Nerwowo na giełdach, w grze Work Service, Gino Rossi i Ten Square Games

Pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach akcji psuje humory inwestorom w Warszawie. Indeksy w dół ciągnie głównie KGHM i Orlen, ale to na takich spółkach jak Work Service czy Ten Square Games jest naprawdę ciekawie. Dziś układ sił może jeszcze się zmienić po godzinie 14:30, gdy zostaną opublikowane dane z USA.

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowe mocne spadki na Wall Street, których źródłem były zarówno najwyższe od 2011 roku rentowności amerykańskiego długu, jak i raport agencji Bloomberg odnośnie szpiegowania przez Chiny technologicznych firm z USA, nie tylko mogą stanowić wstęp do głębszej korekt, ale też popsuły nastroje na globalnych rynkach akcji. Spadkami zakończyły się dzisiejsze sesje na azjatyckich parkietach. Kolor czerwony dominuje także w Europie.

Pogorszenie nastrojów na światowych giełdach w sposób oczywisty ciąży GPW. Spadki są jednak stosunkowo umiarkowane. O godzinie 14:00 indeks WIG20 miał wartość 2.270 pkt., cofając się o 0,2 proc. W tym czasie WIG spadał o 0,3 proc., mWIG40 o 0,5 proc., a sWIG80 o 0,3 proc. Co ciekawe, na rynku da się zauważyć podział na spółki większe, które reagują przede wszystkim na impulsy napływające z rynków globalnych. To właśnie na nich generowane jest większość obrotów. I na mniejsze, gdzie wahania w głównej mierze zależą od czynników lokalnych. W tym przede wszystkim od informacji z samych spółek. Takie akcje wyróżniają się zmiennością.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Obserwowane w pierwszej połowie dnia spadki na GPW nie przesądzają jeszcze o wyniku całej sesji. Teoretycznie nastroje w Warszawie, ale też i w Europie oraz USA, mogą zmienić się po godzinie 14:30, gdy zostaną opublikowane najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy oraz raport nt. bilansu handlowego.

Po południu 9 z 20 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 było notowanych pod kreską. W największym stopniu indeksowi ciążył spadek o 1,3 proc. do 98,20 zł kursu Orlenu oraz przecena o 2,3 proc. do 86,66 zł notowań KGHM-u. W tym drugim wypadku była to prosta pochodna taniejącej na świecie miedzi. Zważywszy, że ta ostania może w przyszłym tygodniu kontynuować spadki, więc presja podażowa na akcjach spółki z Lubina może narastać, a ich cena może wrócić do wsparcia w okolice 82 zł.

Pewną przeciwwagą dla obu opisanych spółek było PZU, którego akcje drożały o 1,4 proc. do 40,19 zł, co w największym stopniu wspierało WIG20. W samym indeksie, oprócz wspomnianego KGHM-u, kolejny raz skalą zmian wyróżniało się JSW. Jego akcje drożały o 2 proc. do 68,24 zł. Tyle tylko, że nie miało to, ani większego wpływu na sam indeks, ani też nie prowadziło do zmiany układu sił na wykresie, gdzie od miesiąca trwa konsolidacja w przedziale 65,48-71,42 zł.

Dużo ciekawiej jest na niektórych małych i średnich spółkach. W południe skalą wzrostu wyróżniał się Work Service, Gino Rossi i Ten Square Games, natomiast jeden z mocniejszych spadków notował Qumak, pogłębiając historyczne dno.

Notowania Work Service wystrzeliły o 21,4 proc. do 0,85 zł, korygując wcześniejsze spadki i wracając powyżej lokalnego dołka z września. Nawet przyjmując, że ten ruch jest tylko i wyłącznie korektą, to utrzymujące się wyprzedanie sugeruje, że w ramach odreagowania może on „zahaczyć” o okolice 1 zł. Szanse na silniejsze wzrosty są już niewielkie. Przynajmniej, jeżeli oceniać je na gruncie analizy wykresu. Za dzisiejszym wzrostami Work Service stoi, podana wczoraj po sesji informacja, że spółka ma przedwstępną umowę sprzedaży akcji Exact Systems za 139,76 mln zł.

Kurs Gino Rossi rośnie o 11,3 proc do 0,59 zł. Inwestorzy nie wystraszyli się odnotowanego we wrześniu spadku przychodów o 34 proc. w skali roku. Ucieszyła ich natomiast informacja, że Monnari trade złożyło Gino Rossi wiążąca ofertę na zakup 100 proc. udziałów spółki Simple Creative Products za 12 mln zł.

Akcje Ten Square Games drożały o 6,15 proc. do 97,66 zł, wciąż jedna pozostają w miesięcznej konsolidacji, którą na chwilę obecną należy kwalifikować jako element kończący wcześniejszą spadkową korektę. Za wzrostami stoją dane o odnotowanym w III kwartale wzroście przychodów spółki aż o 400 proc. w skali roku. Pomaga też pozytywna opinia od analityków Haitong Bank.

Trzy firmy zainteresowane inwestycją w aktywa GetBack >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W gronie spółek małych i średnich większość jednak notowana jest w piątek „po czerwonej stronie”. W przypadku indeksu mWIG40 rosną akcje tylko 10 firm. Indeks w dół ciągnie przede wszystkim Kruk (-3,3 proc.), Dino Polska (-1,7 proc.) i Asseco Poland (-1,8 proc.).

Opisując sytuację na warszawskim parkiecie nie sposób też pominąć publikację wyników GetBack. W I połowie 2018 roku starta spółki wyniosła 1,12 mld zł, wobec 111,6 mln zł zysku rok wcześniej. Notowania akcji GetBack od połowy kwietnia są zawieszone na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, ginorossi, kghm, PKNOrlen, qumak, tsgmaes, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR