bankowej dla jednego z kontrahentów spółki na kwotę 15 mln zł. To już trzecia instytucja, która ogranicza giełdowej spółce lub jej kontrahentom dostęp do finansowania.

Ponad 3,7-proc. przecenę zalicza Getin Noble Bank. KNF postanowiła zwrócić się do Komitetu Stabilności Finansowej o wyrażenie opinii w sprawie zidentyfikowania banku jako „innej instytucji o znaczeniu systemowym” i nałożenia na GNB bufora w wysokości równoważnej 0,25 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko.

– GNB jest w trakcie wprowadzania programu naprawczego i ewentualne nałożenie na bank bufora w wysokości 0,25 proc. łącznej ekspozycji na ryzyko wywierałoby dalszą presję na wzmocnienie współczynnika wypłacalności. Z podobnym wnioskiem KNF wystąpiła w przypadku PKO BP (dodatkowy bufor w wysokości 0,75 proc. łącznej ekspozycji na ryzyko), więc w przypadku pozostałych banków giełdowych można oczekiwać podobnych wniosków o wyrażenie opinii o nałożenie bufora w skali do 0,75 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Ponad 0,5 proc. zyskuje kurs akcji Bogdanki. Przed południem na rynek trafiła informacja, że z ponad 5-proc. udziałem w akcjonariacie lubelskiej kopalni ujawniło się TFI PZU. Obecnie fundusz posiada 1.750.033 akcje (5,1 proc.).

Z przeceną zmaga się także Rainbow Tours. Giełdowy touroperator poinformował, że w ramach przedsprzedaży imprez turystycznych z oferty Zima 2016/2017 do dnia 31 lipca 2016 uzystkał 15.364 rezerwacji, co oznacza spadek o 5,6 proc. r/r, gdy zanotowano w tym samym czasie 16.277 rezerwacji. Wartość sprzedanej oferty ujmowana będzie w przychodach ze sprzedaży w okresie listopad 2016 – marzec 2017.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Na podobny temat



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

Sprawdź jak StockWatch.pl może pomóc Ci w skutecznym inwestowaniu

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat