Orlen i Lotos idą po wielomiesięczne szczyty, w grze także Mabion i Mercator

Omawiane walory: , , , , ,

Piątkowa sesja na GPW, podobnie jak na większości europejskich parkietów, rozpoczęła się od spadków. Strona popytowa próbuje obecnie przejąć inicjatywę. O tym, czy to się uda, zdecydują popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. To główne wydarzenie piątku.

pknorlen, lotos, mabion, pcfgroup, vigosys, Mercator, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa tynku. Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem umiarkowanych spadków upływa piątkowa sesja na GPW. W południe indeks WIG20 miał wartość 1.940 pkt., spadając o 0,21 proc. WIG testował poziom 57.673 pkt. (-0,34 proc.), mWIG40 4.313 pkt. (-0,82 proc.), a sWIG80 17.746 pkt. (+0,14 proc.). W południe łącznie taniały akcje 45,9 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, w tym 13 z 20 firm wchodzących w skład indeksu dużych spółek, podczas gdy drożały walory 35,7 proc. z nich.

Wydarzeniem piątku na rynkach finansowych będzie publikacja comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Ujrzą one światło dzienne o godzinie 14:30. Według rynkowych szacunków w lutym stopa bezrobocia w USA pozostanie na poziomie 6,3 proc., ale zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 182 tys., a w sektorze prywatnym o 210 tys. Dane te będą analizowane nie tylko z perspektywy sytuacji na rynku pracy, ale również w kontekście ich wpływu na zachowanie amerykańskich obligacji. Ten drugi aspekt będzie nawet ważniejszy. Stąd też może się okazać, że lepsze od prognoz raporty, zwłaszcza ten o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, doprowadzą do wzrostu rentowności długu, co będzie miało negatywne przełożenie na nastroje na giełdach.

Razem z danymi z rynku pracy zostanie też opublikowany raport nt. bilansu handlu zagranicznego USA (prognoza: -67,5 mld USD). Nie będą one jednak miały większego wpływu na nastroje. Uwaga rynków będzie bowiem w całości koncentrować się na tych pierwszych danych. I to reakcja na nie przesądzi na jakich poziomach dzień zakończą warszawskie indeksy.

Przedpołudniowe spadki na GPW, podobnie jak na większości europejskich parkietów, to pochodna wczorajszej przeceny na Wall Street, która ściągnęła S&P500 na ponad jednomiesięczne, a technologiczny Nasdaq na ponad dwumiesięczne minima. Części giełd, szczególnie tych zaliczanych do rynków wschodzących, ciąży również coraz mocniejszy dolar.

Indeks WIG20, który w pierwszej godzinie spadł do 1.927 pkt, (-0,89 proc.), w kolejnych godzinach podjął próbę odrobienia strat. Pomagał, najmocniejszy wśród blue chipów, PKN Orlen. Akcje paliwowego koncernu, które też zaczynały sesję od spadków, drożały o 2,8 proc. do 63,20 zł w ślad za drożejącą ropą [WYKRES]. Lekko mogło też pomagać porozumienie ze związkami zawodowymi ws. wynagrodzeń w 2021 roku.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Wzrost akcji PKN-u sprawił, że znalazły się one powyżej lokalnego maksimum z lutego (62,30 zł) i najwyżej od 2 miesięcy. To może zapowiadać wzrost do styczniowego maksimum na 64,98 zł.

Na fali drożejącej ropy rośnie również Lotos. Kurs akcji idzie w górę o 2,51 proc. do 44,43 zł. Wydaje się jednak mało prawdopodobne żeby PKN i Lotos, przy wsparciu zaledwie 4 innych „świecących na zielono” spółek w WIG20, wyciągnął indeks na wyraźne plusy. To wymagać będzie nowych impulsów. Jak właśnie popołudniowe dane makroekonomiczne z USA.

Na szerokim rynku oprócz spółek paliwowych niezmiennie w centrum uwagi jest Mabion. Dziś akcje tej biotechnologicznej spółki rosną o 5,57 proc. do 62,50 zł, przy trzecich najwyższych na rynku obrotach. W południe mocniej handlowano jedynie walorami wspomnianego PKN-u i Allegro.

Kurs PCF Group rośnie o 2,47 proc. do 76,44 zł, po tym jak spółka poinformowała, że demo jej gry „Outriders” zostało pobrane już ponad 2 mln razy, co stanowi bardzo dobry wynik i prognostyk dla premiery zaplanowanej na 1 kwietnia.

Akcje Vigo System po wzroście o 5,84 proc. do 725 zł znalazły się na historycznych rekordach. Notowania windują dobre wyniki za 2020 rok. Spółka wypracowała 32,55 mln zł zysku netto wobec 13,88 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 20,23 mln zł z 14,02 mln zł, a przychody do 53,45 mln zł z 42,89 mln zł.

Mercator Medical rośnie o 3,46 proc. do 359 zł. Spółka po sesji 19 marca zastąpi w indeksie WIG20 Alior Bank. Ten ostatni dziś tanieje o 2,66 proc. do 24,19 zł.

>> Zobacz także: Duże zmiany w indeksach. Mercator zastąpi Alior Bank w WIG20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Lotos, Mabion, mercator, PCFGroup, PKNOrlen, vigosys)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR